رادیوگرافی بایت وینگ (BW) دندان | سونوگرافی پستان اصفهان

رادیوگرافی بایت وینگ (BW) دندان چیست؟

تشخیص بسیاری از بیماری های فک و دندان با معاینه ی بصری ممکن نیست. از این رو متخصصین برای شناسایی دقیق بسیاری از ناهنجاری‌های مربوط به فک و مشکلات دندانی از دستگاه های عکسبرداری و یا رادیوگرافی دندان استفاده میکنند. در بسیاری از موارد، فواصل بسیار کمی بین دندان‌ها وجود دارد. و حتی در برخی بیماران این فواصل به صورتی است که روی هم افتادگی دندانی نیز وجود دارد. در این شرایط امکان تشخیص پوسیدگی با معاینه تنها توسط دندان‌پزشک کافی نیست. و جهت تشخیص بهتر پوسیدگی‌های غیرقابل‌ دیدن بین دندانی از رادیوگرافی بایت وینگ استفاده می‌شود.

دقت این دستگاه بسیار بالا است و با توجه به اینکه استخوان بین دندانی را نیز نشان می دهد. بسیاری از متخصصین لثه از این روش جهت تعیین میزان پیشرفت بیماری‌های لثه و دندان نیز استفاده می‌کنند. با ما همراه باشید تا در این مطلب از سایت مرکز رادیولوژی سرو سونوگرافی پستان اصفهان توضیحاتی درباره رادیوگرافی بایت وینگ خدمت شما ارائه کنیم.

بایت وینگ دندان چیست؟

عکس بایت وینگ یکی از انواع عکسبرداری از دندان است. که بنا به نیاز و تشخیص دندانپزشک از دندانهای بیمار تهیه میشود. رادیوگرافی بایت وینگ BW برای تشخیص بیماری های لثه مناسب میباشد. و به پزشک کمک بسیار زیادی میکند تا بتواند پوسیدگی موجود در دندان های عقب و همچنین تغییرات ایجاد شده در استخوانها را به خوبی تشخیص دهد. در این تکنیک رادیوگرافی بایت وینگ بدون قرار دادن گیرنده یا وسیله دیگری در داخل دهان، تهیه میشود.

بایت وینگ خارج دهانی چیست؟

کودکان اغلب از جایگزاری گیرنده های رادیوگرافی در داخل دهان امتناع می‌ورزند. و تصویرداریهای داخل دهانی برای کودکان اغلب امری ناخوشایند است. بدین منظور، تهیه رادیوگرافی بایت وینگ که از کلیشه های مهم تصویربرداری کودکان میباشد. در این مرکز صورت خارج دهانی قابل انجام است. این تکنیک همچنین میتواند جایگزین مناسبی برای بایت وینگ داخل دهانی در افراد بزرگسالی باشد. که به دلیل تهوع شدید، امکان تحمل گیرنده را در داخل دهان خود ندارند.

روش کار بایت وینگ خارج دهانی

این رادیوگرافی کرون دندان های عقب را نشان می دهد. دندانپزشک ها از هر طرف صورت، یک یا دو رادیوگرافی بایت وینگ می گیرند. هر رادیوگرافی دندان های مولر (دندان های عقب) و دندان های دوپایه (دندان هایی که در مقابل مولر ها قرار دارند) در بالا و پایین و در واقع جزئیات دندان های بالا و پایین یک سمت دندان را نشان می دهد. این نوع رادیوگرافی تماسهای دندانی و همچنین استخوان بین دندانها در ناحیه نزدیک به تاج را به ما نشان میدهد. و تصویر بسیار مناسبی را جهت بررسی پوسیدگی بین دندانی و همچنین بیماریهای لثه در مراحل اولیه آن را برای ما فراهم می نماید.

در این روش بیمار با گاز گرفتن بر روی بالچه های مقوایی و یا پلاستیکی رسپتور را در دهان خود نگاه میدارد و اصطلاح bite wing از همین روش تهیه رادیوگرافی اقتباس شده است. بیشترین مورد استفاده از این روش در دندانهای خلفی است. و جهت بررسی کامل دندانهای خلفی حداقل به دو رادیوگرافی در هر طرف نیاز داریم که یکی دندانهای آسیایی بزرگ و دیگری دندانهای آسیایی کوچک را به ما نشان می دهد.

کاربرد های بایت وینگ

رادیوگرافی بایت وینگ به صورت داخلی انواع مختلفی دارد. یک نوع از رادیوگرافی دندان داخلی که کرون دندان‌های عقب را نشان می‌دهد.رادیوگرافی بایت وینگ می‌باشد. در روش رادیوگرافی بایت وینگ پزشک از هر سمت صورت بیمار یک یا دو بار تصویربرداری می‌کند. در هر بار تصویربرداری از روش رادیوگرافی بایت وینگ تعداد دندان‌های موجود در هر طرف صورت که در بالا و پایین قرار دارند تصویربرداری می‌شوند. رادیوگرافی بایت وینگ BW برای تشخیص بیماری‌های لثه مناسب می‌باشد. و به پزشک کمک بسیار زیادی می‌کند تا بتواند پوسیدگی موجود در دندان‌های عقب و همچنین تغییرات ایجاد شده در استخوان‌ها را به خوبی تشخیص دهد. عکس بایت وینگ همچنین برای تشخیص اینکه دندان‌ها دچار سایش و فروپاشی شده‌اند یا خیر بسیار مناسب می‌باشد. مورد استفاده دیگر رادیوگرافی بایت وینگ تعیین و تشخیص میزان تاج و به طور کلی موارد ترمیمی می‌باشد.

آموزش عکس بایت وینگ

آماده‌سازی فیلم / سنسور در رادیوگرافی Bitewing

برای نگه داشتن فیلم / حسگر در دهان بیمار، ممکن است از زبانه های گاز گرفتن یا یک دستگاه نگهدارنده فیلم / حسگر به عنوان مثال ابزار (Rinn) استفاده شود. ابزار Rinn دارای یک حلقه و میله هدف برای کمک به موقعیت دستگاه نشانگر موقعیت اشعه ایکس (PID) است.

موقعیت‌یابی فیلم / سنسور

قرار دادن ترکیب زبانه فیلم در دهان بیمار در جهت افقی، در حالی که فیلم به صورت زبانه ای تا دندان قرار گرفته است و به بیمار اجازه می‌دهد تا هنگام گاز گرفتن بیمار از طریق صفحه اکلوزال زبانه بایت بیرون بیاید تا به طور همزمان از تاج‌های فک بالا و فک پایین دندان پوشانده شود. BWs همچنین باید تصویربرداری هم‌زمان از تاج آلوئولار فک بالا و فک پایین را انجام دهد. بنابراین اگر از دست دادن استخوان آلوئول قابل توجه است، باید Bitewings عمودی گرفته شود.

قیمت عکس دندان بایت وینگ

هزینه بر اساس تعرفه وزارت بهداشت انجام می شود. متناوب بودن هزینه برای افرادی که از بیمه های تأمین اجتماعی و خدمات درمانی استفاده می کنند طبق تعرفه بیمه تعیین می شود.

عوارض رادیوگرافی بایت وینگ

بر اساس تحقیقات رادیوگرافی دندان یکی از تصویربرداری‌ هایی است که در آن از کمترین میزان پرتو استفاده می‌شود. زنان باردار یا زنانی که احتمال بارداری در آنها وجود دارد، باید از دریافت هرگونه اشعه ایکس خودداری کنند؛ زیرا این پرتوگیری برای رشد جنین ایمن نیست.


مطالب پیشنهادی:

بیماری فیبروادنوم چیست؟

ماموگرافی در سینه های دارای پروتز

زمان مناسب برای ماموگرافی

Leave a Comment