سرطان پوست | سونوگرافی پستان اصفهان

سرطان پوست چه زمانی اتفاق می افتد؟

سرطان پوست زمانی اتفاق می افتد که جهش در DNA سلول های پوستی شما ایجاد شود. این جهش ها باعث پیشرفت غیرقابل کنترل سلول های پوستی و تشکیل توده ای از سلول های سرطانی می شود. سرطان پوست سلول پایه توسط اشعه ماوراء بنفش خورشید یا تخت های برنزه ایجاد می شود. اشعه ماوراء بنفش می تواند به DNA داخل سلول های پوست شما ضرر برساند و باعث رشد غیرمعمول سلول شود. سرطان پوست سلول سنگفرشی نیز در اثر قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش ایجاد می شود.با ما همراه باشید تا در این مطلب از سایت مرکز رادیولوژی سرو سونوگرافی پستان اصفهان اطلاعاتی درباره سرطان پوست و سونوگرافی ار آن راخدمت شما ارائه دهیم.

سرطان پوست سلول سنگفرشی همچنین می تواند پس از مواجهه طولانی مدت با مواد شیمیایی مولد سرطان ایجاد شود. این می تواند در اثر اسکار سوختگی یا زخم ایجاد شود و همچنین ممکن است توسط برخی از انواع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد شود.

علت ملانوم مشخص نیست. بیشتر خال ها به ملانوم تبدیل نمی شوند و محققان مطمئن نیستند که چرا بعضی از آنها ایجاد می شوند مانند سرطان های پوست پایه و سنگفرشی، ملانوم می تواند توسط اشعه UV ایجاد شود؛ اما ملانوماها می توانند در قسمت هایی از بدن شما که به طور معمول در معرض نور خورشید قرار ندارند، ایجاد شوند.

نشانه ای وجود سرطان پوست

سرطان های پوست همه یکسان نیستند و ممکن است علائم زیادی ایجاد نکنند. تغییرات غیرمعمول در پوست شما می تواند زنگ خطری برای انواع مختلف سرطان باشد. آگاهی در مورد تغییرات پوست ممکن است به شما کمک کند زودتر این بیماری را تشخیص دهید.

ضایعات پوستی: یک خال جدید، رشد غیرمعمول، برآمدگی، لکه زخم، پوسته پوسته یا لکه تیره که ایجاد شده و از بین نمی رود.
عدم تقارن: دو نیمه ضایعه یا خال یکسان نیستند.
حاشیه: ضایعات دارای لبه های ناهموار هستند.
رنگ: لکه پوستی با رنگ غیرمعمولی مانند سفید، صورتی، سیاه، آبی یا قرمز.
قطر: لکه بزرگتر از یک چهارم اینچ
تغییرات پیوسته: می توانید تشخیص دهید که خال در حال تغییر اندازه، رنگ یا شکل است.

عوامل مبتلا شدن به سرطان پوست

  • مواجه طولانی با اشعه یو وی یا ماوراء بنفش خورشید ویا بیماری هایی که پوست را نسبت به پرتوی خورشید حساس می کنند.
  • تماس طولانی با ارسنیک در محیط کار
  • التهاب مزمن یا زخم
  • تضعیف سیستم ایمنی بدن مثلاً براثر دارو یا بیماری
  • سابقه ی شخصی ابتلا به نوعی از سرطان
  • سابقه ی خانوادگی

خال ها هم می توانند به مرور زمان تغییراتی داشته باشند که نشان دهنده ی این بیماری است به عنوان مثال خال ها به طور طبیعی متقارن هستند اگر نامتقارن شوند و لبه های آنها ناهموار و ناسازگار شود باید بررسی شوند، همین طور خال های طبیعی معمولاً قهوه ای هستند و تغییر رنگ آنها اهمیت دارد، اگر قطر خال از قطر یک مداد بیشتر باشد مشکوک است به طور کلی هر تغییری در خال بزرگ یا کوچک تر شدن باشد مانند تغییر رنگ، خارش ویا خونریزی باید حتماً مورد توجه قرار بگیرد.

انواع سرطان پوست

دو دسته اصلی سرطان های پوست توسط سلول های درگیر تعریف می شوند:

ملانوم

دسته اول این بیماری، ملانوم است. این نوع سرطان از سلول هایی ایجاد می شود که به پوست شما رنگ می دهند. این سلول ها به عنوان ملانوسیت شناخته می شوند. خال های خوش خیم تشکیل شده توسط ملانوسیت ها می توانند سرطانی شوند. آنها می توانند در هر نقطه از بدن شما ایجاد شوند. در مردان، این خال ها بیشتر در قفسه سینه و پشت ایجاد می شوند. در خانم ها این خال ها بیشتر روی پاها ایجاد می شوند.

با شناسایی و درمان زود هنگام، بسیاری از ملانوماها قابل درمان هستند. در صورت عدم درمان، آنها می توانند به سایر قسمت های بدن شما سرایت کرده و درمان آن دشوارتر شود. ملانوماها بیشتر از سرطان های پوست پایه و سلول های سنگفرشی گسترش می یابند.

سرطان پوست | سونوگرافی پستان اصفهان

سرطان کراتینوسیت

دسته دوم  پایه و سنگفرشی است که رایج ترین نوع سرطان پوست می باشد. به احتمال زیاد در مناطقی از بدن شما که بیشتر در معرض آفتاب قرار دارد، مانند سر و گردن، ایجاد می شود. آنها کمتر از سایر انواع سرطان پوست گسترش یافته و تهدید کننده زندگی می شوند؛ اما در صورت عدم درمان، می توانند بزرگتر شده و به سایر قسمت های بدن شما سرایت کنند.

ضایعات پوستی

علاوه بر این دو نوع اصلی سرطان پوست، برخی از ضایعات پوستی هستند که اگر چه سرطان پوست محسوب نمی شوند؛ اما می توانند سرطانی شوند:

کراتوز اکتینیک: این لکه های قرمز یا صورتی پوست سرطانی نیستند؛ اما نوعی پیش سرطان محسوب می شوند. در صورت عدم درمان، این توده های پوستی ممکن است به کارسینوم سلول سنگفرشی تبدیل شوند.
کارسینوم سلول بازال: شایع ترین شکل سرطان پوست، کارسینوم سلول بازال است که 90 درصد موارد سرطان پوست را تشکیل می دهد. آنها توده هایی با رشد آهسته هستند که اغلب در سر یا گردن خودنمایی می کنند.
سرطان سلول سنگفرشی: این نوع سرطان پوست در لایه های بیرونی پوست شما ایجاد می شود و به طور معمول از سرطان سلول پایه نیز تهاجمی تر است. ممکن است به صورت ضایعات قرمز و پوسته پوستی روی پوست ظاهر شود.
ملانوما: این نوع سرطان پوست کمتر شایع است، اما خطرناک ترین نوع سرطان پوست است. در حقیقت، ملانوم فقط یک درصد از سرطان های پوست را تشکیل می دهد؛ اما هر ساله باعث اکثر مرگ های ناشی از سرطان پوست می شود. ملانوم در ملانوسیت ها، سلول های پوستی که رنگدانه ایجاد می کنند، تشکیل می شود.

نحوه انجامسونوگرافی پوست

در طول سونوگرافی شما روی یک تخت دراز کشیده و تکنسین با استفاده از یک دستگاه که مبدل نام دارد روی پوست شما کشیده و این مبدل با یک ژل گرم بر سر آن به راحتی روی پوستتان حرکت داده شده و تصاویر را بر روی مانیتور ایجاد میکند.

مضرات سونوگرافی پوست

سونوگرافی را می‌توان عکسبرداری بدون درد با استفاده از امواج فراصوت تعریف کرد که ممکن است این امواج آسیب‌زننده به نظر برسند. در واقع سونوگرافی به طور کامل روی پوست انجام می‌شود و به اعضای داخلی بدن نمی‌رسد و عوارضی در بر ندارد.


مطالب پیشنهادی:

فیبرو اسکن کبد

الاستوگرافی غدد بزاقی

سونوگرافی وزن گیری جنین

Leave a Comment