رادیولوژی و تشخیص اوتیسم | سونوگرافی پستان اصفهان

رادیولوژی و تشخیص اوتیسم

رادیولوژی و تشخیص اوتیسم : اسکن های مغز می توانند نوزادانی که در معرض خطر اوتیسم پیشرفته می باشند را تشخیص دهند. تحقیقات نشان داده که برای متمایز کردن تغییرات در مغز نوزادان، می توان کودکانی که به اوتیسم مبتلا هستند را تشخیص داد. با مطالعه ای که با استفاده از ام آر آی روی مغز حدودا ۱۵۰ نوزاد انجام شد، ۱۰۶ تای آن ها در معرض پیشرفت خطر اختلال اوتیسم بودند. علتش هم سابقه خانوادگی بود!
رادیولوژی و تشخیص اوتیسم | سونوگرافی پستان اصفهان

اوتیسم می تواند به صورت ژنتیکی انتقال پیدا کند.

این مطالعه یکسری نشانه های مشترک از رشد زیاد و غیر طبیعی مغز را نشان داد، که در نوزادان ۶ و ۱۲ ماهه دیده می شد. همه این ۱۵ نفر در سن ۲۴ ماهگی تشخیص داده شدند که مبتلا به اختلال اوتیسم یا ASD می باشند. این وجود، ۱۵ کودک تعداد خیلی کمی می باشد. اگر تعداد بیشتری در مطالعات گسترده تری صورت گیرد، یک روش غربالگری یا تصویربرداری شاید بتواند کودکانی که در معرض این اختلال می باشند را نشان دهد. حتما بعد از آن، بخاطر پیچیدگی ذات این اختلال ASD، احتمالا ارزیابی های بعدی با استفاده از ترکیبی از تست های روان شناسی و رفتاری انجام می شوند. چون هنوز هم نیاز به تایید در آن ها می باشد.

علاوم و نشانه های زودرس ASD در کودکان پیش دبستانی،

شامل تاخیر در به صحبت افتادنشان، و پیشرفت در حرف زدنشان، رفتارهای تکراری، پاسخ ندادن موقع صدازدنشان، و نداشتن حتی علاقه کوچکی به ارتباط با دیگران.
در چنین شرایطی باید حتما نزد پزشک خانوادگی خود مراجعه کرده و از شرایط کودک خود آگاه شوید. این تحقیقات از چه نوعی بوده است؟ در واقع برای اثبات محتوای تحقیق بوده که از اسکن های مغزی استفاده کرده است و داده ها با استفاده از تصویربرداری از مغز نوزادان بوده است (IBIS) تا دیده شود آیا ASD در نوزادان ۶ ماهه می تواند تشخیص داده شود یا خیر.

جمع بندی :

این فاز اولیه تحقیقات در واقع پیشنهاد می دهد که ممکن است تغییرات مغزی در ASD می باشد. همچنین اسکن های ام آر آی به طور بالقوه ای می توانند به تشخیص زودرس کمک کنند. اما مشخص نیست که این تغییرات در همه کودکان دیده می شود یا خیر.
در صورت عدم تصویربرداری هم می توانید با استفاده از این علائم، از وضعیت نوزاد خود مطلع شوید :
مشکلات گفتاری
عدم پاسخ به دیگران
مشکلات در ارتباطات اجتماعی
رفتارهای غیر معمول

Leave a Comment