روشهای درمان کبد چرب | سونوگرافی پستان اصفهان

روشهای درمان کبد چرب

در حال حاضر هیچ دارویی برای درمان کبد چرب تصویب نشده است و در بسیاری از موارد، تغییر در شیوه زندگی می تواند در معالجه بیماری موثر باشد. به عنوان مثال، پزشک ممکن است به بیمار راهکارهای زیر را توصیه کند:

  • کاهش وزن
  • ترک مصرف الکل
  • 30 دقیقه ورزش در بیشتر روزهای هفته
  • حفظ رژیم غذایی سالم و سرشار از مواد مغذی

در صورت بروز عوارض، پزشک ممکن است درمان های دیگری مانند دارو و عمل جراحی را توصیه کند. سیروز می تواند منجر به نارسایی کبد شود که در این صورت ممکن است به پیوند کبد احتیاج پیدا کند.

رژیم غذایی برای بیماری کبد چرب

تنظیم رژیم غذایی تا حدودی می تواند به درمان کبد چرب کمک کند و خطر بروز عوارض را کاهش دهد. برای همین منظور افراد مبتلا به بیماری می توانند راهکار های زیر را در نظر بگیرند:

روشهای درمان کبد چرب | سونوگرافی پستان اصفهان

مصرف الکل را به طور جدی ترک کنند.

رژیم غذایی سرشار از غذاهای گیاهی از جمله میوه، سبزیجات، حبوبات و غلات کاملی داشته باشد.
مصرف چربی های ترانس که در بسیاری از میان وعده های فرآوری شده وجود دارد، را کاهش دهند.
از مصرف چربی های اشباع که در گوشت قرمز و بسیاری از محصولات حیوانی موجود است خودداری شود.
مصرف کربوهیدرات های تصفیه شده مانند شیرینی، برنج سفید، نان سفید و سایر محصولات دانه تصفیه شده را محدود کنند.
علاوه بر این دستورالعمل های اساسی، برخی از غذاهای خاص ممکن است به ویژه برای مبتلایان به بیماری کبد چرب مفید باشد. این مواد غذایی عبارتند از:

سیر

سیر در بسیاری از رژیم های غذایی اصلی وجود دارد و برای افراد مبتلا به بیماری هم بسیار مفید است کند. تحقیقات نشان داده که مکمل های پودر سیر به کاهش وزن بدن و چربی در افرادی که بیماری دارند کمک می کند.

اسیدهای چرب امگا 3

خوردن غذاهایی که اسیدهای چرب امگا 3 زیاد دارند ممکن است به کاهش چربی کبد کمک کند.

این مواد غذایی عبارتند از:

  • گردو
  • ساردین
  • دانه کتان
  • ماهی سالمون
  • قهوه

یک تحقیق انجام شده بر روی حیوانات نشان داده است که قهوه بدون کافئین باعث کاهش آسیب کبدی و التهاب در موش هایی که رژیم غذایی حاوی مقادیر زیادی چربی، فروکتوز و کلسترول را داشتند، می شود و قهوه میزان چربی ایجاد شده در کبد موش ها را کاهش داده و سوخت و ساز بدن آنها را بهبود می بخشد.

کلم بروکلی

خوردن انواع سبزیجات کامل برای افراد مبتلا به بیماری کبد چرب مفید است. با این حال، کلم بروکلی یکی از سبزیجات است که فرد مبتلا به بیماری کبد چرب باید آن را در رژیم غذایی خود لحاظ کند. یک مطالعه روی حیوانات نشان داد که مصرف طولانی مدت کلم بروکلی به جلوگیری از ایجاد چربی در کبد موش کمک می کند.

چای سبز

چای سبز حاوی چندین آنتی اکسیدان مانند کاتچین است که می تواند به بهبود بیماری کبد چرب کمک کند.

گردو

مغز گردو حاوی اسیدهای چرب امگا 3 بسیار زیاد است و خوردن گردو در افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی عملکرد کبد را بهبود می بخشد.

کشک و سویا

سویا و کشک باعث کاهش تجمع چربی در کبد کی شوند. نتایج یک بررسی نشان داده که در زنان مبتلا به چاقی که هر روز به مدت 4 هفته 60 گرم پروتئین آب پنیر (کشک) را مصرف کرده اند، چربی دخیره شده در کبد را تا 20 درصد کاهش داده است. پروتئین سویا حاوی آنتی اکسیدان هایی به نام ایزوفلاون است که به بهبود حساسیت به انسولین و کاهش سطح چربی ها در بدن کمک می کند.

منع غذایی در بیماران مبتلا به کبد چرب

افزودن غذاهای سالم به رژیم غذایی یکی از راه های مدیریت بیماری کبد چرب است. با این حال، برای افرادی که مبتلا به این بیماری هستند باید از مصرف برخی غذاهای دیگر جلوگیری و یا آن را محدود کنند، این غذا ها عبارتند از:

قند و شکر اضافه شده

قندهای اضافه شده باعث بالا رفتن قند خون و افزایش چربی در کبد می شوند. تولید کنندگان اغلب قند را به آب نبات، بستنی و نوشیدنی های شیرین مانند نوشابه و آب میوه ها اضافه می کنند. قندهای اضافه شده همچنین در غذاهای بسته بندی شده، کالاهای پخته شده و حتی قهوه و چای خریداری شده در فروشگاه وجود دارد.

دانه های تصفیه شده

دانه های فرآوری و تصفیه شده در نان سفید، ماکارونی سفید و برنج سفید وجود دارد. تولیدکنندگان فیبر را از این دانه های بسیار فرآوری شده خارج می کنند. این دانه ها می تواند قند خون را در بدن افزایش دهند. مردم به راحتی می توانند دانه های تصفیه شده را با سیب زمینی، حبوبات یا جایگزین های گندم کامل و غلات کامل جایگزین کنند.

|برای ورود به اینستاگرام سونوگرافی و رادیولوژی سرو کلیک کنید|

غذاهای سرخ شده یا شور

غذای بسیار سرخ شده یا شور به احتمال زیاد باعث افزایش کالری و خطر افزایش وزن می شود. چاقی یکی از دلایل عمده بیماری کبد چرب است. اضافه کردن ادویه ها به وعده غذایی یک روش عالی برای طعم دادن غذاها بدون اضافه کردن نمک است. همچنین افراد به جای سرخ کردن آنها معمولاً می توانند غذاهای خود را پخته یا بخارپز کنند.

گوشت

چربی اشباع شده باعث افزایش چربی موجود در اندام ها از جمله کبد می شود. گوشت های مانند گوشت گاو حاوی مقدار زیادی چربی های اشباع هستند، که فرد مبتلا به بیماری کبد چرب باید از مصرف آن جلوگیری کند.

 


مطالب پیشنهادی:

سرطان پستان در زنان زیر 40 سال

بیماری کبد چرب چیست؟

روشهای تشخیص کبد چرب

پیام بگذارید