آشنایی با کاربرد و فرآیند رادیوگرافی سفالوگرام | سونوگرافی پستان اصفهان

بررسی کاربرد و فرآیند رادیوگرافی سفالوگرام

مطلبی که امروز در سایت مرکز رادیولوژی سرو سونوگرافی پستان اصفهان برای شما همراهان گردآوری شده است. به مطالعه و بررسی کاربرد و فرآیند رادیوگرافی سفالوگرام خواهیم پرداخت.

تعریف سفالومتری یا سفالوگرام

سفالومتری نوعی روش عکسبرداری است که به منظور اندازه گیری جمجمه، فک، دندان و صورت انجام می شود. به عکس حاصل از این روش سفالوگرام گفته می شود. سفالوگرام گرافی است که دندانپزشکان، جراحان دهان، فک و صورت از آن به عنوان نقشه درمان استفاده می کنند. سفالوگرام ارتباط بین نسج نرم و استخوان ها را نشان می دهد و به تشخیص اختلالات رشد قبل از درمان و حین درمان جهت ارزیابی پیشرفت درمان به سوی نتیجه دلخواه کمک می کند.

سفالومتر نوعی دستگاه است که سر را با ابزاری نگه می دارد و از آن با اشعه ایکس تصویربرداری می کند. این ابزار از سال 1931 در آلمان و آمریکا ساخته شده است. هدف اصلی سفالومتری رسیدن به اندازه های استاندارد و نزدیک به واقعیت در فیلم رادیوگرافی است. سفالومتری در دو وضعیت رخ و نیم رخ انجام می شود که نوع نیم رخ آن کاربرد بیشتری دارد.در لترال سفالومتری سر به صورت نیم رخ بین تیوب و دتکتور یا کاست به وسیله نگه دارنده قرار می گیرد و خط فرانکفورت یا همان اینفرو اوربیتو مئاتال لاین موازی سطح افق قرار می گیرد. دندان های عقب روی هم قرار گرفته و لب ها باید شل و آزاد باشد و روی هم نباشند.
در سفالوگرام استاندارد باید کف سینوس های مگزیلاری با افق موازی باشد و سر لترال واقعی باشد.در سفالومتری رخ سر در وضعیت PA قرار می گیرد، صورت به سمت دتکتور و پشت سر به سمت تیوب با نگه دارنده قرار می گیرد. خط فرانکفورت با افق موازی و دندانها از عقب روی هم قرار می گیرند.

این مطلب را نیز مطالعه کنید: موارد کاربرد رادیوگرافی پانورامیک چیست؟

تصاویر رادیوگرافی سفالومتریک با اشعه ایکس ممکن است توسط دندانپزشکان متخصص برای ارزیابی موارد زیر استفاده شوند:

  • دندان های نهفته
  • درمان ارتودنسی مناسب
  • مشکلات مفصل فکی گیجگاهی (TMJ)
  • شکستگی دندان یا فک
  • موقعیت فک شما
  • برخی سرطان ها
  • مشکلات مجرای تنفسی

این نوع تصاویر رادیوگرافی بعلاوه توسط متخصصین گوش و حلق و بینی- پزشکانی که در درمان اختلالات گوش، بینی و گلو (ENT)- مانند آپنه خواب- تخصص دارند استفاده می شوند، زیرا این نوع تصاویر رادیوگرافی نمایی از مجرای تنفسی بیمار را ارائه می دهند.

موارد کاربرد رادیوگرافی پانورامیک چیست؟ | سونوگرافی پستان اصفهان

مقایسه تصاویر رادیوگرافی سفالومتری با رادیوگرافی استاندارد

برای گرفتن تصاویر رادیوگرافی سفالومتری با اشعه ایکس تا میزان زیادی از همان فناوری استفاده می شود که برای گرفتن تصاویر رادیوگرافی استاندارد با اشعه ایکس استفاده می شود، اما برخی تفاوت های مهم وجود دارند. این نوع تصاویر رادیوگرافی با اشعه ایکس از خارج دهان گرفته می شوند و عموماً نیازی به گاز گرفتن هیچ ابزاری نیست. این نما برای بسیاری از موقعیت ها فوق العاده مفید است زیرا میدان دید وسیعی از جمله دندان ها، فک و نیمرخ شما را ارائه می دهد.
گرچه اشعه ایکس می تواند کمی ناراحتی ایجاد کند، ایده خوبی است که روی این واقعیت تمرکز کنید که آنها نمای منحصر به فردی از وضعیت شما و ساختار بدن شما ارائه می دهند. اطلاعاتی که تصاویر رادیوگرافی سفالومتری با اشعه ایکس ارائه می دهند اغلب برای ارائه بهترین مراقبت ممکن توسط متخصصان پزشکی و دندانپزشکی حیاتی هستند.

 

فرآیند تصویر برداری رادیوگرافی سفالومتریک با اشعه ایکس

فرآیند گرفتن تصاویر رادیوگرافی سفالومتریک با اشعه ایکس بسیار ساده است. تکنسین اشعه ایکس، با تمرکز روی نیمرخ بیمار- یا نمای جانبی سر- موقعیت بیمار را بر اساس ضوابط خاصی که هنگام گرفتن عکس رادیوگرافی سفالومتریک با اشعه ایکس لازم است، مشخص می نماید. نوردهی تقریباً ۱۰ ثانیه طول می کشد و تصویر رادیوگرافی با اشعه ایکس تقریباً در پنج تا شش دقیقه تولید می شود. اکثر مطب های دندانپزشکی مجهز به تجهیزات لازم برای گرفتن عکس رادیوگرافی سفالومتریک با اشعه ایکس هستند. پس از گرفتن عکس، دندانپزشک به منظور محاسبه میزان تأثیرگذاری آتی درمان ارتودنسی روی فک و استخوان اطراف بیماری که تحت درمان ارتودنسی قرار دارد، از کاغذ ردیابی استفاده می کند و تصویر سفالومتریک را ردیابی می کند، بعلاوه نمایی به الگوی رشد فک و دندان ها برای دندانپزشک ارائه می دهد. این می تواند برای تعیین دوره های بالقوه عمل و مسیرهای درمان استفاده شود.

تصاویر رادیوگرافی سفالومتری با اشعه ایکس ممکن است ​​در طول درمان ارتودنسی گرفته شوند، گرچه اکثر ارتودنتست ها فقط یک تصویر سفالومتریک اولیه و سپس یک تصویر سفالومتریک نهایی پس از تکمیل درمان می گیرند. گاهی اوقات، آنها برای نظارت بر پیشرفت درمان تصمیم خواهند گرفت که در اواسط درمان ارتودنسی از یک تصویر سفالومتریک دیگر استفاده کنند.

 

میزان ایمنی تصاویر رادیوگرافی سفالومتریک با اشعه ایکس

کاملاً طبیعی است که در مورد فناوری هایی که از تشعشعات استفاده می کنند کمی تردید داشته باشید، اما نباید نگران باشید. گرچه این کلمه به خودی خود می تواند نگران کننده باشد، اما مهم است به خاطر داشته باشید که ما در زندگی روزمره خود در معرض میزان بی خطری از تشعشعات قرار داریم. در حقیقت، میزان تشعشعاتی که در طول گرفتن تصاویر رادیوگرافی با اشعه ایکس در معرض آن قرار می گیریم، اندک است. اشعه ایکس، حتی در برخی موارد برای زنان باردار، بدون درد و بی خطر است. متخصصان با قرار دادن پیش بند سربی روی سینه یا شکم شما، گام هایی را برای محدود کردن قرار گرفتن بخش هایی از بدن شما در معرض اشعه بر می دارند.

رادیولوژی سرو ، مرکز سونوگرافی پستان اصفهان

اگر دچار اضطراب استفاده از اشعه ایکس شده اید، با متخصصی که تصویربرداری را انجام می دهد صحبت کنید تا نگرانی های شما کاهش یابند. بر اساس انجمن دندانپزشکان آمریکا، متخصصان اصل ALARA (به اندازه ای اندک که به صورت معقول قابل دستیابی باشد) را دنبال می کنند تا میزان آسیب احتمالی را محدود کنند. بر اساس اصل ALARA، متخصصان صرفاً در موارد زیر باید تصاویر رادیوگرافی با اشعه ایکس را توصیه کنند:

  • خطر قرار گرفتن در معرض اشعه، نسبت به فواید آن قابل توجیه است.
  • تعداد دفعات قرار گرفتن در معرض اشعه، به طور معقول، تا حد امکان اندک است.
  • قرار گرفتن بیماران در معرض اشعه در محدوده مجاز است.

ممکن است نیاز به تصاویر رادیوگرافی با اشعه ایکس استرس زا باشد، اما با دانستن اینکه آنها تکنیکی بی درد و بی خطر با فواید متعدد هستند، خیالتان می تواند راحت شود. این فناوری تصویربرداری، تعداد باور نکردنی نما، برای هدایت تشخیص و توصیه های درمانی برای متخصصان فراهم می آورد. احتمالاً اکنون درک خوبی پیدا کرده اید از زمان استفاده از تصاویر رادیوگرافی سفالومتری با اشعه ایکس و اینکه چرا برای بسیاری از افراد ضروری هستند.

 

Leave a Comment