آشنایی با انواع تصاویر رادیوگرافی سفالومتریک | سونوگرافی پستان اصفهان

بررسی انواع تصاویر رادیوگرافی سفالومتریک

در مطلب امروز سایت مرکز رادیولوژی سرو سونوگرافی پستان اصفهان که برای شما همراهان گردآوری شده است. به بررسی انواع تصاویر رادیوگرافی سفالومتریک خواهیم پرداخت.

تصویر رادیوگرافی سفالومتری با اشعه ایکس

تصاویر رادیوگرافی با اشعه ایکس فناوری است که در پزشکی و دندانپزشکی استفاده می شود. نوعی رادیوگرافی تشخیصی است که عمدتاً برای طراحی درمان ارتودنسی استفاده می شود. و شامل هدایت پرتوها (اشعه ایکس) روی یک ناحیه از بدن برای ایجاد تصویری از آن است. رادیوگرافی سفالومتریک با اشعه ایکس نوعی تصویر رادیوگرافی خارج دهانی با اشعه ایکس است. به این معنی که فیلم خارج از دهان قرار می گیرد. این نوع تصاویر، نمای کاملی از ساختارهای صورت، از جمله بی نظمی و ناهماهنگی فک و بایت را نشان می دهد. همچنین می تواند ارتباط فک و دندان را با بافت های نرم و سایر قسمت های جمجمه نشان دهد. این بویژه برای ارتودنتیست هایی مفید است که به دنبال دندان های نهفته، مشکلات احتمالی، یا رشد و تغییر در طول زمان هستند.

این مطلب را نیز مطالعه کنید: بررسی مزایا و خطرات رادیوگرافی پانورامیک

استخوان ها و بافت ها عبور پرتوها را مسدود می کنند و باعث می شوند. ساختارهایی روی فیلم یا به صورت دیجیتالی به صورت سیاه، سفید و خاکستری ظاهر شوند. سپس متخصصان آموزش دیده در زمینه خاص قادر هستند تصویر بدست آمده را تفسیر کنند. در طول ویزیت مشاوره ارتودنتیک، یک تصویر رادیوگرافی سفالومتریک با اشعه ایکس گرفته می شود.

آشنایی با انواع تصاویر رادیوگرافی سفالومتریک | سونوگرافی پستان اصفهان

تصاویر رادیوگرافی سفالومتریک با اشعه ایکس (که تحت عنوان سفال یا رادیوگرافی با اشعه ایکس نیز شناخته می شوند). نمای جانبی از سر شما را نشان می دهند که دندان ها، فک و ساختارهای پیرامون آنها را در معرض دید قرار می دهد. این فناوری ایمن و اغلب مفید، یا برای کمک به متخصصان به منظور ارزیابی و درمان بیماران، ضروری تلقی می شود. این نوع خاص از تصاویر رادیوگرافی با اشعه ایکس در تشخیص و طرح درمان استفاده می شود.

انواع تصاویر رادیوگرافی سفالومتریک

تصاویر سفالومتریک را می توان با فیلم رادیوگرافی یا رادیوگرافی دیجیتال گرفت. در رادیوگرافی دیجیتال نسبت به فیلم رادیوگرافی از اشعه کمتری استفاده می کند و زمان کمتری برای تولید آن نیاز دارد. بعلاوه، برای مشاهده جزئیات دقیق می توان کیفیت رادیوگرافی های دیجیتال را افزایش داد و آن را زوم (بزرگ) کرد. علاوه بر این، استفاده راحت از رادیوگرافی دیجیتال ذخیره و به اشتراک گذاری تصاویر را امکان پذیر می سازد، که در صورت داشتن چندین پزشک یا برای پیگیری تغییرات در تصاویر گرفته شده در طول درمان در بازه های زمانی مختلف مفید است.

تصاویر رادیوگرافی سفالومتریک با اشعه ایکس نه تنها یکی از مفیدترین ابزارها برای طراحی درمان ارتودنتیک است. بلکه سریع و بدون درد نیز می باشد. اکثر تصاویر سفالومتریک را می توان در کمتر از ۱۰ ثانیه گرفت و در کمتر از ۱۰ دقیقه تولید کرد و به سرعت نتایج را ارائه داد.

رادیولوژی سرو ، مرکز سونوگرافی پستان اصفهان

Leave a Comment