رادیولوژی فیستولوگرافی | سونوگرافی پستان اصفهان

کاربرد های رادیولوژی فیستولوگرافی

فیستولوگرافی با استفاده از اشعه ایکس و رادیوگرافی موقعیت فیستول را مشخص می‌کند. فیستولوگرافی به کنترل عفونت و ترشحات چرکی کمک بسیاریمی کند.با ما در این مطلب از سایت مرکز رادیولوژی سرو سونوگرافی پستان اصفهان همراه باشید تا درباره رادیولوژی فیستولوگرافی و کاربرد های آن توضیحاتی ارائه کنیم.

مزیت های فیستولوگرافی

از جمله مزایای انجام فیستولوگرافی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بعد از انجام فیستولوگرافی نیاز به گذراندن دوران نقاهت نمی باشد و شما می توانید بعد از آن به راحتی کارهای روزانه خود را انجام دهید.
  • این روش به کنترل عفونت و ترشحات چرکی کمک شایانی می نماید.
  • بیمار از کمترین و کوچک ترین درد برخوردار خواهد بود.
  • بیمار درد و ناراحتی زیادی را تحمل نخواهد کرد.
  • از لحاظ کیفیت تصاویر بسیار بالا می باشد.
  • اشعه تولید شده از فیستولوگرافی بسیار کم می باشد.
  • از لحاظ دقت تصاویر بسیار بالا می باشد.

اقدامات قبل از فیستولوگرافی

ممکن است از شما خواسته شود تا چندین ساعت قبل از معاینه از خوردن یا نوشیدن چیزی خودداری کنید. اگر احتمال بارداری وجود دارد به پزشک خود اطلاع دهید و در مورد بیماری‌ها، شرایط پزشکی و آلرژی‌های اخیر به‌ویژه به مواد حاجب صحبت کنید.

نحوه عملکرد فیستولوگرافی

دستگاه اشعه ایکس طوری قرار می گیرد که رادیولوژیست بتواند به راحتی فیستول تقویت شده با ماده حاجب را مشاهده کند. ناحیه اطراف فیستول با محلول ضد عفونی کننده تمیز می شود. گاهی اوقات بی حسی موضعی به آن ناحیه تزریق می شود. رادیولوژیست از تجهیزات اشعه ایکس برای هدایت کاتتر به داخل مسیر فیستول برای کمک به هدایت سوزن استفاده می کند. هنگامی که کاتتر در محل صحیح قرار گرفت، رادیولوژیست ماده حاجب را از طریق کاتتر تزریق می کند و از اشعه ایکس برای نشان دادن کنتراست استفاده خواهد شد. بعد از تزریق ماده حاجب، از طرف چپ آنوس، تصویر دو ناحیه منتهی به یک سینوس تجمع یافته از باریوم در اطراف رکتوم مشاهده می شود که به نظر می رسد دارای ارتباط با رکتوم باشد. پزشک بعد از انجام فیستولوگرافی نتیجه و نظر نهایی خود را به بیمار اعلام می کند.

مضرات فیستولوگرافی

همیشه احتمال کمی سرطان در اثر قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه وجود دارد. با این حال، با توجه به مقدار کمی پرتوهای مورد استفاده در رادیولوژی، مزایای تشخیص دقیق بسیار بیشتر از خطر مرتبط است.اگر زنان، باردار هستند، باید به پزشک و تکنسین اشعه ایکس اطلاع دهند. فیستولوگرافی معاینه پزشکی بی خطری هستند که عوارض بسیار کمی برای بیمار دارد. به ندرت، ممکن است واکنش آلرژیک به ماده حاجب را تجربه کنید. این می تواند منجر به راش، کهیر، خارش، حالت تهوع، غش یا تنگی نفس شود. ممکن است برای تسکین آن دارو تجویز شود. در صورت داشتن هر یک از این علائم با پزشک خود تماس بگیرید. ممکن است برای مدت کوتاهی پس از عمل مقدار کمی خونریزی از فیستول وجود داشته باشد.

هزینه فیستولوگرافی

در صورتی که دستگاه‌ها و تجهیزات مورد استفاده در مراکز تصویربرداری پیشرفته‌تر و جدیدتر باشند، مقدار هزینه‌هایی که برای ارائه خدمات تصویر برداری دریافت می‌کنند نیز بیشتر می‌شود. از عوامل مؤثر در هزینه این روش تصویربرداری، برخورداری از بیمه نیز است. در صورتی که بیمار از بیمه‌های درمانی برخوردار باشد، هزینه متفاوت خواهد بود.


مطالب پیشنهادی:

مزایا و عوارض سونوگرافی کلیه

کاربردها و مزایای رادیوگرافی زانو

مراقبت های قبل و بعد از رادیولوژی سیالوگرافی

Leave a Comment