سن شایع خطر ابتلا به سرطان سینه | سونوگرافی پستان اصفهان

سن شایع خطر ابتلا به سرطان سینه

احتمال ابتلا به سرطان سینه در بانوان از سنی است که بافت سینه تشکیل می شود. سن ابتلا به سرطان پستان در اروپا بین 50 تا 60 سالگی است،اما سن ابتلا در ایران بین 45 تا 50 سالگی است و به طور متوسط سن ابتلا به این بیماری در بین زنان کشور 45 سالگی میباشد. طبق گفته NCI، خطر ابتلا به سرطان سینه ظرف 10 سال آینده به شرح زیر می باشد.
 • 1 در 227 (44/0٪) برای افراد 30 ساله
 • 1 از 68 (1/47٪) برای افراد 40 ساله
 • 1 در 42 (38/2٪) برای افراد 50 ساله
 • 1 در 28 (3.56٪) برای افراد 60 ساله است
 • 1 از 26 نفر (82/3٪) برای افراد 70 ساله

آیا سرطان سینه قبل از 35 سالگی قابل تشیخص است؟

سرطان پیش از 35 سالگی در خانم ها به سختی قابل تشخیص است. تشخیص سرطان سینه در خانم های جوان به دلیل بافت متراکم و غیرشفاف پستان کار ساده ای نیست.برای تشخیص سرطان سینه در سنین جوانی از معاینات بالینی برای لمس توده ی مشکوک استفاده می‌شود. اسکن نیز وجود توده را نشان می‌دهد اما کمکی به تشخیص خوش‌خیم یا بدخیم بودن آن نمی کند.در نهایت نیز نمونه‌برداری از توده مشکوک، سرطانی بودن آن را مشخص می‌کند.
سرطان در سنین جوانی اغلب در خانم هایی دیده می‌شود که سابقه خانوادگی سرطان سینه و تخمدان دارند. سابقه فامیلی احتمال ابتلا به سرطان سینه را پنج برابر افزایش می‌ دهد. خانم هایی که 3 نفر از اعضای درجه یک خانواده‌شان به سرطان سینه مبتلا بوده‌اند باید نسبت به سلامتی خود هشیارتر باشند. این دسته از خانم ها باید هر 6 ماه یکبار تحت معاینه پزشک قرار بگیرند و از 35 سالگی هر سال یکبار اسکن انجام دهند. البته باید سن ابتلا به سرطان سینه در دیگر اعضای خانواده را در نظر بگیرند و از 5 سال قبل‌تر اقدام کنند
از دیگر عوامل افزایش‌دهنده خطر ابتلا به سرطان سینه در خانم های جوان می‌توان به مصرف قرص‌های ضدبارداری از سنین نوجوانی و همچنین بارداری دیرهنگام اشاره کرد. شروع زودهنگام اولین قاعدگی دختران نوجوان، یائسگی دیرهنگام، عدم بارداری و شیردهی و  افزایش وزن بر اثر مصرف غذاهای پرچرب به همراه عدم تحرک و نیز استفاده از الکل و سیگار، غذای ناسالم، هوای آلوده به مواد شیمیایی و مواد سمی محیطی از عوامل افزایش شانس ابتلا به سرطان پستان است. هورمون‌ درمانی بعد از یائسگی ، افزایش وزن و سقط جنین غیرطبی از دیگر عوامل سرطان زای محیطی می باشند.
سن شایع خطر ابتلا به سرطان سینه | سونوگرافی پستان اصفهان

عوامل خطرساز سبک زندگی

داشتن سبک زندگی سالم به کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان کمک می کند. برخی از ویژگی های سبک زندگی می توانند خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش دهند. آگاهی فرد از این عوامل می تواند به کاهش خطر ابتلا به این بیماری کمک کند.

این عوامل خطرساز در سبک زندگی عبارتند از:

عدم تحرک: عدم تحرک جسمانی فرد باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان می شود. ورزش منظم می تواند به کاهش این خطر کمک کند.
مصرف هورمون ها:برخی از درمان های جایگزینی هورمون و داروهای ضد بارداری هورمونی ممکن است منجر به افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان شوند. یافتن گزینه های غیر هورمونی در این شرایط، ممکن است خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش دهد.
اضافه وزن پس از یائسگی: پس از یائسگی، احتمال ابتلا به سرطان پستان در افرادی که اضافه وزن دارند، بیشتر است. حفظ تناسب اندام می تواند به کاهش احتمال ابتلا به سرطان پستان کمک کند.
نوشیدن الکل:بین مصرف الکل و خطر ابتلا به سرطان پستان ارتباطی وجود دارد. هرچه مصرف الکل بیشتر باشد، خطر ابتلا به این بیماری بیشتر است. بنابراین کاهش مصرف الکل می تواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان و همچنین سرطان های دیگر کمک کند.

دردهای شایع سینه

دردهای شایع سینه به دو دسته دوره‌ای و غیردوره ‌ای تقسیم می ‌شود که دردهای دوره ‌ای در زنان 30 تا 35 ساله در نیمه دوم قاعدگی یا در صورت مصرف هورمون دیده می‌ شوند. دردهای دوره‌ ای غالباً دو طرفه هستند و به علت شدت درد به زیر بغل منتشر می ‌شوند و همچنین با مصرف کافئین یا در صورت اضطراب و افسردگی تشدید می ‌شوند و علت بیشتر این دردها تغییرات هورمونی است. دردهای غیردوره‌ ای بدون ارتباط با قاعدگی هستند و معمولاً در افراد بالای 40 سال دیده می ‌شوند و ماهیت سوزنی یا کششی دارند.علت دردهای غیردوره ‌ای بیشتر کیست ‌های ناحیه سینه، دردهای قلبی و عضلانی و توده‌های خوش خیم یا بدخیم سینه هستند.

درمان تورموهای سرطانی زیر 35 سال

تومورهای سرطانی در خانم های جوانتر وابسته به هورمون نیستند به همین دلیل کمتر ازدرمانهای هورمونی استفاده می‌شود. برای درمان تومورهای سرطانی در سنین پایین معمولاً از روش ماستکتومی یا پستان‌برداری استفاده می‌شود چون اندازه تومور معمولاً بزرگتر بوده و دارای ویژگی چندکانونی است.
 در سرطان سینه، مبتلایان شانس بالایی برای زنده ماندن دارند البته پس از درمان، احتمال بازگشت بیماری وجود دارد بنابراین بیماران مبتلا به سرطان سینه باید تحت نظر پزشک معالج قرار گیرند.
 • پیشگیری
 • معاینه توسط خود فرد.
 • متعادل نگه داشتن وزن بدن.
 • استفاده از میوه‌ها و سبزی‌های تازه در وعده‌های غذایی.
 • ورزش و فعالیت بدنی مستمر انجام شود و از کم تحرکی پرهیز گردد.
 • در صورت استعمال دخانیات هر چه سریعتر ترک شود.
 • در صورت داشتن سابقه خانوادگی مراجعه به پزشک و آزمایشهای اولیه انجام شود.

Leave a Comment