رادیولوژی قفسه سینه | سونوگرافی پستان اصفهان

آشنایی با رادیولوژی قفسه سینه

رادیولوژی یا اشعه ایکس از قفسه سینه با دوز بسیار کمی از تابش یونیزه برای تولید تصاویر داخل سینه استفاده می کنند. در این مطلب از سایت مرکز رادیولوژی سرو سونوگرافی پستان اصفهان با ما همراه باشید تا با رادیولوژی قفسه سینه و نحوه انجام آن آشنا شوید. این پروسه را برای ارزیابی ریه ها، دیواره قلب و قفسه سینه می باشد. می تواند برای تشخیص ضعف تنفس، سرفه های مداوم، تب، درد در قفسه سینه یا استفاده شود. همچنین ممکن است برای کمک به تشخیص و نظارت بر درمان انواع بیماری های ریه مانند پنومونی و انواع سرطان نیز استفاده کنند.

از آنجا که اشعه ایکس یا رادیولوژی قفسه سینه سریع و آسان است، در نتیجه برای تشخیص و درمان اضطراری بیماری بسیارمفید می باشد. این تست نیاز به هیچ گونه کمک و یا آمادگی خاصی ندارد. در صورتی که متقاضی حامله باشد، به دکتر و تکنسین خود باید قبل از اعمال این آزمایش اطلاع دهد.

رادیولوژی قفسه سینه (یا رادیوگرافی قفسه سینه) چیست؟

اشعه پرتو گامای قفسه سینه اغلب برای انجام آزمایش اشعه ایکس می باشد. در واقع اشعه ایکس قفسه سینه تصاویری از قلب، ریه، راه های هوایی، رگ های خونی و استخوان های ستون فقرات و قفسه سینه را تولید می کند. اشعه ایکس (رادیوگرافی) یک آزمایش پزشکی غیرمخرب است که به پزشکان کمک می کند تا وضعیت های اورژانسی را تشخیص و درمان کنند. تصویربرداری با اشعه ایکس شامل قرارگیری بخشی از بدن در یک دوز کوچکی از اشعه یونیزاسیون برای تولید تصاویر داخل بدن است. اشعه ایکس قدیمی ترین نوع آزمایش از قفسه سینه می باشد که اغلب از فرم های تصویربرداری پزشکی استفاده می شود.

بیوپسی سینه
بیوپسی سینه

نحوه ای انجام رادیولوژی قفسه سینه

این روش نیاز به هیچ گونه آمادگی خاصی ندارد و تنها از متقاضی خواسته می شود که لباس خود را تغییر دهد. زنان همیشه باید در صورت امکان احتمال حاملگی حتما به پزشک اطلاع دهند. باید بگوییم که بسیاری از آزمایشات تصویربرداری در دوران بارداری انجام نمی شود. پزشک آن را تجویز نمی نماید زیرا جنین را در معرض تابش انواع اشعه های خطرزا قرار می دهد. انجام رادیولوژی قفسه سینه به این شکل است که لازم است. تا برای تصویر برداری درون دستگاه قرار گرفت تا بتوان تصویر برداری را انجام داد.

اگر نیاز به تصویر برداری بیشتری باشد لازم است تا در حین عکس برداری بیمار حالات بدنی خود را تغییر دهد. یکی متداول ترین حرکات بالا قرار دادن دست ها در مقابل دستگاه است. یکی از نکات بسیار مهمی که در زمان تصویر برداری به وضوح تصویر کمک می کند نفس کشیدن عمیق است. که به طور معمول لازم است تا در تمامی مراحل انجام شود.

انجام رادیولوژی قفسه سینه به حالت دراز کشیده می باشد و انجام آن به حالت ایستاده امکان پذیر نیست. توجه داشته باشید که رادیولوژی قفسه سینه از محدودیت های زیادی برخوردار است. یعنی ممکن است غده سرطانی خیلی کوچک یا لخته های خونی در ریه به هیچ عنوان در تصویر نمایان نشود. تمامی موارد بالا از ارزش این روش تصویر برداری کم نمی کند.

معرفی اقدامات ضروری قبل از انجام آزمایش

توجه داشته باشید در صورت باردار بودن لازم است تا حتما پزشک خود را در جریان این موضوع قرار دهید. چرا که عدم اصلاع رسانی چنین موضوع مهمی می تواند خطرات زیادی را برای جنین به همراه داشته باشد. انجام اقدامات قبل از رادیوگرافی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است از جمله این اقدامات عبارتند از:

  • به همراه داشتن لباس های بالاتنه
  • استفاده از لباس های مخصوص یا همان گان
  • عدم داشتن هر گونه شی فلزی

مطالب پیشنهادی:

انواع سونوگرافی در دوران بارداری

سونوگرافی ان تی چگونه انجام میشود؟

سونوگرافی واژینال چیست؟

Leave a Comment