بیوپسی کلیه | سونوگرافی پستان اصفهان

بیوپسی کلیه تحت گاید سونوگرافی چگونه انجام می شود؟

کلیه ‌ها نقش اساسی در سالم بودن بدن ایفا می ‌کنند. وظیفه آنها فیلتر کردن مواد زائد از خون و فرستادن آنها از بدن در ادرار است. آسیب کلیوی می ‌تواند از فیلتر کردن ضایعات به درستی جلوگیری کند و آن را رها کند تا در بدن باقی بماند و موجب بروزعلائم خطرناک شود. پزشک ممکن است بیوپسی کلیه را برای تشخیص مشکلات مشکوک کلیه، شدت بیماری کلیه و نظارت بر درمان بیماری های کلیه توصیه کند .

همچنین در صورتی که بیمار، پیوند کلیوی داشته باشد که به درستی کار نمی کند ممکن است به بیوپسی کلیه احتیاج باشد. پزشک با وارد کردن یک سوزن نازک از طریق پوست، بیوپسی کلیه را انجام می دهد که به روش بیوپسی از راه پوست است و طی آن یک دستگاه تصویربرداری نیز به پزشک کمک می کند تا سوزن را به کلی هدایت کند تا بتواند بافت را خارج کند.با ما در نوشته از سایت مرکز رادیولوژی سرو سونوگرافی پستان اصفهان همراه باشید تا اطلاعاتی از بیوپسی کلیه  خدمت شما ارائه دهیم.

کاربرد های بیوپسی کلیه چیست؟

پزشک ممکن است بیوپسی کلیه را به دلایل زیر برای بیمار تجویز کند:

  • تشخیص مشکل کلیوی که در غیر اینصورت قابل تشخیص نمی باشد.
  • تدوین برنامه های درمانی بر اساس شرایط کلیه
  • تعیین سرعت پیشرفت بیماری کلیوی
  • تعیین میزان آسیب ناشی از بیماری کلیوی یا بیماری های دیگر
  • ارزیابی چگونگی عملکرد درمان در کلیه
  • کنترل سلامت کلیه پیوند شده یا بررسی اینکه چرا کلیه پیوند زده شده به درستی کار نمی کند.

پزشک همچنین ممکن است بیوپسی کلیه را بر اساس نتایجی که در آزمایش خون یا ادرار توصیه شده نشان داده می شود نیز، توصیه کند این نتایج عبارتند از:

  • وجود خون در ادرار (هماتوری) که از کلیه سرچشمه می گیرد.
  • وجود پروتئین در ادرار (پروتئینوری) بیش از حد، افزایش یافته یا همراه با سایر علائم بیماری کلیوی
  • عملکرد کلیه که منجر به مواد زائد بیش از حد در خون می شود.
  • همه افراد با این مشکلات به بیوپسی کلیه احتیاج ندارند، این تصمیم بر اساس علائم و نشانه های بیمار، نتایج آزمایش و سلامت عمومی توسط پزشکی گرفته می شود.

روش های بیوپسی کلیه تحت گاید سونوگرافی

بیوپسی کلیه تحت گاید سونوگرافی روش های مختلفی دارد که در زیر به آها اشاره می کنیم:

بیوپسی عمل باز

بعضی از بیماران نباید بیوپسی از طریق پوست داشته باشند؛ چراکه ممکن است سابقه مشکلات خونریزی داشته باشند. برای این بیماران یک عمل باز ممکن است انجام شود جایی که جراح بتواند کلیه را ببیند تا یک نمونه خوب برای بررسی بگیرد.

بیوپسی از طریق پوست

محل کلیه با سونوگرافی، اشعه ایکس یا هر دو مشخص می شود. در برخی موارد به رگ های شما ممکن است یک نوع خاص رنگ تزریق کنند تا به پزشک در پیدا کردن کلیه و رگ های خونی کمک کند. هنگامی که مکان بیوپسی پیدا شد، آن را بر روی پوست شما مشخص می کنند و جایی که سوزن بیوپسی وارد می شود را ضدعفونی می کنند. محل مورد نظر بی حس می شود تا درد را کمتر حس کنید. از شما خواسته خواهد شد تا یک نفس عمیق بکشید و آن را نگه دارید تا دکتر سوزن را وارد پوست شما کند. هنگامی که سوزن از طریق پوست به کلیه منتقل شد، ممکن است یک فشار احساس کنید.

در جریان کار مهم است که نفس خود را نگه دارید و تکان نخورید. گاهی لازم است چند نمونه از کلیه شما برداشته شود. تمام مراحل، از ابتدا تا انتها، حدود یک ساعت طول می کشد. گاهی اوقات ممکن است بیوپسی کلیه بیش از یک ساعت طول بکشد.

بیوپسی زیر پوستی یا بیوپسی از طریق سوزن (از طریق پوست)

یک سوزن وارد پوستی می شود که روی کلیه فرد قرار دارد و معمولاً با کمک اولتراسوند به بخش مناسب کلیه هدایت می شود.

بیوپسی باز

نمونه بافت کلیه به طور مستقیم و در طی عمل جراحی از کلیه برداشته می شود. سپس نمونه بافت موردنظر به پزشک (پاتولوژیست) ارجاع داده می شود تا با کمک میکروسکوپ به بررسی آن بپردازد.

بیوپسی کلیه | سونوگرافی پستان اصفهان

مضرات بیوپسی کلیه تحت گاید سونوگرافی

به طور کلی، بیوپسی کلیوی از طریق پوست یک روش مطمئن است. خطرات احتمالی عبارتند از:

خونریزی: شایعترین عارضه بیوپسی کلیه خون در ادرار است. معمولاً خونریزی در عرض چند روز متوقف می شود. خونریزی که به اندازه کافی جدی برای نیاز به انتقال خون است در درصد بسیار کمی از افراد رخ میدهد. به ندرت، جراحی برای کنترل خونریزی مورد نیاز است.

فیستول شریانی-وریدی: اگر سوزن بیوپسی به طور تصادفی دیواره های یک مجرای شرایین و رگ های اطراف را آسیب رساند، اتصال غیر طبیعی (فیستول) بین دو عروق خونی ایجاد می شود. این نوع فیستول معمولاً علائم خاصی ایجاد نمیکند و به خودی خود بسته میشود.

درد: درد بعد از بیوپسی کلیوی در محل بیوپسی است و معمولاً چند ساعت طول می کشد.

خطرات دیگر: به ندرت، مجموعه ای از خون (هماتوم) اطراف کلیه تجمع می یابد. این عارضه با آنتی بیوتیک ها و زهکشی جراحی درمان می شود. یک خطر غیر معمول دیگر، ایجاد فشار خون بالا در ارتباط با هماتوم بزرگ است.


مطالب پیشنهادی:

فیبرو اسکن کبد

الاستوگرافی غدد بزاقی

سرطان پوست

Leave a Comment