بررسی بیماری های مادرزادی پستان | سونوگرافی پستان اصفهان

بررسی بیماری های مادرزادی پستان

بیماری های مادرزادی پستان می تواند در بدو تولد کودک وجود داشته باشد. آن ها ممکن است هنگام تولد کودک آشکار شوند یا ممکن است فقط در نوجوانی پدیدار شوند. در ادامه مطلب امروز سایت مرکز رادیولوژی سرو سونوگرافی پستان اصفهان بیماری های مادرزادی پستان را مورد بررسی قرار دهیم.

انواع بیماری های مادرزادی پستان

 • سندرم پولند (فقدان عضله دیواره قفسه سینه و بافت پستان)
 • پلی ماستی و پلی تیلیا (سینه های اضافی یا نوک سینه ها)
 • تومورهای خوش خیم پستان ، از جمله فیبروآدنوم
 • ناهنجاری های نوک سینه یا آرئولار
 • هیپوپلازی سینه (رشد کم سینه)
 • رشد بیش از حد سینه در زنان
 • ناهنجاری های عروقی
 • عدم تقارن سینه
 • سرطان پستان
 • کیست ها
 • همانژیوم

اختلالات تغییر شکل سینه یا دیواره قفسه سینه

 • اسکولیوز مادرزادی (در موارد اسکولیوز شدید، نارسایی قفسه سینه یا دوقلو های به هم چسبیده، دیواره قفسه سینه ممکن است آنقدر نامتقارن باشد که سینه ها جابجا شوند)
 • تروما، سوختگی و ناهنجاری های عروقی

مقیاسه بیماری مادرزادی و ژنتیکی پستان

تفاوت اصلی بین بیماری های ژنتیکی و مادرزادی این است که اختلالات ژنتیکی نتیجه یک ژن معیوب یا یک ناهنجاری کروموزومی غیر طبیعی در بدو تولد یا پس از تولد است، در حالی که اختلالات مادرزادی ناهنجاری هایی هستند که قبل از تولد وجود دارند.

یک ژن بخشی از DNA است که حاوی دستورالعمل ‌هایی برای تولید یک مولکول خاص در بدن می باشد و معمولاً یک پروتئین است. ژن ها فعالیت های بیولوژیکی از جمله رشد جنینی، رشد جنین، متابولیسم، شخصیت، شناخت و تکثیر را کنترل می کنند. کروموزوم ها ماده ژنتیکی درون سلول هستند که ژن ها را حمل می کنند. بنابراین، ژن ها در کروموزوم های واقع در هسته یافت می شوند. اختلالات ژنتیکی به دلیل ناهنجاری در ماده ژنتیکی به عنوان مرحله سلول زایا یا جنین اولیه رخ می دهد. اختلالات مادرزادی آن هایی هستند که در بدو تولد یا اوایل کودکی آشکار می شوند.

اصطلاح ژنتیکی به این معنی است که از والدین به فرزندان منتقل می شود. در حالی که اصطلاح مادرزادی نشان می دهد که یک بیماری از بدو تولد وجود دارد. بنابراین، اختلالات ژنتیکی ارثی هستند، اما همه اختلالات مادرزادی ارثی نیستند.

داشتن پستان اضافی

منظور از پستان فرعی یا اضافی وضعیتی است که در آن یک یا چند پستان اضافی وجود داشته باشد. این عارضه که با پستان اضافی در بدن همراه است به عنوان بیماری پلی ماستی یا پلی تیلیا نیز شناخته می ‌شود. این یک بیماری مادرزادی که در آن بسیاری از خانم ها برآمدگی در یک یا دو سمت زیر بغل خود دارند که نگرانشان می کند و یا از نظر زیبایی و لباس ناراحت کننده است. ممکن است در زمان شیردهی بزرگ شده و حتی ترشح شیر کند. در پستان اضافی یا فرعی مانند پستان اصلی خانم ها در زمان عادت ماهیانه ممکن است درد ایجاد شود و آن هم به دلیل تغییر در میزان هورمون های زنان در این دوره است، بنابراین پستان فرعی منجر به ایجاد درد مازادی نخواهد شد.

اگرچه آنکوپلاستی می تواند برای انواع شکل ها و فرم های سینه انجام شود

پستان فرعی می ‌تواند نشانه نقص مادرزادی سینه و رشد بدخیم یا تومور باشد، که این مورد نادر است. به‌طور مثال ژن اسکارامانگا ژنی است که باعث ایجاد پستان فرعی می‌ شود و همچنین امکان سرطان سینه را برای پستان فرعی ایجاد خواهد کرد. انواع خاصی از پستان‌ های فرعی مانند پلی تیلیا یا نوع ششم با بیماری‌ های کلیوی مختلف مرتبط است و همچنین می تواند با سرطان سلول ‌های کلیه نیز مرتبط باشد.

به همین جهت در صورت وجود هرگونه تغییرات مرتبط با پستان باید با پزشک در میان بگذارید. پستان فرعی می تواند اندازه های گوناگونی داشته باشد و اندازه آن در هر فرد ممکن است متفاوت باشد و اغلب موارد به دلیل ظاهر نامناسب و یا مزاحمت، نیاز به جراحی پیدا می کند که در ادامه به آن می پردازیم.

انواع مختلف پستان اضافی از نظر شکل ظاهری

پستان های اضافی دارای شکل ظاهری گوناگونی هستند که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت:

نوک سینه بدون بافت اصلی:

در این طبقه بندی، نوک سینه وجود داشته اما ناحیه آرئول بافت سینه وجود ندارد. گاه افراد این سینه فرعی را با خال های گوشتی نیز اشتباه گرفته و برای معاینات دیر اقدام می ‌نمایند.

پلی ماستیا:

در این شکل، سینه دارای آرئول ( نوک سینه که قهوه ای رنگ است) می ‌باشد و در حقیقت در دسته ی یک سینه کامل بشمار می‌ رود.

سینه فرعی بدون آرئول:

در این نوع، سینه به صورت کامل است اما آرئول ندارد و به همین دلیل چون بافتی شبیه به سینه بدون قسمت قهوه ای رنگ است، خانم ها معمولا آن را با توده ای سرطانی اشتباه می‌گیرند.

آرئول بدون وجود سینه:

در این گروه، ناحیه آرئول در اطراف زیر بغل دیده شده اما بافتی مشابه سینه مشاهده نمی‌ شود و در واقع اصلا وجود ندارد.

درمان پستان اضافی

هنگام تعیین بهترین برنامه درمانی، عوامل زیادی از جمله سن، شدت اختلال و سلامت روانی اجتماعی در نظر گرفته می شود. جراحی یک روش درمانی برای بهبود و درمان وضعیت پستان اضافی یا فرعی در زنانی است که این عارضه برایشان ناراحت کننده و دردناک شده است. در جراحی زیبایی زیر بغل با توجه به میزان و شدت بافت پستان برنامه جراحی طراحی می شود. نحوه انجام جراحی پستان اضافی به این شکل است که در بخش بافت اضافی برشی ایجاد می شود تا مجرای تخلیه چربی اضافی فراهم شود. سپس از همین کانال چربی های اضافی خارج شده و در نهایت محل برش ها بخیه می خورد.

در صورتی که از سوی پزشک تشخیص داده شده شما دارای پستان اضافی یا پستان فرعی هستید، نگران نباشید. زیرا که این عارضه بیماری نیست و به راحتی می ‌توان به درمان آن پرداخت. در صورتی که این موضوع را به موقع تشخیص دهید و برای روند تشخیص و درمان سریعاً اقدام کنید، می توانید نمای ظاهری بد و احتمال رخداد پیامد های منفی احتمالی آن را نیز از بین ببرید.


مطالب پیشنهادی:

تشخیص بیماری های زنان با سونوگرافی

مقایسه سونوگرافی آنومالی با ۳ بعدی

ماموگرافی در سینه های دارای پروتز

Leave a Comment