سونوگرافی پستان اصفهان | بیوپسی آسپیراسیون سوزنی تیروئید با هدایت سونوگرافی

بیوپسی FNA تیروئید تحت گاید سونوگرافی

بیوپسی آسپیراسیون سوزنی یا Fine needle aspiration (FNA) با هدایت سونوگرافی با استفاده از امواج صوتی به پزشکان کمک می کند . تا گره یا ناهنجاری های درون تیروئید را پیدا کرده . یک نمونه از بافت را برای معاینه در زیر میکروسکوپ خارج کنند .
این روش نسبت به بیوپسی جراحی کم تهاجمی تر بوده . جای زخم باقی نمی گذارد.همچنین بیمار در معرض اشعه یونیزان قرار نمی گیرد .

نوعی نمونه برداری از تیروئید است. که در طی آن نمونه کوچک از بافت غده تیروئید خارج می شود . تیروئید در قسمت جلوی گردن درست در قسمت بالای گردن قرار دارد و شکلی شبیه به پروانه دارد .دو گوشه های آن در دو طرف گردن توسط یک باند باریک از بافت متصل شده است .
گره یا ناهنجاری های بدن اغلب با معاینه تصویربرداری تشخیص داده می ‌شوند . با این وجود همیشه از اینگونه تست های تصویربرداری نمی ‌توان در مواردی مانند گره های خوش خیم غیر سرطانی یا سرطانی استفاده نمود .

کاربرد بیوپسی آسپیراسیون سوزنی تحت گاید سونوگرافی

بیوپسی تیروئید برای یافتن علت گره ها در غده تیروئید استفاده می شود . با شناسایی گره ها آزمایشات تصویربرداری ممکن است انجام شود. تا مشخص شود که آیا این گره ها خوش خیم یعنی غیر سرطانی می باشند . یا بدخیم و سرطانی هستند . اگر بررسی و روش های تصویربرداری نتوانند ناهنجاری را به وضوح تعریف کنند ، ممکن است بیوپسی لازم باشد .

سونوگرافی پستان اصفهان |  بیوپسی آسپیراسیون سوزنی  تیروئید با هدایت سونوگرافی

 

تجربیات بیمار در حین و بعد از نمونه برداری از تیروئید

در طول انجام این تست یک بالش زیر شانه های بیمار قرار می گیرد و بیمار بر روی پشت دراز خواهد کشید . سر به عقب خم شده تا گردن کشیده شود . این موقعیت دسترسی رادیولوژیست به غده تیروئید را آسان تر می کند .
دستورالعمل های مراقبت بعد از انجام بیوپسی متفاوت است . ولی فرد می تواند پس از بیوپسی فعالیت های عادی خود را از سر گرفته و بانداژ را در طی چند ساعت بر دارد .
محل بیوپسی ممکن است به مدت یک تا دو روز دردناک شود. بیمار برای برطرف شدن هرگونه درد و ناراحتی می تواند. از داروهای مسکن مانند استامینوفن استفاده کند .

 

منبع : Ultrasound-Guided Fine Needle Aspiration Biopsy of the Thyroid

 

 

مطالب پیشنهادی مرتبط و تکمیلی : 

 

Leave a Comment