تاثیر کرونا بر نتایج ماموگرافی | سونوگرافی پستان اصفهان

تاثیر کرونا بر نتایج ماموگرافی

این روز‌ها ویروس کرونا بسیاری از مردم را دچار استرس و بیماری کرده و بر زندگی همه مردم در سرتاسر جهان تاثیر گذاشته است و از جمله تاثیر آن بر انجام ماموگرافی در زنان بالای 40 سال است زیرا همان طور که می‌دانید انجام ماموگرافی یک روش برای تشخیص سرطان سینه می‌باشد که لازم است هر سال به صورت چکاپ در خانم‌ها انجام شود. اما این روزها به دلیل وجود کرونا، تشخیص مشکل با استفاده از این روش کمی پیچیده‌تر شده است که در ادامه همراه با سونوگرافی پستان اصفهان در این مقاله به طور کامل تاثیر کرونا بر ماموگرافی را شرح خواهیم داد.

تاثیر کرونا بر نتایج ماموگرافی پستان

از آنجا که یکی از علایم وجود سرطان در پستان در حین انجام ماموگرافی بزرگ شدن غدد لنفاوی زیر بغل است، زمانیکه پزشک، این علایم را مشاهده می‌کند، به انجام دیگر روش‌ها از جمله انجام سونوگرافی برای تشخیص قطعی سرطان در پستان اقدام می‌نماید تا مطمئن شود که آیا این بزرگ شدن غدد لنفاوی از علایم سرطان در پستان بوده یا خیر.

از طرفی از آن جا که امروزه بسیاری از خانم‌ها برای جلوگیری از ابتلا به ویروس خطرناک کرونا واکسن آن را تزریق می‌کنند که از جمله عوارض تزریق این واکسن نیز همانند وجود تومور سرطانی در پستان، بزرگ شدن غدد لنفاوی زیر بغل است، در چنین مواردی پزشکان و جراحان متخصص سینه دچار سردرگمی شده‌اند و نمی‌دانند که این بزرگ شدن غدد از عوارض تزریق واکسن کرونا است یا نشانه سرطان سینه. ماموگرافی که نقش بسیار مهمی در تشخیص سرطان سینه دارد اما پس از تزریق کرونا، تشخیص به کمک ماموگرافی تا حدودی برای بسیاری از متخصصان دشوار شده است. برای همین لازم است که شما برای انجام ماموگرافی خود به بهترین پزشکان متخصص و مجرب در تشخیص و درمان سرطان پستان مراجعه کنید تا با داشتن تخصص بالا و تجربه کافی بعد از انجام ماموگرافی بتواند دلیل بیماری را به درستی تشخیص بدهد.

تاثیر کرونا بر نتایج ماموگرافی | سونوگرافی پستان اصفهان

بهترین زمان ماموگرافی بعد از تزریق واکسن کرونا

انجمن تصویر برداری آمریکا برای رفع سردرگمی پزشکان در مورد علایم مشترک واکسن کرونا و سرطان سینه پیشنهاد می‌کنند که برای انجام ماموگرافی خانم‌ها یا قبل از تزریق اولین دز واکسن کرونا و یا 4 تا 6 هفته پس از تزریق دز دوم واکسن برای انجام آن اقدام کنند. بنابراین، اگر واکسن کرونا تزریق شده و این افراد جز افرادی هستند که غدد لنفاوی در زیر بغل آن‌ها بزرگ شده، زمان 4 تا 6 هفته کافی است که غدد به حالت عادی خود برگردند و در این صورت دیگر اطمینان حاصل خواهند کرد که بزرگ شدن این غدد به علت تزریق واکسن کرونا است و نه وجود توده سرطانی در پستان.

اما در این مورد یک استثناء وجود دارد و آن این که برای خانم‌هایی که درد پستان، ترشح در نوک پستان و یا در پستان آن‌ها توده ایجاد شده است و پزشک مربوطه برای آن‌ها ماموگرافی تشخیصی نوشته باید بدون توجه به زمان تزریق واکسن حتما ماموگرافی را انجام دهند و زمانبندی 4 تا 6 هفته‌ای پس از تزریق واکسن کرونا فقط برای افرادی است که بدون داشتن علامت سرطان سینه و فقط برای انجام چکاپ به پزشک متخصص مراجعه کرده‌اند.

تاثیر کرونا بر نتایج  ماموگرافی از نظر پرفسور کریستین کول

تحقیقات اخیر نشان از خطر افزایش سرطان سینه و پیشرفت آن در زنان در آینده خبر می‌دهد و مطرح می‌نماید که کرونا بر روی انجام ماموگرافی تاثیر منفی گذاشته است. زیرا بسیاری از خانم‌ها از روی ترس به ابتلا به کرونا از انجام تست ماموگرافی برای پستان‌های خود پرهیز می کنند و اگر در پستان آنها توده سرطانی هر چند کوچک ایجاد شده باشد. به دلیل عدم اقدام به موقع برای تشخیص و درمان. بیماری آنها پیشرفت خواهد کرد و درمان آن به مراتب سخت‌تر خواهد بود.

این آمار بیان از این دارد که بیشتر مراکز تصویر برداری در دوران کرونا از پروتکل‌های ایمنی کرونا استفاده کرده‌اند تا احتمال قرار گیری بیماران در برابر ویروس را محدود نمایند. بنابراین، بیماران نباید به دلیل ترس از ابتلا به ویروس کرونا، زمان انجام ماموگرافی خود را به تعویق بیندازند. تحقیقات اخیر نشان از خطر افزایش سرطان سینه و پیشرفت آن در زنان در آینده خبر می‌دهد و مطرح می‌نماید که کرونا بر روی انجام ماموگرافی تاثیر منفی گذاشته است. زیرا بسیاری از خانم‌ها از روی ترس به ابتلا به کرونا از انجام تست ماموگرافی برای پستان‌های خود پرهیز می کنند و اگر در پستان آنها توده سرطانی هر چند کوچک ایجاد شده باشد. به دلیل عدم اقدام به موقع برای تشخیص و درمان؛ بیماری آنها پیشرفت خواهد کرد و درمان آن به مراتب سخت‌تر خواهد بود. این آمار بیان از این دارد که بیشتر مراکز تصویر برداری در دوران کرونا از پروتکل‌های ایمنی کرونا استفاده کرده‌اند تا احتمال قرار گیری بیماران در برابر ویروس را محدود نمایند.
بنابراین، بیماران نباید به دلیل ترس از ابتلا به ویروس کرونا، زمان انجام ماموگرافی خود را به تعویق بیندازند.

| اینستاگرام سونوگرافی و رادیولوژی سرو |


بیشتر بخوانید:

هورمون درمانی و پرتو درمانی سرطان سینه مردان

پیشگیری از سرطان پستان در زنان

سرطان پستان در مردان

Leave a Comment