روشهای تشخیص و درمان انواع لنف نود | سونوگرافی پستان اصفهان

روشهای تشخیص و درمان انواع لنف نود

انواع لنف نود

غدد لنفاوی با گلبولهای سفید پر شده و مایع لنفاوی را که از قسمت های خاصی از بدن می آید فیلتر می کنند. آنها با عفونت ها مبارزه می کنند. تفاوت انواع لنف درمحل قرار گیری آنها است. گره های لنفاوی در جلوی گردن، بینی، گلو و پایین صورت را تخلیه می کنند. گره های پشت گردن که پوست سر را تخلیه می کنند. گره های زیر بغل که بازوها و قسمت فوقانی سینه را تخلیه می کنند. گره های کشاله ران که پاها و قسمت های تحتانی معده را تخلیه می کنند.
غالباً غدد لنفاوی متورم به جایی که مشکل وجود دارد نزدیک خواهد بود. هنگامی که دچار گلودرد هستی ممکن است غدد لنفاوی در گردن متورم شود. زنانی که سرطان سینه دارند ممکن است غده های لنفاوی متورم در زیر بغل خود را مشاهده کنند.

اندازه طبیعی لنوف نود

افزایش اندازه یک یا چند غده لنفاوی بیشتر در گردن مشاهده می شود و همچنین شامل گره های لنفاوی متورم در زیر بغل یا کشاله ران است. گره های معمولی معمولاً کمتر از ½ اینچ (12 میلی متر) هستند که اندازه یک نخود یا لوبیای پخته است.

لنف نود نرمال

بیش از 600 غدد لنفاوی به شکل کلیه کوچک در نقاط مختلف بدن وجود دارد. لنف نرمال همه غدد لنفاوی بدن هستند که به صورت طبیعی کار خود را انجام می دهند و اندازه آنها به اندازه یک نخود یا لوبیا است و به راحتی در ناحیه گردن، زیر بغل و کشاله ران حس می شوند.

راههای جلوگیری ازلنف نود

تنها راه پیگیری از تورم غدد لنفاوی سالم زندگی کردن و دوری از آلودگی ها است چرا که تورم غدد لنفاوی در اثر عوامل دیگری از جمله عفونت ها ایجاد می شود و خود به تنهایی یک بیماری نیست و تنها روش جلوگیری از آن جلوگیری از علل ایجاد آن است.

عوارض ناشی از لنف نود

اگر عفونت عامل تورم غدد لنفاوی باشد و درمان نشود ممکن است آبسه تشکیل شود. آبسه ها مجموعه چرک ناشی از عفونت ها هستند. چرک حاوی مایعات، گلبولهای سفید خون، بافت مرده و باکتریها یا مهاجمان دیگر است. آبسه ممکن است نیاز به درمان آنتی بیوتیکی داشته باشد. گاهی سلولهای سرطانی از طریق جریان خون حرکت می کنند و به غدد لنفاوی ختم می شوند یا حتی از همان جا شروع می شوند.
در موارد دیگر گره لنفاوی ممکن است بسیار بزرگ شود و سایر ساختارهای اطراف بدن را فشرده کند. این موضوع می تواند یک مشکل جدی و ناتوان کننده باشد که ممکن است نیاز به مراقبت فوری پزشکی یا جراحی داشته باشد. به عنوان مثال غدد لنفاوی زیر بغل می تواند رگ های خونی و اعصاب مورد نیاز بازو را فشرده کند. یک غده لنفاوی بزرگ شده در داخل شکم ممکن است روده ها را فشرده کرده و باعث انسداد روده ها شود.

روشهای تشخیص و درمان انواع لنف نود | سونوگرافی پستان اصفهان

روش های تشخیص لنف نود

افراد می توانند با فشار ملایم اطراف ناحیه مانند قسمت گردن متوجه گره های لنفاوی متورم شوند. گره های لنفاوی متورم مانند برجستگی های نرم و گرد احساس می شوند و ممکن است اندازه آنها یک نخود یا انگور باشد. آنها ممکن است به لمس حساس باشند که نشان دهنده التهاب است. در بعضی موارد غدد لنفاوی نیز بزرگتر از حد معمول به نظر می رسد. گره های لنفاوی در دو طرف بدن به صورت موازی ظاهر می شوند. افراد می توانند گره ها را از هر طرف بررسی کرده و آنها را با یکدیگر مقایسه کنند. اگر یک طرف بزرگتر از طرف دیگر باشد احتمالاً نشان دهنده تورم است. بسیاری از مبتلایان به تورم در حین انجام حرکات ناگهانی درد را تجربه می کنند. چنین حرکاتی شامل چرخش شدید گردن، لرزش سر یا خوردن غذاهایی است که جویدن آنها دشوار است.
پزشک اغلب می تواند با انجام معاینه جسمی با تمرکز روی منطقه آسیب دیده و با بحث در مورد علائم و سابقه پزشکی، علت تورم غدد لنفاوی را تشخیص دهد. با این حال ممکن است آزمایش های پزشکی را برای تعیین علت تورم تجویز کند. این آزمایشات ممکن است شامل یک آزمایش معمول خون باشد تا به دنبال علائم عفونت باشد. آزمایشات تصویربرداری می تواند به پزشک کمک کند تا گره های لنفاوی و ساختارهای اطراف بدن را از نزدیک بررسی کند. آزمایشات تصویربرداری شامل سونوگرافی، سی تی اسکن و MRI است.
اگر تورم چند هفته ادامه یابد یا فرد علائم هشدار دهنده دیگری داشته باشد پزشک ممکن است بیوپسی غدد لنفاوی را توصیه کند. در طی این روش، پزشک ناحیه را بی حس می کند یک برش کوچک درست و قسمتی از بافت غدد لنفاوی را خارج می کند تا برای معاینه تحت میکروسکوپ به آزمایشگاه ارسال شود.

آیا ماموگرافی برای تشخیص علت بزرگی غدد لنفاوی زیر بغل میتواند مناسب باشد؟

همانطور که در مقالات قبلی در مورد ماموگرافی اشاره کردیم ،ماموگرافی میتواند روش بسیارخوبی برای بررسی پستان و علت بزرگ شدن آن باشد اما در مورد خود غدد لنفاوی و تعیین این که آیا به علت تجمع سلول های سرطانی بزرگ شده یا به علت عفونت، نمی تواند کمک کننده باشد.

آیا سونوگرافی روش خوبی برای تعیین علت بزرگی غدد لنفاوی زیر بغل است؟

غدد لنفاوی که به علت تجمع سلولهای سرطانی بزرگ شده باشند در سونوگرافی معمولا نمای متفاوت تری را  نسبت به زمانی که بزرگی این غدد در اثرعفونت ها باشد دارند از ای رو برای یافتن توده پستان به عنوان علت این بزرگ شدگی هم میتوان از سونوگرافی استفاده کرد و روش مناسبی میتواند در این امر باشد.

نقش MRI

برای یافتن کانونهای سرطان که در ماموگرافی و سونوگرافی دیده نشوند بهتربن روش میتواند استفاده از MRI باشد در این روش بیشتر به ماهیت دلایل غدد لنفاوی و از نظر اینکه حاوی سرطان می باشد یا مورد عفونتی هست میتواند کمک کند.

روش های درمان لنف نود

هیچ درمانی خاص برای غدد لنفاوی متورم وجود ندارد. علت اصلی نیاز به درمان دارد که ممکن است منجر به رفع گره لنفاوی متورم شود. نوشیدن مایعات فراوان به کاهش علائمی که ممکن است عفونت ایجاد کند کمک خواهد کرد. اگر عفونت باعث تورم غدد لنفاوی شود ممکن است ظرف چند هفته رفع شوند. با این حال معمولا گره های لنفاوی حتی پس از درمان عفونت به مدت طولانی بزرگ می شوند. همچنین در صورت مصرف داروهای تجویز شده مانند آنتی بیوتیک ها یا ضد ویروس ها، تورم ممکن است از بین برود. اگر فردی تورم بافتی داشته باشد، پزشکان ممکن است داروهای ضد التهابی تجویز کنند. اگر یک وضعیت پزشکی اساسی مسئول تورم غدد لنفاوی باشد، درمان این بیماری باید تورم را کاهش دهد.
اگر گره های لنفاوی متورم نتیجه یک اختلال خود ایمنی باشد، ممکن است در دوره های بهبودی از نظر اندازه کوچک شوند و بعد از بروز بیماری دوباره مجددا بزرگ شوند. اگر گره های لنفاوی متورم ناشی از سرطان باشد، بستگی به نوع و مرحله سرطان و متاستاز به دیگر نقاط بدن ممکن است در طول مدت درمان بزرگتر شوند. اگر سرطان به غدد لنفاوی رسیده باشد باید با جراحی برداشته شوند.
داروهای خانگی رایج برای درمان علائم غدد لنفاوی متورم شامل موارد زیر است:
  • مصرف داروهای بدون نسخه ضد درد مانند استامینوفن یا ایبوپروفن
  • استفاده از یک کمپرس مرطوب گرم در منطقه
  • نوشیدن مایعات فراوان مانند آب و آب میوه تازه
  • استراحت

مراقبت های بعد از جراحی لنف نود

اصولا تنها زمانی غدد لنفاوی جراحی و از بدن خارج می شوند که درگیر سرطان شده باشند و بیشتر مواقع این مشکل در غدد گردن اتفاق می افتد. بعد از عمل جراحی ممکن است عوارضی از جمله ادم لنف رخ دهد و باید برای چندین روز مراقب خود باشید. گردن به نسبت معمول باریکتر شده و بلع ممکن است با مشکل مواجه شود. سعی کنید فعال باشید و از پوشیدن لباس های تنگ که به ناحیه جراحی شده فشار می آورد جلوگیری و وزن طبیعی خود را حفظ کنید.

Leave a Comment