بررسی تفاوت های سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی | سونوگرافی پستان اصفهان

تفاوت های سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی در چیست؟

سونوگرافی‌های سه‌بعدی و چهاربعدی می‌توانند اطلاعات بیشتری در خصوص ناهنجاری تشخیص داده‌شده در اختیارمان قرار بدهند. ازآنجاکه این سونوگرافی‌ها قادر هستند تا جزئیاتی بیشتر را از زوایایی متفاوت نشان دهند، می‌توانند به تشخیص عارضه‌ی لب‌شکری کمک کنند. مشاهده و تشخیص این ناهنجاری به پزشک کمک می‌کند که برایش پس از تولد برنامه‌ای درمانی در نظر بگیرد. همچنین سونوگرافی سه‌بعدی برای مشاهدۀ قلب و اندام‌های داخلی بدن نیز کاربرد دارد. با مطلب امروز مرکز رادیولوژی سرو سونوگرافی پستان اصفهان تا به بررسی تفاوت های سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی بپردازیم. 

به همین دلیل است که برخی از بیمارستان‌های تخصصی جنین و نوزاد، ‌از سونوگرافی‌های سه‌بعدی استفاده می‌کنند. با این حال، سونوگرافی تنها زمانی انجام می‌گیرد که از لحاظ پزشکی لازم دانسته شود.

سونوگرافی سه‌بعدی

هیچ مدرکی دال بر اینکه این سونوگرافی‌ها خطرناک هستند، وجود ندارد و اغلب، به زنان باردار در خصوص بی‌خطر بودن این سونوگرافی‌ها اطمینان داده می‌شود. بااین‌وجود، هرگونه سونوگرافی فراصوتی فقط باید توسط یک فرد حرفه‌ای و آموزش‌دیده صورت گیرد تا بتواند آن را در کوتاه‌ترین زمان و با پایین‌ترین شدت ممکن انجام دهد. اگر مایل به انجام سونوگرافی سه‌بعدی یا چهاربعدی هستید، باید آن را به‌ صورت خصوصی انجام دهید و هزینه‌اش را بپردازید.
کلینیک ممکن است یک نسخۀ ضبط‌ شده از سونوگرافی‌تان را بر روی DVD به شما بدهد که این هزینه‌ای اضافی در بر خواهد داشت. برای انجام سونوگرافی‌های سه‌بعدی و چهاربعدی به مبدل‌ها و نرم‌افزارهای خاصی نیاز است؛ به همین دلیل این سونوگرافی‌ها گران‌تر هستند. این سونوگرافی‌ها مزایای درمانی کمی دارند و متخصصان تنها در مواردی که نیاز مبرم پزشکی باشد این سونوگرافی‌ها را تجویز می‌کنند؛ بنابراین احتمال جایگزینی سونوگرافی دوبعدی که عموماً برای مراقبت‌های بارداری مورداستفاده قرار می‌گیرد با این نوع سونوگرافی‌ها بسیار کم است.
اگر تصمیم دارید که سونوگرافی سه‌بعدی یا چهاربعدی انجام دهید، بهترین زمان آن بین هفتۀ 26 تا هفتۀ 30 بارداری است. پیش از هفتۀ 26 بارداری، مقدار چربی زیر پوست بچه بسیار کم است، برای همین استخوان‌های صورتش هم در تصویر کاملاً معلوم می‌شوند. پس از هفتۀ 30 بارداری هم ممکن است سر بچه‌تان به سمت پائین و داخل لگن بچرخد و نتوانید دیگر صورتش را ببینید.

زمان بهترین تصویر

اگر تا هفتۀ 28 بارداری صبر کنید، چنانچه جفت در جلوی رحمتان باشد، یعنی جفت قدامی باشد، می‌توانید بهترین تصویر را از بچه‌تان داشته باشید. این امر کاملاً طبیعی است که دلتان بخواهد صورت بچه‌تان را در سونوگرافی ببینید؛ اما این مسئله به وضعیت قرارگیری بچه در رحم بستگی دارد و گاهی اوقات امکان‌پذیر نیست.
بررسی تفاوت های سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی | سونوگرافی پستان اصفهان
اگر بچه طوری قرار گرفته باشد که صورتش به سمت بالا باشد و مقدار مایع آمنیوتیک اطرافش کافی باشد، باید بتوانید صورتش را واضح ببینید؛ اما اگر صورتش به سمت عقب باشد، سرش دورتر و به سمت پائین و داخل لگنتان قرار داشته باشد یا مایع آمونیوتیک در اطرافش زیاد نباشد، نمی‌توانید بچه را خیلی واضح ببینید. اگر چربی شکمتان زیاد باشد هم باز به همین شکل است و تصویر بچه واضح نخواهد بود.

سونوگرافی چهاربعدی

ممکن است مسئول انجام سونوگرافی از شما بخواهد که برای مدت کوتاهی قدم بزنید، یا حتی یک هفته بعد مراجعه کنید تا بچه در موقعیت بهتری قرار بگیرد. اگر نتوان تصویر خوبی از صورت بچه دریافت کرد، در عوض می‌توان تصویری از انگشت‌های دست و پای او را دید. برخی از مراکز خصوصی درصورتی‌که تصویر واضحی از کودک مشاهده نشود، یک سونوگرافی مجدد و رایگان انجام می‌دهند. درحالی‌که برخی مراکز دیگر ممکن است دربارۀ محدودیت‌های سونوگرافی فراصوت بگویند و تکرار آن را به شما پیشنهاد نکنند. قبل از انجام سونوگرافی، سیاست‌های اجرایی و مالی بیمارستان موردنظرتان را در این خصوص بررسی کنید.

تفاوت سونوگرافی سه بعدی و چهاربعدی

  • سونوگرافی سه‌بعدی برخلاف سونوگرافی دوبعدی که تصاویر سیاه‌سفید از جنین می‌دهد، می‌توان تمام قسمت‌های جنین را به‌صورت واقعی مشاهده نمود؛ اما در سونوگرافی چهاربعدی در کنار مشاهده تمام قسمت‌های جنین می‌توان حرکت‌های جنین در شکم مادر نیز مشاهده می‌شود.
  • در روش سه‌بعدی تصاویری ثابت از فرزندتان را در سه بعد نشان می‌دهد. سونوگرافی چهاربعدی تصاویر سه‌بعدی متحرکی از بچه را نشان می‌دهد که زمان بعد چهارم آن است. طبیعی است که تصور انجام اولین سونوگرافی برایتان هیجان‌انگیز باشد؛ اما برای برخی از مادران سونوگرافی‌های دوبعدی استاندارد که در آن فقط می‌توانند نمای کلیِ خاکستری و ناواضحی از کودک را ببینند، ناامیدکننده است. علتش این است که سونوگرافی دوبعدی مستقیماً داخل بدن بچه و در نتیجه تصاویر اندام‌های داخلی او را نشان می‌دهند.
  • در سونوگرافی‌های سه‌بعدی و چهاربعدی شما بیشتر پوست کودک تا درونش را مشاهده می‌کنید. حتی ممکن است شکل دهان و بینی بچه را هم ببینید، یا بتوانید خمیازه کشیدن و بیرون آوردن زبانش را مشاهده کنید.

هزینه انجام سونوگرافی سه بعدی و چهاربعدی

هزینه انجام سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی در مرکز رادیولوژی سرو با توجه به تعرفه مشخص‌شده توسط نظام سلامت و وزارت بهداشت و درمان تعیین می‌شود.

Leave a Comment