برای مقابله با امیکرون باید بیشتر بدانید | سونوگرافی پستان اصفهان

برای محافظت از خودتان دانشتان از اومیکرون را بالاتر ببرید

علائم امیکرون چیست؟

علائم امیکرون چه فرقی با دلتا دارد؟ آیا علائم امیکرون باعث بستری شدن بیمار می شود؟ چه مدت طول می کشد، علائم ظاهر شوند، پاسخ خود را برای پی بردن به روش های مقابله با امیکرون در این مقاله همراه با متخصصین رادیولوژی سرو سونوگرافی پستان اصفهان بخوانید. در حالی که تفاوت‌های ظریفی بین آخرین سویه کروناویروس و نمونه‌های قبلی وجود دارد، تا کنون علائم عفونت تقریباً مشابه به سایر گونه ها نظر می‌رسند. با افزایش موارد Omicron در سراسر ایالات متحده، قبل و بعد از تعطیلات، آمریکایی ها در تلاش هستند تا علائم این نوع جدید را از سایر انواع ویروس کرونا از جمله دلتا تشخیص دهند. اکثر آزمایش‌های PCR و آنتی‌ژن سریع می‌توانند Omicron را شناسایی کنند. فقط چند آزمایش وجود دارد که این کار را نمی‌کنند.

شواهد اولیه حاکی از آن است که برای اکثر مردم، حداقل برای کسانی که در مورد واکسن‌های کووید خود به‌روز هستند، به نظر می‌رسد omicron بیماری خفیفی است که می‌تواند شبیه سرماخوردگی معمولی باشد، اما شکل دیگری از ویروس کرونا است.

علائم احتمالی امیکرون

به نظر می‌رسد علائم برجسته‌ای از امیکرون وجود دارد که شامل موارد زیر می باشد:

  • سرفه
  • خستگی
  • احتقان و آبریزش بینی

طبق بررسی های انجام شده برخلاف انواع قبلی کرونا، از دست دادن چشایی و بویایی غیر معمول به نظر می رسد. مشخص است که اگر واکسینه شده باشید، به‌ویژه اگر واکسن تقویت‌کننده را تزریق کرده اید، omicron تمایل به ایجاد عفونت‌های خفیف‌تری دارد. آنچه که ما هنوز ندیده‌ایم، حجم قابل توجهی از اطلاعات درباره کارهایی است که omicron در افراد واکسینه نشده انجام خواهد داد.

مدیر بهداشت جهانی در پزشکی اورژانس در نیویورک، می گوید: برای افرادی که واکسینه شده اند، اما دوز تقویت کننده نداشته اند، علائم معمول شامل سرفه بیشتر، تب و خستگی بیشتر نسبت به افرادی است که دوز تقویت کننده را دریافت کرده اند.

تشخیص افتراقی علائم امیکرون

همچنین شواهد جدیدی وجود دارد که نشان می‌دهد امیکرون امکان دارد به اندازه انواع قبلی به عمق ریه‌ها نفوذ نکند. مطالعه‌ای که توسط دانشگاه هنگ کنگ به صورت آنلاین منتشر شد و هنوز مورد بررسی قرار نگرفته است، نشان داد که اگرچه omicron در ریه‌ها شدیدتر است، اما می‌تواند سریع‌تر در دستگاه تنفسی تکثیر شود. به این ترتیب، omicron ممکن است بیشتر شبیه برونشیت عمل کند تا ذات الریه.

معمولاً بیماران مبتلا به برونشیت حاد، تنگی نفس ندارند بیشتر آنها سرفه به همراه خلط دارند. بیماران مبتلا به ذات الریه تمایل به تنگی نفس دارند و نسبت به برونشیت به طور کلی احساس خستگی بیشتری می کنند.

یک مطالعه نشان داد افرادی که مبتلا به کووید بودند و بعداً مجدداً به omicron آلوده شدند ممکن است علائم کمتری نسبت به اولین برخورد خود با این ویروس تجربه کنند.
با این حال، غیرممکن است که افراد برای تشخیص خود بیماری به علائم اعتماد کنند. علاوه بر امیکرون ، نوع دلتا و افزایش موارد آنفولانزا به راه خود ادامه می دهند. به این دلایل، پزشکان از افرادی که علائم سرماخوردگی یا علائم آنفولانزا دارند می‌خواهند آزمایش بدهند.

تشخیص علائم Omicron از علائم دلتا

برخی بررسی ها نشان می دهد که علائم اولیه امیکرون می توانند متفاوت باشند. اما کارشناسان هنوز این را تایید نکرده اند. تحقیقات نشان می‌دهد که افراد مبتلا به امیکرون در آفریقای جنوبی اغلب دچار خارش یا درد گلو همراه با احتقان بینی، سرفه خشک و درد عضلانی، به‌ویژه کمردرد می‌شوند. اما همه اینها علائم دلتا و ویروس اصلی کرونا هستند. اما این احتمال وجود دارد که علائم Omicron بیشتر شبیه دلتا باشد تا اینکه متفاوت باشد.

احتمالاً همپوشانی زیادی بین امیکرون و انواع قبلی وجود دارد، اگر تفاوت هایی وجود داشته باشد، احتمالاً نسبتاً ظریف هستند.

یکی از تفاوت های احتمالی این است که امیکرون ممکن است کمتر از انواع قبلی باعث از دست دادن طعم و بو شود. تحقیقات نشان می دهد که 48 درصد از بیماران مبتلا به سویه اصلی SARS-CoV-2 از دست دادن بویایی و 41 درصد از دست دادن چشایی را گزارش کردند، اما تجزیه و تحلیل شیوع کوچک امیکرون در بین افراد واکسینه شده در نروژ نشان داد که تنها 23 درصد از بیماران از دست دادن مزه را گزارش کردند. با این حال، مشخص نیست که آیا این تفاوت ها به دلیل Omicron است یا عامل دیگری مانند وضعیت واکسیناسیون.

برای مقابله با امیکرون باید بیشتر بدانید | سونوگرافی پستان اصفهان

خستگی و علائم گوارشی در امیکرون دیده شده

برخی از علائم ویروس کرونا شامل تهوع، اسهال و خستگی است، اما به نطر می رسد در نوع جدید امیکرون منجر به بروز این علائم نمی شود. این در حالی است که تهوع همیشه یک علامت رایج کووید، از جمله با نوع Omicron بوده است. از طرفی هم مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری تهوع و استفراغ را به عنوان علائم شایع این ویروس فهرست می کند.

افراد مبتلا به امیکرون ممکن است علائمی مانند حالت تهوع را بیشتر گزارش دهند، زیرا از دست دادن بویایی با نوع جدید شیوع کمتری دارد. بیماران به علائم خفیف تر مانند حالت تهوع و سرگیجه توجه بیشتری می کنند، زیرا تمرکز آنها بر کاهش ناگهانی بویایی نیست.

علائم گوارشی در کودکان بیشتر از بزرگسالان رخ می دهد، اما ممکن است در بزرگسالان نیز رخ دهد. ویروس می تواند برخی از سلول ها را در دستگاه گوارش بیمار آلوده کند که منجر به مشکلات معده مانند اسهال می شود. عفونت های تنفسی به طور کلی ممکن است باعث شود که افراد هنگام سرفه خلط بیشتری تولید کنند.

خستگی یکی از شایع‌ترین علائم کووید است، خستگی هم با امیکرون و هم با انواع قبلی این ویروس همراه بوده است. با این حال، معمولا اگر فردی علائم کووید را تجربه کند، خستگی تنها علامت آن نخواهد بود. برای تشخیص خستگی ناشی از کووید از خستگی یا فرسودگی معمولی، توجه داشته باشید که آیا به طور ناگهانی بروز می کند یا خیر.

نحوه مدیریت موج کووید فعلی

به دلیل شیوع سریع نوع امیکرون ، موارد ابتلا به ویروس کرونا دوباره در حال افزایش است. گزینه های تست و نحوه ایمن نگه داشتن عزیزان خود را مرتب چک کنید. علائم امیکرون ممکن است متفاوت از علائم سویه های قبلی باشد اما هنوز هم کووید است و می تواند باعث بیماری شدید شود.

اگرچه چیزهای زیادی در مورد امیکرون ناشناخته باقی مانده است، کارشناسان شروع به درک بیشتر در مورد نوع و نحوه تأثیر آن بر افرادی که واکسینه شده و واکسینه نشده اند یا قبلاً عفونت کووید داشته اند، شده اند. به عنوان مثال، به نظر می رسد افرادی که در معرض omicron قرار دارند سریع تر بیمار می شوند و ممکن است علائم متفاوتی نسبت به سایر انواع مختلف داشته باشند.

زمانی که باید آزمایش کووید داد

با توجه به احتمال دوره کوتاه‌تر، توصیه می شود که هر کسی که با فرد آلوده در تماس بوده است، حدود ۷۲ ساعت پس از قرار گرفتن در معرض آزمایش قرار گیرد.

برای میلیون‌ها نفری که هیچ گونه تماس با کووید در معرض ابتلا به کووید ندارند، اما در تعطیلات با دوستان و خانواده دور هم جمع می‌شوند، عاقلانه است که بعد روز گردهمایی یک آزمایش سریع انجام دهند.

آیا امیکرون می تواند منجر به کووید طولانی شود؟

اگرچه چیزهای زیادی در مورد omicron ناشناخته باقی مانده است، کارشناسان می گویند این نوع ممکن است منجر به کووید طولانی مدت، حتی با یک مورد خفیف شود. بیمارانی که علائم طولانی‌مدت دارند می‌توانند ماه‌ها پس از ابتلای اولیه به کووید، خستگی شدید، ریتم قلب نامنظم و سایر مشکلات را تجربه کنند. این علائم در طول موج اول همه‌گیری رخ داد و همچنان منجر به مشکلات طولانی کووید از طریق موج دلتا می شود.

ما باید فرض کنیم که این نوع می تواند همان کاری را انجام دهد که انواع قبلی انجام می دادند تا زمانی که خلاف آن ثابت شود. با این حال، تحقیقات قبلی نشان می دهد که واکسیناسیون می تواند خطر ابتلا به کووید طولانی مدت را تا حد زیادی کاهش دهد .

باید نگران باشیم؟

موارد امیکرون تقریبا هر دو روز یکبار دو برابر می شود. کارشناس بیماری های عفونی و معاون بهداشت جهانی در دانشگاه آلاباما در بیرمنگام، می گوید: “سوال اصلی برای همه در حال حاضر این نیست که آیا omicron قرار است به منطقه آنها حمله کند یا خیر. این اتفاق خواهد افتاد.” وی گفت: «سوال این است که چقدر بیماری شیوع پیدا می کند؟»

کارشناسان همچنان از مردم می خواهند که واکسن بزنند و دوز تقویت کننده برای کاهش خطر ابتلا به بیماری شدید دریافت کنند. این به ما ضربه سختی خواهد زد. اما سرعت گسترده گسترش omicron می تواند به این معنی باشد که این نوع به سرعت مسیر خود را طی خواهد کرد.

رادیولوژی سرو ، مرکز سونوگرافی پستان اصفهان


مطالب پیشنهادی :

آشنایی سونوگرافی دوبعدی و سه بعدی

مزایا و معایب سونوگرافی سه بعدی چیست؟

علل و علائم سرطان پستان چیست؟

Leave a Comment