بیماری تورم غدد لنفاوی چیست ؟

بیماری تورم غدد لنفاوی معمولاً در نتیجه عفونت از باکتری و ویروس رخ می دهد . این بیماری به ندرت ناشی از سرطان است. غدد لنفاوی نقش مهمی در توانایی بدن برای مقابله با عفونت‌ها دارند . آنها به عنوان یک فیلتر عمل می ‌کنند و ویروس ها، باکتری ها و سایر علل های بیماری زا را قبل از آنکه به سایر قسمت های بدن گسترش یافته و آلوده کنند ، به دام می‌اندازند .

نشانه های تورم غدد لنفاوی

سیستم لنفاوی شبکه‌ای از اندام ها ، رگ ها و غدد است که در سراسر بدن در واقع شده‌اند . بسیاری از غدد لنفاوی در ناحیه سر و گردن قرار دارند . گره های لنفاوی که به طور مکرر متورم می شوند در این ناحیه و همچنین در زیر بغل و کشاله ران هستند.

تورم غدد لنفاوی نشانه این است که چیزی در بدن اشتباه است . بسته به علت , سایر علائم و نشانه ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • آبریزش بینی ، گلودرد ، تب و سایر علائم عفونت دستگاه تنفسی فوقانی
  • تورم عمومی غدد لنفاوی در سراسر بدن . وقتی این اتفاق می افتد که عفونتی مانند HIV یا مونونوکلئوز یا اختلال سیستم ایمنی بدن مانند لوپوس یا آرتریت روماتوئید در بدن باشد.
  • گره های سخت ، ثابت و به سرعت در حال رشد که نشان دهنده سرطان یا لنفوم احتمالی است.
  •  تب
  • عرق شبانه

سونوگرافی پستان اصفهان | نشانه های بیماری تورم غدد لنفاوی

نحوه تشخیص تورم غدد لنفاوی

برای تشخیص بیماری غدد لنفاوی ممکن است به موارد زیر نیاز داشته باشد :

سابقه پزشکی بیمار

در این مورد پزشک می خواهد بداند که این عارضه چگونه و چه زمانی ایجاد شده است و آیا علائم یا نشانه دیگری دارد یا خیر.

معاینه فیزیکی

پزشک برای معاینه فیزیکی ، غدد لنفاوی نزدیک سطح پوست را از نظر اندازه ، حساسیت ، گرما و بافت بررسی می کند . محل تورم غدد لنفاوی وسایر علائم و نشانه‌های بیمار سر نخ هایی را برای علت اصلی ارائه می دهد.

آزمایش خون

برخی آزمایش‌های خون ممکن است به تایید یا حذف هرگونه بیماری زمینه ای مشکوک کمک کند. آزمایش های خاص به علت مشکوک بستگی دارد ، اما به احتمال زیاد شامل شمارش کامل خون (CBC) است. این آزمایش و ارزیابی به سلامت کلی بیمار و تشخیص طیف وسیعی از اختلالات از جمله عفونت و سرطان خون کمک می‌کند.

آزمایشات تصویربرداری

روش هایی مانند عکسبرداری با اشعه ایکس قفسه سینه یا سی تی اسکن از مناطق آسیب دیده ممکن است به تعیین منابع بالقوه عفونت یا یافتن تومور کمک کند.

 نمونه برداری یا بیوپسی از غدد لنفاوی

برای اطمینان از تشخیص ، پزشک ممکن است بیمار را تحت بیوپسی قرار دهد. وی یک نمونه را از گره لنفاوی یا حتی یک غده لنفاوی کامل را برای بررسی میکروسکوپی خارج می ‌کند.

 

Leave a Comment