بیوپسی FNA تیروئید تحت گاید سونوگرافی

بیوپسی آسپیراسیون سوزنی یا Fine needle aspiration (FNA) با هدایت سونوگرافی با استفاده از امواج صوتی به پزشکان کمک می کند . تا گره یا ناهنجاری های درون تیروئید را پیدا کرده . یک نمونه از بافت را برای معاینه در زیر میکروسکوپ خارج کنند .
این روش نسبت به بیوپسی جراحی کم تهاجمی تر بوده . جای زخم باقی نمی گذارد.همچنین بیمار در معرض اشعه یونیزان قرار نمی گیرد .

نوعی نمونه برداری از تیروئید است. که در طی آن نمونه کوچک از بافت غده تیروئید خارج می شود . تیروئید در قسمت جلوی گردن درست در قسمت بالای گردن قرار دارد و شکلی شبیه به پروانه دارد .دو گوشه های آن در دو طرف گردن توسط یک باند باریک از بافت متصل شده است .
گره یا ناهنجاری های بدن اغلب با معاینه تصویربرداری تشخیص داده می ‌شوند . با این وجود همیشه از اینگونه تست های تصویربرداری نمی ‌توان در مواردی مانند گره های خوش خیم غیر سرطانی یا سرطانی استفاده نمود .

کاربرد بیوپسی آسپیراسیون سوزنی تحت گاید سونوگرافی

بیوپسی تیروئید برای یافتن علت گره ها در غده تیروئید استفاده می شود . با شناسایی گره ها آزمایشات تصویربرداری ممکن است انجام شود. تا مشخص شود که آیا این گره ها خوش خیم یعنی غیر سرطانی می باشند . یا بدخیم و سرطانی هستند . اگر بررسی و روش های تصویربرداری نتوانند ناهنجاری را به وضوح تعریف کنند ، ممکن است بیوپسی لازم باشد .

سونوگرافی پستان اصفهان |  بیوپسی آسپیراسیون سوزنی  تیروئید با هدایت سونوگرافی

 

تجربیات بیمار در حین و بعد از نمونه برداری از تیروئید

در طول انجام این تست یک بالش زیر شانه های بیمار قرار می گیرد و بیمار بر روی پشت دراز خواهد کشید . سر به عقب خم شده تا گردن کشیده شود . این موقعیت دسترسی رادیولوژیست به غده تیروئید را آسان تر می کند .
دستورالعمل های مراقبت بعد از انجام بیوپسی متفاوت است . ولی فرد می تواند پس از بیوپسی فعالیت های عادی خود را از سر گرفته و بانداژ را در طی چند ساعت بر دارد .
محل بیوپسی ممکن است به مدت یک تا دو روز دردناک شود. بیمار برای برطرف شدن هرگونه درد و ناراحتی می تواند. از داروهای مسکن مانند استامینوفن استفاده کند .

 

منبع : Ultrasound-Guided Fine Needle Aspiration Biopsy of the Thyroid

 

 

مطالب پیشنهادی مرتبط و تکمیلی : 

 

Leave a Comment