بیوپسی سوزنی هسته ای | سونوگرافی پستان اصفهان

بیوپسی سوزنی هسته ای

در این نوشتار به بررسی روش های بیوپسی سوزنی هسته ای با هدایت سونوگرافی و با هدایت ام‌آرآی را مورد بررسی قرار می دهیم

بیوپسی سوزنی هسته ای با هدایت سونوگرافی (Ultrasound-guided core needle biopsy)

در این نوع بیوپسی هسته سوزنی از سونوگرافی (نوعی روش تصویربرداری که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید تصاویر دقیق از ساختار های بدن استفاده می کند) استفاده می شود و بیمار به صورت به پشت یا طرفین خوابیده بر روی تخت سونوگرافی قرار می گیرد . رادیولوژیست با نگه داشتن مبدل سونوگرافی در مقابل پستان محل توده را درون سینه مشخص می کند ، سپس برش کوچکی را برای قرار دادن سوزن در سینه ایجاد می کند و چندین نمونه اصلی از بافت را می گیرد تا برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه بفرستد .
بیوپسی سوزنی هسته ای | سونوگرافی پستان اصفهان

بیوپسی سوزنی هسته‌ای با هدایت ام‌آرآی (MRI-guided core needle biopsy)

این نوع بیوپسی به کمک ام آر آی ( یک نوع تکنیک تصویربرداری که چندین تصویر مقطعی از پستان را ضبط می کند و آنها را با استفاده از رایانه ترکیب می‌کند تا تصاویر مفصل سه بعدی تولید کند) انجام می شود . در این روش بیمار به صورت دمر بر روی تخت قرار می گیرد و سینه بر روی سوراخ ها و تو رفتگی های میز ثابت می شود .
دستگاه ام آر آی تصاویری را که به تعیین محل دقیق توده کمک می کند ، را ارائه می دهد . سپس یک برش کوچک به طول ۶ میلیمتر در سینه ایجاد می شود تا امکان وارد شدن سوزن هسته ای وجود داشته باشد . چندین نمونه از بافت گرفته می شود و برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه ارسال می شود .
در زمان انجام مراحل بیوپسی پستان که در بالا به آن اشاره شد ، ممکن است یک نشانگر یا گیره کوچک از جنس استیل ضد زنگ در محل بیوپسی بر روی پستان قرار گیرد که باعث می‌شود که اگر بیوپسی سلول های سرطانی را نشان دهد پزشک یا جراح بتواند محل بیوپسی را برای از بین بردن بیشتر بافت سینه به صورت جراحی که با عنوان بیوپسی جراحی شناخته می‌شود ، بیابد .

Leave a Comment