تشخیص جنسیت جنین در سونوگرافی | سونوگرافی پستان اصفهان

بررسی تشخیص جنسیت جنین در سونوگرافی

سونوگرافی در زمانهای بارداری کاربردهای زیادی دارد و یکی از کاربردهای آن تعیین جنسیت جنین از روی تصاویر اسکن شده است. چندین راه برای تشخیص جنسیت جنین در علم پزشکی وجود دارد اما از بین این روشها سونوگرافی معتبرتر، علمی و مورد اعتمادترین است. علاوه بر این در زمان سونوگرافی پزشک سلامت جنین را نیز بررسی میکند . در این مطلب از سایت مرکز رادیولوژی سرو سونوگرافی پستان اصفهان تشخیص جنسیت جنین در سونوگرافی را مورد بررسی قرار میدهیم.

در هفته های 12 ام بارداری تا هفته بیست و دوم سونوگرافی برای بررسی سلامت جنین و تعیین جنسیت انجام می شود. هر جنین آلت تناسلی در بین پاهایش دارد و از هفته یازدهم مرئی شده و اگر این برآمدگی به شکل بیضه و آلت تناسلی مردانه باشد، جنین مذکور پسر بوده و اگر به صورت لبیا باشد جنین دختر میباشد.

هنگام وقوع بارداری جنسیت جنین شکل میگیرد ولی در سونوگرافی تعیین جنسیت از هفته یازدهم قابل تشخیص است. برآمدگی کوچکی در بین پاهاجنین پسر وجود دارد که در حدود 3 سانتیمتر میباشد. این برآمدگی نباید با بند ناف اشتباه گرفته شود هرچند در یک موقعیت قرار گرفته اند. بند ناف از آلت تناسلی جنین بلندتر و بزرگ تر میباشد. تشخیص فقط از روی شکل برای افراد عادی غیر ممکن است و پزشک علاوه بر دیدن شکل جنین به مسائل زیادی توجه دارد.

این موضوع که در سونوگرافی، جنسیت جنین شما مشخص شود با عواملی مانند وضعیت قرارگیری جنین، حجم مایع آمنیوتیک و ضخامت چربی شکم شما در ارتباط است. در برخی موارد، جنسیت جنین در هفته ۱۶ مشخص می شود و در برخی موارد دیگر تا هفته ۱۹ و گاهی بیشتر از آن نیز ممکن است اندام تناسلی او به درستی و مطلوب قابل تشخیص نباشد.

علل عدم تشخیص جنسیت جنین

زمان مناسب برای سونوگرافی:

بین هفته هجدهم تا بیستم بارداری بهترین زمان در دوران بارداری برای تعیین جنسیت جنین می باشد. سونوگرافی هایی که پیش از این برای مادران انجام می شود معمولاً بر اساس جهت دستگاه تناسلی معین می شود در صورتی که تشخیص باید بر مبنای شکل دستگاه تناسلی خارجی باشد و همچنین سونوگرافی های بعد از این مدت به نتیجه دقیقی منجر نمی شود .

تجهیزات:

دستگاه های که در سونوگرافی استفاده می شود ممکن است قدیمی باشند .احتمال خطا در این دستگاه ها بیشتر می باشد.

موقعیت قرارگیری جنین:

در صورتی که نوزاد در موقعیت بریچ باشد، تشخیص جنسیت او دشوار خواهد بود. موقعیت بریچ وضعیتی است که در آن پاها در هم پیچیده شده و دست ها نزدیک آلت تناسلی قرار دارند.

تجربه:

می توان با یک مثال نقش تجربه سونوگرافیست را در تعیین جنسیت بیان کرد برخی اوقات بند ناف لای پاهای نوزاد قرار می گیرد که ممکن است با جنین پسر به اشتباه گرفته شود؛ اما در صورتی که سونوگرافیست با تجربه باشد می تواند این موقعیت را تشخیص دهد و احتمال خطا کمتر خواهد شد.

وزن مادر:

در زنان بارداری که اضافه وزن وجود دارد کیفیت تصاویر سونوگرافی مقداری پایین می آید و روند اسکن با مشکل رو به رو می شود.

سونوگرافی تعیین جنسیت (جنین دختر است یا پسر؟) | سونوگرافی پستان اصفهان

سونوگرافی آنومالی برای تشخیص جنسیت جنین

جنین پسر برآمدگی کوچکی در بین پاها دارد که به اندازه یک اینچ است. این برآمدگی معمولاً با بند ناف اشتباه می شود. زیرا در یک منطقه می باشند. بند ناف از آلت تناسلی بلندتر و بزرگ تر است. در سه ماهه دوم بارداری، جنسیت جنین ممکن است توسط زاویه برآمدگی بین دو پا تشخیص داده شود. اگر زاویه بزرگتر از سی درجه باشد، جنین به پهلوی چپ قرار دارد و احتمالاً پسر است.یکی از نشانه های بارز دختر بودن جنین، نداشتن آلت تناسلی مردانه است. جنین دختر خطوطی موازی بین دو پا دارد که نشانه وجود لابیا است. اگر جنین به پهلوی راست باشد و برآمدگی به صورت موازی با ستون فقرات باشد جنسیت آن دختر است.

چگونگی انجام سونوگرافی آنومالی

در طول سونوگرافی تعیین جنسیت، روی تخت مخصوص سونوگرافی دراز کشیده و لباس خود را بالا می زنید. سپس متخصص سونوگرافی با استفاده از ژل مخصوص سطح شکم شما را می پوشاند و با استفاده از سری مخصوص سونوگرافی اقدام به تصویربرداری از ناحیه لگن و رحم شما می کند. تصاویر توسط متخصص سونوگرافی به پزشک متخصص زنان و زایمان شما ارجاع می شود تا پزشک در خصوص سلامتی جنینو جنسیت او اظهار نظر کند. سونوگرافی تعیین جنسیت در سه ماهه دوم بارداری انجام می شود. به طور کلی بهترین زمان برای انجام سونوگرافی تعیین جنسیت، بعد از هفته شانزدهم بارداری است.

آمادگی برای سونوگرافی آنومالی

قبل از انجام سونوگرافی جنین به منظور تشخیص جنسیت و یا به دلایل دیگر، مثانه شما باید پر باشد. در نتیجه قبل از انجام سونوگرافی به میزان زیادی آب بنوشید و چند ساعت قبل از آزمایش ادرار نکنید. خالی بودن مثانه باعث می شود تصاویر دقیقی از سونوگرافی حاصل نشود.

عوارض سونوگرافی آنومالی

انجام سونوگرافی بارداری هیچگونه مشکلی برای جنین و مادر به همراه ندارد؛ زیرا از امواج صوتی برای بررسی استفاده می شود.

 


مطالب پیشنهادی:

سونوگرافی های دوران بارداری

علت تکرار یک سونوگرافی

تشخیص اختلال رحم دو شاخه با سونوگرافی

Leave a Comment