بررسی تغییرات طبیعی و خطرناک پستان ها | سونوگرافی پستان اصفهان

آشنایی با تغییرات طبیعی و خطرناک پستان ها

بافت پستان و همچنین ظاهر آن ممکن است با گذر زمان دچار تغییرات شوند. مشاهده چنین تغییراتی در پستان ممکن است فرد را نگران کرده و باعث شود که فرد با فکر ابتلا به سرطان سینه به پزشک مراجعه کند. در بسیاری از موارد ، این تغییرات پستان طبیعی بوده و هیچ گونه خطری برای فرد ندارند. اما در برخی موارد تغییرات جدی بوده و به توجه و بررسی توسط پزشک نیاز دارند. بنابراین آگاهی و شناخت تغییرات طبیعی پستان و تشخیص آن در برابر تغییرات خطرناک برای خانم ها بسیار مهم می باشد. در ادامه مطلب امروز سایت مرکز رادیولوژی سرو سونوگرافی پستان اصفهان تغییرات طبیعی و خطرناک پستان ها را مورد بررسی قرار دهیم.

تغییرات طبیعی پستان

درد پستان ها :

درد سینه‌ در دوران قاعدگی ، می‌ تواند شدت‌ های متفاوتی داشته باشد. علائم معمولا قبل از شروع پریود از شدت بیشتری برخوردار اند و با شروع پریود از میزان آن کاسته می‌ شود.

ترک های پوستی در پستان :

با بالا رفتن سن ، ترک های پوستی روی بدن و از جمله پستان ها ظاهر می شوند. وجود این ترک ها ممکن است برای فرد ناخوشایند باشد ، ولی کاملا طبیعی هستند و هیچگونه خطری برای فرد ندارند. با افزایش سن ، از میزان هورمون لازم برای حفظ انعطاف پذیری پوست ، کاسته می شود. در نتیجه ، این ترک های پوستی ظاهر می شوند. بزرگ شدن پستان در دوران بارداری هم یک عامل دیگر ترک های پوستی است.

افتادگی پستان ها :

با افزایش سن ، به دنبال تضعیف بافت پستان و تحت تاثیر نیروی گرانش زمین ، پستان ها و نوک آنها به تدریج به سمت پایین افتادگی پیدا می کنند. همچنین استعمال سیگار می تواند سبب افتادگی سینه ها زود تر از زمان مورد انتظار شود.

افزایش فاصله بین پستان ها :

با افتادگی پستان ها ، بافت متراکم جای خود را به بافت چربی می دهد و ممکن است اینطور به نظر برسد که فاصله بین پستان ها بیشتر شده است . اما اینکه پستان ها از هم دور شوند یا پایین بیایند ، به شکل و اندازه پستان ها بستگی دارد. حساسیت پستان ها : تغییرات هورمون‌ ها قبل از قاعدگی ، منجر به تورم و حساسیت پستان ها می‌ شوند.

بررسی بیماری های مادرزادی پستان | سونوگرافی پستان اصفهان

تغییرات خطرناک پستان

تغییرات در رنگ :

با آنکه سرطان پستان پیشرفته می تواند به تغییر در رنگ پوست و تو رفتگی در آن منجر شود. تغییر رنگ معمولا نشانه بارداری است و نوک سینه و هاله ها ممکن است بزرگ تر شوند و تیره تر گردند . با بالا رفتن سن نیز ممکن است نوک سینه ها تیره تر شوند و این تغییر رنگ کاملا طبیعی است.

توده یا تومور پستان :

شایع ترین علامت سرطان پستان توده بدون درد می باشد که در بسیاری از موارد توسط خود بیمار به صورت اتفاقی یا در معاینه ماهیانه کشف می شود . گاهی یک احساس نامطلوب مبهم در محل توده باعث توجه بیمار و کشف آن می شود. توده های پستان ممکن است خوش‌خیم یا بدخیم باشند . بنابراین بهتر است در صورت لمس توده در پستان ، به پزشک متخصص مراجعه کنید .

احساس درد در سینه :

سرطان سینه و ایجاد تغییرات در سینه ، حتی به وجود آمدن توده ، اغلب بدون ایجاد درد خواهد بود. اما در صورتی که افراد با احساس درد در این ناحیه مواجه شدند باید برای بررسی علت فورا به پزشک مراجعه کنند.

ترشحات از نوک پستان :

بروز ترشحات نوک پستان می تواند دلایل مختلفی داشته باشد و در همه موارد نگران کننده نیستند. ترشحات پستان ممکن است در اثر تحریک جنسی رخ دهد. در مواردی که ترشح از هر دو پستان باشد ، احتمالا مشکل هورمونی است. مشکل متعارف بیشتر خانم ها سطوح بالای پرولاکتین است که به خاطر دارو هایی که مصرف می کنند پیش می آید یا به علت داشتن تیروئید کم کار ، اتساع مجاری شیر در پستان ، یا در بدترین حالت تومور مخاطی ، چنین حالتی رخ می دهد. ترشحات پستان در صورتیکه خونی باشد یا فقط از یک پستان ترشح شود و همچنین با تغییراتی در پوست پستان همراه باشد ، نیاز به توجه جدی دارند.

تغییرات نوک پستان :

در بعضی افراد فرورفتگی نوک پستان ممکن است متعاقب شیردهی یا پس از دوران بلوغ و بدون نشانه خاصی ایجاد شود که قابل برگشت است. ولی در سرطان ، این فرورفتگی حالت ثابت دارد و با معاینه دقیق پستان ممکن است وجود توده ای در زیر نوک پستان مشخص شود. همچنین بیماری پاژه نوک پستان نوعی از سرطان پستان است که در آن تغییرات پوستی نوک پستان به صورت ضایعات اگزمایی مرطوب یا خشک همراه با ضخامت و قرمزی و خراش هایی در نوک پستان ، دیده می شود.

تغییرات پوست سینه :

فرورفتگی های پوست و یا کشیدگی پوست سینه می تواند نشان از ابتلا به سرطان سینه باشد . البته که کشیدگی پوست می تواند ناشی از به وجود آمدن توده های خوش خیم در سینه نیز باشد. از دیگر تغییرات پوستی به وجود آمدن پوستی شبیه به پوست پرتقال است.

تغییر اندازه در پستان :

گاهی اوقات به دلیل اندازه بزرگ تومور ، پستان ها از حالت متقارن خارج می شوند . البته اغلب بانوان با اختلاف اندازه دو سینه به طور طبیعی مواجه اند . اما زمانی که این تغییر اندازه با کشیدگی پوست همراه باشد و نسبت به حالت طبیعی بیشتر شده باشد باید احتمال وجود سرطان پستان را داد.


مطالب پیشنهادی:

مقایسه سونوگرافی آنومالی با ۳ بعدی

ماموگرافی در سینه های دارای پروتز

زمان مناسب برای ماموگرافی

Leave a Comment