تشخیص سرطان دهانه رحم | سونوگرافی پستان اصفهان | رادیولوژی و سونوگرافی تشخیصی سرو-دکتر نینا زاهدی نژاد

تشخیص سرطان دهانه رحم با چه روش هایی انجام میشود؟

سرطان دهانه رحم با گذشت زمان پیشرفت می‌کند. در نتیجه گاهی در مراحل اولیه قابل تشخیص نیست و علائم مشخصی هم ندارد؛ اما به طور کلی با توجه به علائم، سوابق بیماری‌ها و همچنین بیماری‌های ژنتیکی و برخی آزمایش‌ها قابل تشخیص است. پزشک به منظور تشخیص دقیق به سراغ یکی از روش‌های زیر می‌رود:

  1. معاینه رحمی
  2. معاینه واژینال
  3. تست پاپ اسمیر
  4. سونوگرافی ترانس واژینال
  5. معاینه با روش هیستروسکوپی
  • تشخیص سرطان دهانه رحم با تست پاپ اسمیر

آزمایش پاپ اسمیر (Pap Smear Test) یک تست غربالگری است که می‌تواند سرطان دهانه رحم در زنان را تشخیص دهد. همچنین با نمونه‌برداری در طول فرآیند این تست می‌توان عواملی که منجر به سرطان می‌شوند را شناسایی کرد. آزمایش پاپ اسمیر که نام دیگر آن تست پاپ Pap Test است روشی برای تشخیص سرطان دهانه رحم در زنان می باشد. در این روش سلول ها از دهانه رحم که قسمت باریک و پایینی رحم بوده و در بالای واژن قرار دارد، جمع آوری می شوند.

افرادی که سرطان دهانه رحم در آنها طی مراحل اولیه شناسایی می شود، شانس بالاتری برای درمان دارند. زنان با مراجعه به پزشک متخصص زنان می توانند به راحتی آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند. در این آزمایش پزشک با وسیله مخصوصی، نمونه ای از سلول های دهانه رحم را برمی دارد. وسایل مختلفی برای نمونه برداری وجود دارد. این نمونه برداری خیلی راحت و بدون درد و بدون بیهوشی در مطب صورت می گیرد. نمونه سلول های دهانه رحم با وسیله چوبی یا پلاستیکی روی لام شیشه ای کشیده می شود. سپس برای رنگ آمیزی و بررسی میکروسکوپی به آزمایشگاه ارسال می گردد و متخصص پاتولوژی آن را بررسی می کند.

  • تشخیص سرطان دهانه رحم با سونوگرافی واژینال

ساده‌ترین و کم‌خطرترین روش برای مشاهده اندام ‌های داخلی بدن، روش سونوگرافی می‌باشد. سونوگرافی به کمک امواج فراصوت به شکل دقیقی وضعیت رحم را بررسی می‌کند و گزارش کاملی از وجود یا عدم وجود بافت غیرطبیعی یا تومور به پزشک ارائه می‌دهد.

این روش تشخیص با دو روش انجام می‌شود. روش اول سونوگرافی شکمی (Abdominal ultrasound) می‌باشد که از روی شکم انجام می‌شود. در این روش برای افزایش کیفیت تصویر در سطح پوست مقداری ژل مخصوص سونوگرافی استفاده می‌شود. روش دوم تشخیص از طریق سونوگرافی قسمت واژینال است. در این روش از یک مبدل فراصوت در ابعاد کوچک‌تر استفاده می‌کنند. مبدل وارد واژن بیمار می‌شود و پس از ورود تصویری واضح‌تر و دقیق‌تر از بافت‌های داخلی واژن و دهانه رحم ارائه می‌دهد. این روش را اغلب برای تشخیص سرطان این کار را انجام می‌دهند؛ زیرا این روش تصاویر دقیق‌تر و با جزئیات بیشتری به پزشک ارائه می‌دهد.

  • تست کولپوسکوپی در تشخیص سرطان رحم

کولپوسکوپی رحم نوعی معاینه بهداشت زنان برای بررسی دهانه رحم است. این کار اغلب توسط پزشک متخصص زنان و زایمان انجام می شود. برای این کار پزشک از ابزاری به نام کولپوسکوپ استفاده می کند. کولپوسکوپی رحم اغلب در صورت داشتن نتیجه پاپ اسمیر غیر طبیعی، انجام می شود. هدف از انجام این آزمایش مشاهده و بررسی دقیق دهانه رحم است. پزشک با انجام این آزمایش می تواند مشکلاتی که با چشم غیر مسلح مشاهده نمی شود را ببیند و تشخیص دهد. به عنوان مثال، از طریق کولپوسکوپی می توان سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه را تشخیص داد.

انجام آزمایش کولپوسکوپی رحم حدود 20 تا 30 دقیقه طول می کشد. برای انجام این آزمایش روی تخت دراز می کشید (به همان وضعیتی که معاینات لگن یا پاپ اسمیر انجام می دهید). پزشک در ابتدا یک اسپکولوم را در واژن وارد می کند. این ابزار کوچک واژن شما را باز می کند تا در داخل واژن و خارج دهانه رحم شما دیده شود. یک نور روشنی هم جهت مشاهده دقیق تر به ناحیه تابیده می شود و پزشک می تواند با استفاده از دستگاه کولپوسکوپ که مانند میکروسکوپ است داخل واژن را معاینه کند.

پزشک با یک محلول سرکه یا ید که به پنبه آغشته شده را در ناحیه می کشد تا مخاط های اطراف دهانه واژن پاک شوند. این محلول ممکن است کمی باعث سوزش خفیف شود. سپس پزشک از طریق کولپوسکوپ به دهانه رحم نگاه می کند. او ممکن است با یک دوربین کوچک عکاسی کند. اگر پزشکتان لکه هایی از بافت غیر طبیعی مشاهده کند، وی بیوپسی را انجام می دهد. این بیوپسی شامل از بین بردن نمونه های کوچک از بافت ناحیه غیر طبیعی در دهانه رحم یا اطراف آن است. پس از آن نمونه ها برای آزمایش به آزمایشگاه فرستاده می شوند.

تشخیص سرطان دهانه رحم | سونوگرافی پستان اصفهان | رادیولوژی و سونوگرافی تشخیصی سرو-دکتر نینا زاهدی نژاد

صفحه ی رسمی اینستاگرام رادیولوژی سرو (سونوگرافی پستان اصفهان) را دنبال کنید.

  • نمونه برداری یا بیوپسی دهانه رحم

تنها راه برای تشخیص قطعی سرطان رحم، نمونه برداری از بافت پوششی رحم است. پزشک پس از انجام بیوپسی، نمونه را به آزمایشگاه می فرستد. آسیب شناس (پاتولوژیست) نمونه را از نظر سلول های غیرطبیعی یا سرطانی بررسی می کند. روش های مختلفی برای بیوپسی از دیواره رحم وجود دارد. این روش ها عبارتند از:

1. بیوپسی آسپیراسیون

برای انجام این روش، فرد باید به پشت روی یک تخت دراز بکشید و زانوها را بالا برده و پاها را از هم باز کنید. پزشک یا پرستار به آرامی واژن را با اسپکولوم باز می کند. این کار مانند آزمایش غربالگری دهانه رحم (تست پاپ اسمیر) است. پزشک یک لوله نازک بلند را از طریق واژن وارد رحم می کند و با مکش ملایم، برخی از سلول های پوشش رحم را به داخل لوله می کشد. سپس لوله و اسپکولوم را خارج می کند. پزشک نمونه سلول ها را به آزمایشگاه می فرستد و آسیب شناس آنها را به دقت زیر میکروسکوپ بررسی می کند.

2. هیستروسکوپی

در این روش از یک تلسکوپ بسیار نازک به نام هیستروسکوپ استفاده می کنند. پزشک شما از آن برای بررسی داخل رحم و نمونه برداری استفاده می کند. این روش بدون بیهوشی انجام می شود و فرد بعد از آن می تواند به خانه باز گردد. پزشک به آرامی یک اسپکولوم را در واژن قرار می دهد تا آن را باز نگه دارد. اطراف آن محل را ضدعفونی می کنند تا تمیز شود. سپس پزشک هیستروسکوپ را از طریق دهانه رحم وارد رحم می کند. پزشک رحم را معاینه می کند و نمونه ای از پوشش داخلی رحم بر می دارد.
برای بررسی سلول های سرطانی، این نمونه به آزمایشگاه فرستاده می شود. در طول انجام این تست و پس از آن ممکن است فرد دردهای خفیف داشته باشد که با مسکن ها قابل تحمل می شود. همچنین فرد ممکن است مقداری خونریزی واژینال داشته باشد که می تواند 7 تا 10 روز طول بکشد.

صفحه ی رسمی اینستاگرام رادیولوژی سرو (سونوگرافی پستان اصفهان) را دنبال کنید.

جهت تماس با رادیولوژی و سونوگرافی تشخیصی سرو اینجا کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی رادیولوژی و سونوگرافی تشخیصی سرو-دکتر نینا زاهدی نژاد (سونوگرافی پستان اصفهان):

چسبندگی رحم چیست؟

تشخیص اختلال رحم دو شاخه با سونوگرافی

راه های درمان فیبروم رحمی

علل و علائم انواع چسبندگی رحم

علت ایجاد سرطان دهانه رحم

Leave a Comment