زمان مناسب برای ماموگرافی | سونوگرافی پستان اصفهان

بررسی زمان مناسب برای ماموگرافی

یکی از سرطان های شایع در بین خانم ها سرطان پستان است. از آنجایی که تشخیص به موقع سرطان می تواند به روند درمان بسیار کمک کند. دغدغه ی بسیاری از خانم ها جلوگیری از سرطان پستان یا تشخیص به موقع آن می باشد. ماموگرافی یکی از راه هایی است که به پزشک کمک می کند در اسرع وقت این بیماری را تشخیص دهد. در ادامه مطلب امروز سایت مرکز رادیولوژی سرو سونوگرافی پستان اصفهان زمان مناسب برای ماموگرافی را مورد بررسی قرار دهیم.

تعریف ماموگرافی

ماموگرافی عملی است که جهت غربالگری سرطان سینه انجام می شود. در ماموگرافی با استفاده از اشعه ایکس بافت سینه بررسی می شود و در صورت مشاهده مواردی مشکوک به سرطان، آزمایش های بیشتر انجام می شود. این روش در تشخیص سرطان در افرادی که هیچ نشانه ای از سرطان ندارند و یا در مراحل ابتدایی سرطان هستند بسیار موثر عمل می کند . از موارد بسیار مهم در درمان سرطان پستان ، تشخیص به موقع و شروع درمان در همان مراحل ابتدایی بیماری می باشد و ماموگرافی نقش مهمی در این زمینه ایفا می کند.

میزان اشعه ایکس در ماموگرافی

میزان اشعه ایکس استفاده شده در ماموگرافی بسیار کم است و انجام آن خطری برای فرد ندارد. به طور کلی افراد در زندگی روزمره از طبیعت اطراف خود پرتو دریافت می کنند که هیچ خطری برای آنها ندارد.برای مثال با افزایش ارتفاع در مسافرت های هوایی میزان دز دریافتی پرتوایکس که منشاء آن خورشید است، افزایش می یابد. میزان دز پرتو در ماموگرافی تقریبا معادل یک سفرهوایی مثلا از ایران به مقصد آلمان می باشد.

آزمایش های تکمیلی ماموگرافی

از معایب ماموگرافی این است که در این روش امکان برخورد به موارد مثبت نادرست بسیار زیاد است و ممکن است باعث نگرانی افراد شود . در این موارد برای بررسی بیشتر علاوه بر ماموگرافی به یک سری آزمایش های تکمیلی و یا انجام سونوگرافی نیاز است . اما این آزمایش ها به معنای روشن شدن زنگ خطر نیست . ۹۵ درصد افرادی که نیاز به انجام آزمایش های تکمیلی دارند مبتلا به سرطان نشده اند .برای تشخیص دقیق تر معمولا ماموگرافی و سونوگرافی به طور مکمل عمل می کنند .

ماموگرافی در سینه های دارای پروتز | سونوگرافی پستان اصفهان

سن مناسب انجام ماموگرافی

بطور کلی انجام ماموگرافی برای افراد زیر ۳۵ سال مجاز نیست و فقط در مواردی که فوق تخصص جراحی پستان تشخیص بدهد که انجام ماموگرافی لازم است باید انجام شود . دلیل اینکه ماموگرافی برای افراد زیر ۴۰ سال توصیه نمی شود این است که بعد از چهل سالگی است که میزان تغییرات هورمون های زنانه کمتر می شود و بافت سینه تقریبا ثابت می شود . همچنین احتمال سرطان پستان در سنین کمتر از ۴۰ سال بسیار کم است .

انواع ماموگرافی

ماموگرافی غربالگری :

این نوع ماموگرافی برای خانم های بالای ۴۰ سال می باشد. در صورتی که در اطراف خود خواهر ، مادر و یا دخترشان به سرطان سینه مبتلا شده باشند ، باید هر سال ماموگرافی انجام شود . درصورتی که فرد در اطراف خود فردی با سابقه سرطان سینه نداشته باشد می تواند دو سال یکبار ماموگرافی انجام دهد.

ماموگرافی تشخیصی :

این نوع ماموگرافی برای تشخیص انجام می شود و محدودیت سنی خاصی ندارد.

انجام ماموگرافی در چرخه قاعدگی

از انجایی که قاعدگی بر بافت پستان ها اثرگذار است بهتر است برای انجام ماموگرافی در روزهای پایانی پریود و یک هفته پس از شروع قاعدگی اقدام کنید .به دلیل تغییرات هورمونی توصیه نمی شود قبل از پریود ماموگرافی کنید.

ماموگرافی در افرادی که پروتز سینه انجام داده اند

افرادی که جراحی پروتز سینه انجام داده اند نیز می توانند ماموگرافی انجام دهند. انجام ماموگرافی هیچ آسیبی به بافت پروتز نمی زند و فعالیتی بی خطر برای پروتز محسوب می شود.

ماموگرافی در مادران شیرده

مادران شیرده نیز میتوانند ماموگرافی انجام دهند. بهتر است قبل از ماموگرافی شیر را بدوشند.

نکات مراقبتی قبل از ماموگرافی

قبل از مراجعه به ماموگرافی لباس راحت بپوشید و از نوشیدن نوشیدنی های کافئین دار اجتناب کنید. مدارک پزشکی ماموگرافی های قبلی خود را حتما نگهداری کنید . بررسی تصاویر قبلی ماموگرافی و مقایسه آن ها با تصاویر جدید کمک می کند تا هرگونه تغییراتی در بافت سینه مورد توجه قرار بگیرد.


مطالب پیشنهادی:

تشخیص بیماری های زنان با سونوگرافی

مقایسه سونوگرافی آنومالی با ۳ بعدی

ماموگرافی در سینه های دارای پروتز

Leave a Comment