روش های درمان سنگ کلیه با توجه به سایز و محل قرارگیری | سونوگرافی پستان اصفهان

بررسی روش های درمان سنگ کلیه با توجه به سایز و محل قرارگیری

انتخاب بهترین روش درمانی بسته به نوع سنگ و اندازه آن و محل قرارگیری آن و گرفتن همه جوانب فوق بهترین شیوه درمان را برای بیمار انتخاب میکند. در این مطلب از سایت مرکز رادیولوژی سرو سونوگرافی پستان اصفهان روش های درمان سنگ کلیه با توجه به سایز و محل قرارگیری را مورد بررسی قرار میدهیم.

سنگهای کوچک با علائم خفیف:

بیشتر سنگهای کوچک کلیه نیاز به درمان تهاجمی ندارند و با اقدامات نگهدارنده قابل دفع شدن هستند. مانند مصرف مایعات فراوان در حد 2 تا 3 لیتر روزانه، مصرف مسکن های خوراکی یا تزریقی مانند بروفن، دیکلوفناک و ناپروکسن جهت رفع درد و سوزش ادرار. مصرف داروهای آنتی بیوتیک در صورتیکه شک به عفونت ادراری وجود دارد. و داروهایی که با شل کردن عضلات حالب کمک میکند که سنگ سریعتر و با درد کمتری دفع میشود.

سنگهای بزرگ که اغلب انسداد ایجاد کرده اند و درد واضح ایجاد میکنند:

برای این نوع سنگ ها روش های زیر با توجه به نظر پزشک انجام میشود:

سنگ شکنی

برای آن دسته از سنگها که با روش های نگهدارنده قابل درمان نیستند. روش سنگ شکنی برون اندامی ESWL پیشنهاد میشود. در این روش در واقع از امواج صوتی استفاده میشود. امواج صوتی با تولید امواج شوک قوی shock wave باعث خرد شدن سنگ و تبدیل آن به قطعات ریزتر میشوند که قابل عبور از سیستم ادراری باشد. این روش به صورت سرپایی و بدون نیاز به بیهوشی انجام میگیرد. معمولاً 40 تا 60 دقیقه طول میکشد و ممکن است درد ملایمی ایجاد کند از این رو در حین انجام کار از داروهای مسکن تزریقی جهت کاهش درد استفاده میشود.

بیوپسی کلیه | سونوگرافی پستان اصفهان

جراحی:

جراحی روش ارجح برای برداشتن سنگهای بزرگ یا شاخه داری است که به سنگ شکنی برون اندامی جواب نمیدهند. خوشبختانه امروزه میتوان همه سنگهای کلیه را بدون نیاز به جراحی باز و فقط با یک شکاف پوستی کوچک در ناحیه پشت کمر و عبور دادن یک تلسکوپ مخصوص همراه با ابزار خرد کردن سنگ از آن شکاف درمان کرد. در این روش که پرکوتانئوس نفرولیتوتومی PCNL گفته میشود پس از عبور دادن تلسکوپ از راه شکاف پوستی و ورود آن به کلیه و رؤیت کردن سنگ با ابزارهای سنگ شکنی، سنگ را خرد کرده و قطعات آن را به بیرون میکشند.

این روش با بیهوشی عمومی انجام میشود و بیمار برای یک تا دو روز پس از عمل در بیمارستان بستری میماند. روش های جراحی باز جهت خروج سنگ کلیه امروزه فقط در مواردی انجام میشود که همراه با سنگ یک نقص آناتومیک هم وجود داشته باشد که نیاز به ترمیم داشته باشد مانند تنگی محل کلیه به حالب یا تنگی دهانه کالیس.

جراحی سنگ حالب:

در مورد سنگ حالب نیز همانند سنگ کلیه برای سنگ های ریز، درمان نگهدارنده انجام میشود. برای سنگهای بزرگتر میتوان بنا به صلاحدید پزشک از روش ESWL یا TUL استفاده کرد. در روش TUL در واقع با عبور دادن یک تلسکوپ باریک (یورترسکوپ) از راه مجرای ادراری به داخل مثانه سپس به داخل حالب سنگ رؤیت شده و با استفاده از ابزار سنگ خرد شده و قطعات آن به بیرون کشیده میشوند. معمولاً TUL همراه با بی حسی نخاعی در اتاق عمل انجام میشود.


مطالب پیشنهادی:

افراد نیازمند به انجام ماموگرافی

نیاز زنان زیر 40 سال به ماموگرافی

آشنایی با ام آر آی با کنتراست

Leave a Comment