سونوگرافی پستان | سونوگرافی پستان اصفهان | رادیولوژی و سونوگرافی تشخیصی سرو-دکتر نینا زاهدی نژاد

تفسیر عکس ماموگرافی چگونه می باشد؟

سونوگرافی از پستان با استفاده از امواج صوتی به منظور تولید تصاویر از ساختار داخلی سینه صورت می گیرد. این پروسه عمدتا برای کمک به تشخیص تومورهای پستان یا سایر اختلالاتی می باشد که پزشک ممکن است در معاینه فیزیکی، ماموگرافی یا MRI پستان پیدا کرده باشد. سونوگرافی بی خطر و ایمن می باشد. این روش نیاز به هیچ کمکی به آماده سازی خاص ندارد. بهتر است که قبل از سونوگرافی پستان تمام جواهرات را در خانه گذاشته و لباس های راحتی به تن نمایید.

علل سونوگرافی پستان

تعیین ماهیت یک اختلال و ناهنجاری در پستان: استفاده اولیه از سونوگرافی پستان کمک به تشخیص اختلالات پستان می نماید که توسط پزشک در طول معاینه فیزیکی (مانند یک توده) و مشخص کردن اختلالات بالقوه دیده شده در ماموگرافی و یا تصویربرداری رزونانس پستان (MRI) صورت می گیرد.

سونوگرافی پستان می تواند کمک کند تا مشخص شود که یک اختلال جامد (که ممکن است یک توده غیر سرطانی یا بافت و یا تومور سرطانی باشد)، پر از مایع (مانند کیست خوش خیم) و یا کیستیک و جامد باشد.

سونوگرافی داپلر برای ارزیابی خون در ضایعات پستان استفاده می شود.

غربالگری سرطان سینه

ماموگرافی تنها ابزار غربالگری برای سرطان سینه است که امروزه بسیار شناخته شده می باشد. به منظور کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان پستان از طریق تشخیص زودرس از این سونوگرافی یا غربالگری استفاده می شود. با این حال، ماموگرام همه سرطان های پستان را تشخیص نمی دهند. برخی از ضایعات پستان و ناهنجاری ها قابل مشاهده نیستند و یا در مورد ماموگرافی قابل تفسیر نیستند. برخی از سینه هایی که در نظر گرفته می شوند ، دارای بسیاری از بافت های غدد لنفاوی و همبند و بافت چربی کم هستند و باعث خواهد شد که سرطان برای شناسایی سخت تر باشد.

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که تصویربرداری با سونوگرافی و رزونانس مغناطیسی (MRI) می تواند مکمل ماموگرافی برای تشخیص سرطان های پستان باشد که ممکن است با ماموگرافی قابل مشاهده نباشد.

MRI در تشخیص سرطان سینه نسبت به سونوگرافی حساس تر است. اما MRI ممکن است در دسترس همه افراد نباشد. اگر غربالگری MRI انجام شود، سونوگرافی غربالگری مورد نیاز نیست. گرچه سونوگرافی ممکن است برای تشخیص و ناهنجاری های بیوپسی در MRI دیده شود. هنگامی که سونوگرافی برای غربالگری استفاده می شود، اختلالاتی که با ماموگرافی قابل مشاهده نیستند، از جمله برخی از آن ها ممکن است نیاز به بیوپسی باشد. بسیاری از ناهنجاری هایی که با تشخیص سونوگرافی پستان یافت می شوند، سرطان نیستند.

سونوگرافی می تواند به عنوان یک ابزار غربالگری برای زنان ارائه شود، از جمله:

  • قرار گرفتن در معرض سرطان پستان
  • باردار هستند یا نباید در معرض اشعه ایکس قرار بگیرند (که برای ماموگرافی ضروری هستند).
  • تراکم پستان افزایش یافته است ( هنگامی که سینه های زیادی از بافت های غدد لنفاوی و بافت همبند و بافت چربی نداشته باشد)
  • سونوگرافی تومور سینه

سونوگرافی پستان | سونوگرافی پستان اصفهان | رادیولوژی و سونوگرافی تشخیصی سرو-دکتر نینا زاهدی نژاد

صفحه ی رسمی اینستاگرام رادیولوژی سرو (سونوگرافی پستان اصفهان) را دنبال کنید.

چگونه سرطان سینه تشخیص داده می شود؟

تصویربرداری با سونوگرافی از پستان و با استفاده از امواج صوتی برای تولید تصاویر از ساختار داخلی سینه صورت می گیرد. این عارضه عمدتا برای کمک به تشخیص تومورهای پستان یا سایر اختلالاتی است که پزشک ممکن است در معاینه فیزیکی، ماموگرافی یا MRI پستان پیدا کرده باشد. باید متذکر شویم که سونوگرافی بی خطر بوده و بدون استفاده از تابش اشعه صورت می گیرد.

  1. سونوگرافی یک روش بدون درد است که از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر در داخل بدن افراد استفاده می کنند. امواج صوتی از سطوح در بدن “اکو” ضبط شده را تهیه کرده و به ویدیو یا عکس تبدیل می نمایند.
  2. سونوگرافی تومور سینه اغلب بر ماموگرافی نیز استفاده می شود تا مشخص شود آیا یک توده یا کیست در سینه فرد (کیسه پر شده با مایع) وجود دارد یا خیر؟ اغلب اوقات این توده ها ممکن است که سرطانی باشد.
  3. سونوگرافی سینه همچنین می تواند به تعیین موقعیت تومور در آن کمک کند. این عارضه باعث می شود که دکتر را به مکان دقیق برای قرار دادن یک سوزن در طول بیوپسی هدایت شود.

آیا سونوگرافی تومور سینه عوارض جانبی برای فرد به همراه دارد ؟

همانطور که قبلا اشاره شد سونوگرافی بی خطر است و عوارض جانبی برای فرد به همراه ندارد، و از پرتوی مانند اشعه ایکس استفاده نمی شود.

در طول سونوگرافی تومور سینه چه اتفاقی برای متقاضی رخ می دهد؟

متذکر می شویم که فرد نیاز به اعمال هیچ گونه کاری ندارد و تنها باید لباس خود را تغییر دهد و از لباس زیر استفاده ننماید. پزشک مقدار کمی از ژل محلول را بر روی پوست درناحیه مورد نظر قرار می دهد. ژل به پوست هیچ گونه آسیبی نمی زند و حتی لباس های متقاضی را لکه دار نمی کند. یک پروب کوچک را به آرامی بر روی پوست قرار می دهند. پزشک ممکن است از فرد بخواهد چندین بار تنفس های عمیق بکشد. این پروسه حدود 10 تا 20 دقیقه طول می کشد.

بعد از آزمایش، پزشک ژل پوست را پاک می کند. سپس در مورد نتایج آزمایش مقداری توضیح می دهد.

صفحه ی رسمی اینستاگرام رادیولوژی سرو (سونوگرافی پستان اصفهان) را دنبال کنید.

جهت تماس با رادیولوژی و سونوگرافی تشخیصی سرو اینجا کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی رادیولوژی و سونوگرافی تشخیصی سرو-دکتر نینا زاهدی نژاد (سونوگرافی پستان اصفهان):

مزایا و معایب سونوگرافی پستان

موارد استفاده از سونوگرافی پستان

لزوم استفاده از سونوگرافی پستان

سونوگرافی پستان چیست؟

با روش انجام سونوگرافی پستان بیشتر آشنا شوید

Leave a Comment