رادیوگرافی در تشخیص شکستگی بینی | سونوگرافی پستان اصفهان

بررسی رادیوگرافی در تشخیص شکستگی بینی

پزشک معمولاً با انجام یک معاینه شامل مشاهده و لمس بینی و صورت می تواند شکستگی بینی را تشخیص دهد. برای این کار در صورتی که درد بیمار بیش از حد باشد برای معاینه و لمس بینی از بی حسی موضعی استفاده می شود. اگر آسیب بینی شدید باشد ممکن است برای کسب اطمینان از اشعه ایکس استفاده شود. در این روش از شما می خواهند بر روی تخت رادیولوژی دراز بکشید. و یا بر روی یک صندلی بنشینید. در ادامه این مطلب از سایت مرکز رادیولوژی سرو سونوگرافی پستان اصفهان به بررسی رادیوگرافی در تشخیص شکستگی بینی می پردازیم.

برای به دست آوردن تصاویر در نماهای مختلف ممکن است لازم باشد تا سر را در جهات متفاوتی بچرخانید. باید در طی رادیوگرافی سر خود را کاملاً ثابت و بی حرکت نگه دارید.

آمادگی رادیوگرافی بینی

اشیاء فلزی از جمله جواهرات، عینک، دندان مصنوعی و سنجاق سر را باید قبل از انجام تصویربرداری از خود دور کنید؛ زیرا این وسایل ممکن است تصاویر حاصل را تحت تأثیر قرار دهند. در صورت وجود احتمال بارداری باید قبل از انجام اسکن، پزشک و تکنسین را مطلع کنید.

بررسی عوارض رادیوگرافی بینی

در صورت مواجهه با هرگونه تشعشعی و حتی سطوح پایین تشعشع مورد استفاده در این روش، همواره خطری هر چند اندک برای آسیب به سلول‌ها یا بافتهای بدن وجود دارد. البته خطرات ناشی از اشعه ایکس معمولاً در مقایسه با منافع بالقوه این آزمون بسیار پایین می‌باشد.

تشخیص سینوزیت با رادیوگرافی سینوسهای ماگزیلاری | سونوگرافی پستان اصفهان

درمان شکستگی بینی

گاهی اوقات می‌توان آثار شکستگی بینی را با یک عمل جا اندازی ساده رفع کرد؛ اما در اکثر موارد برای بازیابی کامل عملکرد و زیبایی ظاهر بینی به عمل شکستگی بینی نیاز است. بسته به شدت علائم شکستگی بینی، ممکن است به یک یا چند عمل جراحی نیاز باشد.

رینوپلاستی

رینوپلاستی که معمولاً به آن عمل جراحی زیبایی بینی هم می گویند. عملی است که توسط یک جراح ماهر زیبایی صورت انجام می‌شود که می‌تواند برای بازیابی زیبایی ظاهری بینی از تکنیک‌های مختلفی استفاده کند. در این عمل، استخوان‌ها و غضروف بینی اصلاح شده یا برداشته می‌شوند و گاهی نیز برای بازسازی ساختمان بینی بافت‌هایی اضافه می‌شود. اما پوست بینی بدون تغییر باقی می‌ماند. البته، وقتی که ساختمان استخوان زیر پوست اصلاح شد. پوست هم مطابق با فرم جدید بینی حالت می‌گیرد که همین باعث بهبود نتیجه نهایی می‌شود. به ندرت پیش می‌آید که در کنار جا اندازی بسته استخوان بینی عمل جراحی بینی هم انجام شود. درحالی که بسیاری از افرادی که شکستگی‌های قدیمی بینی دارند و برای درمان‌ شکستگی بینی روش جا اندازی باز را انتخاب کرده‌اند، همزمان گزینه جراحی زیبایی بینی را نیز انتخاب می‌کنند.

سپتوپلاستی

در سپتوپلاستی، جراح با اصلاح انحراف تیغه بینی تعادل و توازن را بین دو حفره بینی برقرار می‌کند. در بسیاری از شکستگی‌های بینی، تیغه بینی دچار انحراف می‌شود که این باعث بروز مشکلات تنفسی می‌شود؛ زیرا در این حالت یک یا هر دو حفره بینی مسدود می‌شوند. اینکه به انجام یک یا هر دو عمل نیاز باشد، به شدت شکستگی بستگی دارد.

 


مطالب پیشنهادی:

تشخیص شکستگی و دررفتگی استخوان شانه با رادیوگرافی

تشخیص آنوریسم آئورت و بیماری قلب با رادیوگرافی

رادیوگرافی بعداز گذاشتن دستگاه تنظیم ضربان قلب مصنوعی

Leave a Comment