سونوگرافی بیوفیزیکال مناسب چه کسانی است؟ | سونوگرافی پستان اصفهان

انجام سونوگرافی بیوفیزیکال مناسب چه کسانی است؟

پروفایل بیوفیزیکال جنین یا تست BPP ترکیبی از چندین آزمون است که سلامت نوزاد ( جنین ) شما را می ‎سنجد . این تست سنجش ضربان قلب جنین ) تست بدون استرس ( NST را با سونوگرافی جنین ادغام می‎ کند تا بتواند ارزیابی درستی از ضربان قلب ، تنفس ، حرکات بدن ، سفتی عضلات و حجم مایع آمنیوتیک اطراف نوزاد شما داشته باشد . این تست غیر تهاجمی است و حدود ۳۰ دقیقه طول می کشد . همراه باشید با مرکز رادیولوژی سرو سونوگرافی پستان اصفهان تا بیشتر با سونوگرافی بیوفیزیکال آشنا شویم.
ان اس تی از چکاپ هایی است که معمولا در سه ماه سوم برای سلامت جنین گرفته می شود به این صورت که در هنگام تکان خوردن جنین میزان ضربان قلبش را اندازه گیری می کنند سونوگرافی ان اس تی همانطور که از نامش No Stress Test پیدا است مادر و جنین باید در حالت آرام باشند و از هر استرسی دور باشند . این آزمایش از آزمایش های بی ضرری است که اگر هر چند بار انجام شود هیچ آسیبی به جنین و مادر وارد نمی شود .
کاردیوتوکو گرافی نام وسیله ای است که از طریق آن می توان تپش قلب جنین را به صورت کامل تفسیر کرد و به پزشک این امکان را می دهد که بتواند به راحتی وضعیت سلامت جنین را تشخیص دهد .

سونوگرافی بیوفیزیکال مناسب چه کسانی است

سونوگرافی بیوفیزیکال برای ارزیابی و مشاهده سلامت نوزاد مورد استفاده قرار می‏‌ گیرد . هدف این آزمون جلوگیری از سقط و شناسایی به‌ موقع و زود هنگام کمبود اکسیژن در نوزاد است تا بتوان به‌ سرعت در مورد زایمان تصمیم‌گیری کرد و از آسیب ‎های دائمی به مادر جلوگیری نمود . به طور کلی تست بیوفیزیکال برای زنانی که ریسک بالایی در ابتلا به عوارض جانبی یا مشکلات زایمان دارند و در معرض خطر از دست دادن نوزاد هستند ، توصیه می ‎شود .

علل تجویز سونوگرافی بیوفیزیکال پروفایل (BPP)

  • ابتلای مادر به دیابتی که با دارو درمان شده ، دیابت بارداری ، فشار خون بالا یا سایر مشکلات سلامتی که می توانند بر بارداری تاثیر گذار باشند .
  • جنین کوچکتر از حد معمول است و یا با توجه به سن بارداری رشد مناسبی نداشته است .
  • جنین‌ کمتر از حد طبیعی تحرک دارد .
  • مایع آمنیوتیک بسیار کم یا بسیار زیاد است .
  • از موعد زایمان گذشته است و پزشک متخصص از این طریق می خواهد از وضعیت جنین در رحم آگاه شود .
  • فرد قبلا سابقه سقط جنین در نیمه دوم بارداری به علت ناشناخته یا به علت یک مشکل که ممکن است دوباره اتفاق بیفتد ، دارد .
  • مادر یا جنین مبتلا به بیماری است که نیاز به مراقبت دارد .
  • در صورتی که سن مادر بالای ۳۵ سال باشد .
  • درصورتی که مادر بسیار چاق باشد .
سونوگرافی بیوفیزیکال مناسب چه کسانی است؟ | سونوگرافی پستان اصفهان

در چه دوره‌ ای از بارداری این آزمایش انجام می‌گیرد؟

در صورتی که پزشک تشخیص دهد که شما به این آزمون نیاز دارید ، شما احتمالاً در سه ماهه آخر بارداری خود باید آن را انجام دهید . این تست معمولا پس از هفته 32 بارداری انجام می‌ شود . برخی زنان این تست را زودتر ( پس از هفته 24 بارداری ) نیز انجام می‏ دهند . پزشک شما ممکن است در ادامه بارداری هم تست BPP را به منظور پیگیری تکرار کند .

نحوه انجام سونوگرافی بیوفیزیکال

ابتدا بر روی تخت معاینه دراز می کشید و رادیولوژیست پروب دستگاه سونوگرافی را روی شکم شما قرار می دهد . قسمت دیگر این تست مربوط به آزمون غیر استرسی می‌باشد که ضربان قلب نوزاد را در طی 20 دقیقه می‌ سنجد .رادیولوژیست یک کمربند الاستیک را همراه با دو سنسور ، دور شکم شما قرار می ‎دهد تا ضربان قلب جنین را بیابد . این بخش معمولا قبل از سونوگرافی جنین انجام می ‎گیرد . در صورتی که نوزاد شما خوابیده باشد باید تا زمانی که بیدار می ‎شود و شروع به حرکت می ‎نماید منتظر بمانید . در برخی موارد ممکن است رادیولوژیست ، با ایجاد صدا هایی سعی کند جنین را از خواب بیدار کند .

خطات تست بیوفیزیکال چیست؟

پروفایل بیوفیزیکال روشی غیرتهاجمی ، ساده و نسبتا ارزان است که هیچ خطر فیزیکی برای مادر باردار و جنین او ایجاد نمی ‎کند . با این حال ، نباید انتظار داشت که نتایج این تست همیشه موجب بهبود نتایج بارداری شود . تست BPP ممکن است یکسری از مشکلات جنین را شناسایی نکند و یا مشکلاتی را نمایان سازد که وجود ندارند . نتایج مثبت کاذب در این آزمون ممکن است باعث شوند تا ارائه دهنده خدمات مراقبتی به شما توصیه‌ های غیر ضروری کند و یا پیشنهاد دهد که زایمان زود هنگام داشته باشید .

Leave a Comment