سونوگرافی حاملگی | سونوگرافی پستان اصفهان

سونوگرافی حاملگی

از آنجا که سونوگرافی روشی غیر تهاجمی و بی خطر میباشد به عنوان بهترین روش بررسی حاملگی شناخته شده است . هدف از انجام سونوگرافی قبل از بارداری تعین اندازه رحم ، وضعیت قرار گیری آن ، رد احتمال رحم دو شاخ ، بررسی از نظر احتمال وجود فیبروم رحمی و بررسی وضعیت تخمدانها میباشد.

هدف از انجام سونوگرافی سه ماهه اول بارداری تعیین محل قرار گیری ساک بارداری ، تعیین تعداد ساک حاملگی، تعداد جنین و مشاهده ضربان قلب و تعیین سن بارداری میباشد.در اواخر سه ماهه اول نیز بعضی از آنومالیهای جنینی قابل تشخیص میباشند. در سونوگرافی سه ماهه دوم و سوم بارداری علاوه بر موارد ذکر شده در سه ماه اول ، بررسی تعیین وضعیت رشد جنین ، تعیین محل قرارگیری جفت و وضعیت جفت، بررسی میزان مایع آمونیاتیک و بررسی ارگانهای مختلف جنین انجام می گیرد .

سونوگرافی حاملگی | سونوگرافی پستان اصفهان

NT مخفف Nuchal translucency میباشد این روش بررسی یک روش نوین و غیر تهاجمی می باشد. در این روش با اندازه گیری میزان مایع در پشت گردن جنین به همراه اندازه گیری دو فاکتور در خون مادر و با در نظر گرفتن سن مادر به انضمام سن جنین و ضربان قلب جنین ، ریسک نسبی بعضی از آنومالی ها تعیین میشود .

در روشهای قدیمی تر جهت تعیین وجود سندرم داون در مادرهای بالای 35 سال اقدام به انجام آمنیوسنتز می گردید که تنها در 50% موارد سندرم داون تشخیص داده میشود ولی در حقیقت50% دیگر سندرم داون در مادران باردار کمتر از 35 سال رخ می دهد که بررسی نمی شدند.در این روش جدید با اندازه گیری NT وسایر اندازه گیری های ذکر شده نیاز به انجام آمنیوسنتز از20% درصد به 3% کاهش یافته است و قدرت تشخیص موارد سندروم داون از 50% به 95% افزایش یافته است.

 


سونوگرافی و رادیولوژی سرو | سونوگرافی پستان اصفهان

جهت مشاهده‌ی صفحه‌ی اینستاگرام سونوگرافی و رادیولوژی سرو کلیک کنید.

نوبت دهی اینترنتی دکتر نینا زاهدی نژاد


مطالب پیشنهادی:

رادیولوژی و تشخیص اوتیسم

چه کسانی نباید سونوگرافی واژینال انجام دهند؟

بیوپسی آسپیراسیون سوزن ریز

سونوگرافی پستان چیست؟

آنچه باید پیش از سونوگرافی سینه بدانید

 

Leave a Comment