سونوگرافی پستان اصفهان تشخیص سرطان پانکراس

راه های تشخیص سرطان پانکراس

تشخیص سرطان پانکراس : در صورتی که پزشک به سرطان لوزالمعده مشکوک باشد، ممکن است برای فرد انجام یک یا چند آزمایش زیر را توصیه کند:

آزمایش‌ های تصویر برداری:

تصاویری از اندام ‌های داخلی شما را ارائه می دهد – این آزمایش‌ ها برای پزشکان این امکان را فراهم می آورند تا اندام ‌های داخلی فرد مانند پانکراس را به خوبی ارزیابی کند. تکنیک ‌های مورد استفاده برای تشخیص سرطان پانکراس شامل، سونوگرافی، سی تی اسکن، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) و در برخی مواقع اسکن توموگرافی انتشار پوزیترون (PET).

با استفاده از یک محدوده برای ایجاد تصاویر اولتراسوند از پانکراس :

در سونوگرافی آندوسکوپی (EUS) از یک دستگاه سونوگرافی برای به تهیه تصاویر پانکراس از داخل شکم استفاده می شود.

این وسیله با کمک یک لوله نازک و انعطاف ‌پذیر (آندوسکوپی) از طریق مری و به معده فرد منتقل می ‌شود.

برداشتن یک نمونه از بافت برای آزمایش (بیوپسی):

بیوپسی یک شیوه برای برداشتن یک نمونه کوچک از بافت برای آزمایش در زیر میکروسکوپ است.

پزشک با وارد کردن یک سوزن از طریق پوست به پانکراس (آسپیراسیون خوب سوزن) این کار را انجام می دهد.

یا این امکان نیز وجود دارد نمونه را در حین EUS که با هدایت ابزار ویژه ‌ای انجام می شود بردارد.

آزمایش خون:

پزشک همچنین ممکن است خون فرد را برای بررسی پروتئین‌ های خاص (نشانگر های تومور) که توسط سلول‌ های سرطانی لوزلمعده ترشح می ‌شوند، آزمایش کند. این تست نشانگر تومور سرطان پانکراس CA19-9 شناخته می‌ شود. اگرچه این آزمایش ها همیشه قابل ‌اعتماد نیستند و کاملا واضح نیست که چگونه می توانید از نتایج آزمون CA19-9 استفاده کنید. تعدادی از پزشکان میزان این نشانگر ها را در قبل و بعد از درمان اندازه ‌گیری می ‌کنند.

در صورتی که پزشک تشخیص سرطان پانکراس را تائید کند، او تلاش می‌کند میزان (مرحله) سرطان مشخص نماید. با بهره وری از اطلاعات به دست آمده از آزمایش‌های انجام شده پزشک پیشرفت سرطان لوزالمعده را مشخص کرده و سپس روش درمان بیشتر برای فرد بیمار را بیان می‌کند.مراحل سرطان لوزالمعده با عدد رومی در محدوده ۰ تا ۴ نشان داده می‌شود. پایین‌ترین مرحله حاکی از آن است که سرطان به پانکراس محدود می‌شود. مرحله چهارم، سرطان به سایر بخش‌های بدن شیوع پیدا می‌کند.مراحل این سرطان همچنان در حال تکامل است و تشخیص و درمان سرطان توسط پزشکان را پیچیده‌تر می‌کند. پزشک از طرق مرحله بیماری، درمان مناسب را انتخاب می‌کند.


بیشتر بخوانید : 

عوارض  ابتلا به سرطان پانکراس

سرطان لوزالمعده یا پانکراس چه علائمی دارد؟

علل ایجاد سرطان پانکراس


دکتر نینا زاهدی نژاد

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی تشخیصی

Leave a Comment