تشخیص انواع هرنی اینگوینال با سونوگرافی | سونوگرافی پستان اصفهان

چگونگی تشخیص انواع هرنی اینگوینال با سونوگرافی

فتق کشاله ران زمانی ایجاد می شود که بافتی همانند بخشی از روده از نقطه ضعیفی در ماهیچه های شکمی بیرون می زند. برآمدگی حاصل می تواند دردناک باشد خصوصاً زمانی که فرد سرفه می کند، خم می شود و یا اجسام سنگین را بلند می کند. فتق کشاله ران لزوماً خطرناک نیست. با این حال، این مشکل به خودی خود بهبود نمی یابد و می تواند عواقب مهلکی به دنبال داشته باشد. پزشک ممکن است جراحی را برای رفع فتق کشاله ران بزرگ شده یا دردناک توصیه کند. در ادامه مقاله امروز سایت مرکز رادیولوژی سرو سونوگرافی پستان اصفهان به بررسی تشخیص انواع هرنی اینگوینال با سونوگرافی خواهیم پرداخت.

اگر تشخیص فتق کشاله ران به راحتی انجام نگیرد، پزشک انجام یک تست تصویربرداری همانند سونوگرافی شکمی را توصیه می کند. سونوگرافی از امواج صوتی برای ایجاد تصویری از ساختارهای داخلی بدن استفاده می کند و آزمایش تشخیصی بدون درد و غیر تهاجمی است که تصاویری از بافت ها و ساختارهای اطراف آن، با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا ایجاد می کند و به همین دلیل، عوارض خاصی برای بدن ایجاد نخواهد کرد.

علائم فتق کشاله ران

این علامت در برآمدگی در کشاله ی ران سمت درگیر، خصوصاً در زمانی که فرد می ایستد. یا زور میزند و یا هنگامی که از فرد میخواهیم سرفه کند بارزتر است.

  • احساس سوزش و یا درد در برآمدگی
  • احساس سنگینی و درد کشاله ران
  • احساس ضعف و یا فشار در کشاله ران
  • گاهی اوقات، درد و تورم اطراف بیضه که ناشی از فرو رفتن قسمتی از روده به کیسه ی بیضه (اسکروتوم) میباشد.

مطالعه بیشتر: علل انجام سونوگرافی کبد چیست؟

دلایل بروز فتق کشاله ی ران

برای برخی از فتق های کشاله ی ران هیچ علتی نمیتوان یافت. برخی از فتق ها ممکن است ناشی از موارد زیر باشند:

  • افزایش فشار درون شکم
  • وجود ضعف در دیواره شکم
  • ترکیبی از افزایش فشار درون شکم و یک نقطه ضعف از قبل موجود در دیواره شکم
  • زور زدن در هنگام دفع مدفوع یا ادرار کردن
  • فعالیت شدید
  • بارداری

نحوه انجام سونوگرافی فتق کشاله ران | سونوگرافی پستان اصفهان

سرفه یا عطسه مزمن

در بسیاری از افراد، ضعف دیواره شکم که منجر به فتق کشاله ی ران میشود. در هنگام تولد وجود دارد و خود به خود ترمیم نخواهد نشد. بقیه فتق های کشاله ی ران در زمان بزرگسالی به دلیل تضعیف عظلات جدار شکم، پیری، فعالیت شدید بدنی، سرفه ی مزمن ناشی از مصرف سیگار رخ خواهد داد.

انواع فتق کشاله ران

فتق کشاله ران ممکن است مستقیم یا غیرمستقیم، گیر افتاده (اینکارسره) یا مختنق (استرانگوله شده) باشد.

فتق ران غیرمستقیم

مشکل فتق کشاله ران غیرمستقیم شایع ترین نوع فتق است. این عارضه اغلب در نوزادهای نارس و به علت بسته نشدن کانال اینگوئینال (کشاله ران) رخ می دهد. بااین وجود فتق غیرمستقیم ممکن است در هر سنی رخ بدهد. این نوع فتق بیشتر در مردان دیده می شود.

فتق ران مستقیم

فتق مستقیم کشاله ران اغلب در بزرگسالان و با بالا رفتن سن رخ می دهد. باور عمومی بر این است که ضعیف شدن عضلات در بزرگسالی منجر به فتق مستقیم کشاله ران می شود. این نوع فتق در مردان بسیار شایع تر است.

فتق ران گیرافتاده یا اینکارسره

فتق کشاله ران گیرافتاده زمانی اتفاق می افتد که بافت در کشاله ران گیر کند. در این شرایط نمی توان بافت بیرون زده را با فشار خارجی سر جای خود برگرداند.

فتق ران مختنق یا استرانگوله شده

فتق کشاله ران مختنق خطرناک تر از انواع دیگر فتق است. این نوع فتق زمان اتفاق می افتد که جریان خون در قسمت بیرون زده ی روده قطع می شود.

آمادگی قبل از انجام سونوگرافی

گاهی اوقات ممکن است از بیمار خواسته شود که در حین انجام سونوگرافی مثانه خود را خالی کند. برای انجام سونوگرافی شکم به تنهایی (بدون سونوگرافی لگن ) نیازی به نوشیدن مایعات نیست و شما باید به مدت حداقل ۸ ساعت (معمولاً ۱۲-۸ ساعت) ناشتا باشید؛ ولی خوردن مایعات ساده مثل آب و چای مشکلی ایجاد نمی کند.

نحوه انجام سونوگرافی

برای انجام این اسکن بیمار باید بر روی یک تخت دراز کشیده و شکم خود را در معرض دید سونوگرافیست قرار دهد. سونوگرافیست کمی ژل التراسونیک را روی پوست شکم ریخته و مبدل کوچک سونوگرافی که دارای فرکانس کمتر، اما عمق نفوذ بیشتری است را بر روی شکم حرکت می دهد تا تصاویری از اندام های داخلی فرد بر روی مانیتور رایانه ظاهر شود.

عوارض جانبی سونوگرافی

در سونوگرافی، هیچ اشعه ای وجود ندارد. همچنین حرکت مبدل سونو روی پوست، مشکل خاصی ایجاد نخواهد کرد.

 


مطالب پیشنهادی:

مزایا و عوارض بیوپسی پستان تحت گاید سونوگرافی

عوامل خطرزا در بروز سرطان سینه در مردان

علام بروز سرطان سینه در مردان چیست؟

Leave a Comment