سونوگرافی داپلر و رد پیوند کلیه | سونوگرافی پستان اصفهان

سونوگرافی داپلر و رد پیوند کلیه

در مطلب امروز از سایت مرکز رادیولوژی سرو سونوگرافی پستان اصفهان به بررسی تاثیر سونوگرافی داپلر در تشخیص رد پیوند کلیه می پردازیم. یکی از پیشرفت های مهم علم پزشکی در چند دهه اخیر پیوند اعضاء می باشد. در این زمینه پیوند کلیه یکی از رایج ترین و در عین حال حیات بخش ترین اعمال جراحی است که امروزه در سرتاسر دنیا به منظور درمان قطعی و دائمی نارسائی مزمن کلیه در مراکز تخصصی انجام می گیرد. پیوند کلیه اغلب یک درمان انتخابی برای نارسایی کلیه در مقایسه با انجام دیالیز تا آخر عمر است. پیوند کلیه می تواند بیماری مزمن کلیه یا بیماری کلیوی در مرحله پایانی را درمان کند تا به شما در بهتر شدن و طولانی تر شدن مدت زندگی کمک کند.

از طریق سونوگرافی داپلر بیماران دارای اطلاعات طبیعی سونوگرافی داپلر را جدا می کنند. و از طرفی بیماران دارای یافته های داپلر با احتمال زیاد برای رد پیوند را بدون نیاز به بیوپسی تحت درمان قرار داد. اهمیت سونوگرافی داپلر به این است که اقدامات تشخیصی تهاجمی تر را می توان به بیماران مشکوک اختصاص داد.

مطالعه بیشتر: کاربرد های سیستوسکوپی و انواع آن

سونوگرافی داپلر در تشخیص رد پیوند کلیه

علت اختـلال عملکرد و از کار افتادن کلیه پیوندی در دوره ابتدائی پس از عمل، رد حاد پیوند می باشد. که تشخیص و درمان به موقع آن جهت حفظ کلیه پیوندی ضروری است. در ابتدا جهت تشخیص این عارضه اکثراً از مجموعه علائم بالینی و آزمایشگاهی و در نهایت از بیوپسی استفاده می شد. با توجه به اینکه انجام آزمایش ها وقت گیر بوده و یا از دقت تشخیص بالائی برخوردار نمی باشند، لذا بیشتر بیماران جهت تشخیص قطعی نیاز به بیوپسی پیدا می کردند. این عمل تهاجمی بوده و خود باعث بروز عوارض و مشکلات دیگری برای بیماران می شد. با پیشرفت مهندسی پزشکی ابزارهای دیگری مانند سونوگرافی داپلر وارد عرصه بازار گردید. با ورود داپلر به صحنه علم پزشکی، تحول مهمی در این خصوص صورت گرفت. و RI Resistive Index جهت تشخیص زود هنگام رد پیوند ارزش بسیار زیادی را دارا است.

در شرایط طبیعی، شرایین کلیه پیوندی دارای مقاومت پایین بوده و تحت این شرایط طرح موج و جریان در کلیه را low resistive می نامند. در موارد رد پیوند کلیه، مقاومت شرایین کلیه پیوندی افزایش یافته و طرح موج و جریان را در این شرایط high resistive می نامند. بر اساس موارد فوق، اصول تشخیصی سونوگرافی داپلر بر پایه الگوی جریانت پارانشیمال می باشد. در همین رابطه دو شاخص PI و RI تعریف شده است که ارزیابی یافته های داپلر را آسانتر و دقیقتر انجام می دهد هر یک از شاخص ها دارای محدوده طبیعی معینی هستند که بالاتر آن غر طبیعی تلقی شده و مطرح کننده رد پیوند کلیه می باشد.

سونوگرافی پستان اصفهان آیا سونوگرافی کلیه خطراتی به همراه دارد ؟

سونوگرافی داپلر کلیه

در این نوع سونوگرافی از امواج فرا صوت برای بررسی میزان و فشار جریان خون در شریان ها استفاده می شود. به این صورت که امواج توسط دستگاه به گلبول های خونی ارسال می شوند. پس از برخورد با آن ها عکس العمل هایی را به صورت طول موج تحویل می دهد. این طول موج ها توسط دستگاه ثبت می شود و تصاویر این سونوگرافی را به وجود می آورد. این نتایج علاوه بر میزان سرعت و جریان خون در رگ ها، احتمال وجود هرگونه انسداد و گرفتگی در رگ ها را نیز با بررسی میزان افت فشار جریان خون بررسی می کند. سونوگرافی کالر داپلر کلیه به دلایل عدم درد، عدم تزریق، ایمن و غیر تهاجمی بودن و دقت بالایی که در نتایج آن دیده می شود، بر آنژیوگرافی ترجیح داده می شود.

دلایل انجام سونوگرافی داپلرکلیه
 • بررسی تنگی، انسداد شریان های کلیه که از علل ثانوی فشار خون می باشد.
 • تشخیص آنوریسم یا اتساع شریان های کلیه
 • تشخیص بیماری های پارانشیمال کلیه
 • در بیمارانی با پیوند کلیه کمک به بررسی سلامت کلیه پیوندی یا تشخیص رد پیوند می کند.
 • تشخیص سندروم فندق شکن (Nutcracker Syndrome) که به دلیل اثر تحت فشار گرفتن ورید یا سیاهرگ کلیه چپ بین شریان
 • برای بررسی وجود توده، سنگ و یا بررسی عروق کوچک داخل کلیه ها
 • نتایج سونوگرافی داپلر در رد پیوند کلیه

راه های ارتباط با مرکر رادیولوژی و سونوگرافی سرو

اطلاعات سونوگرافی شامل:

 • افزایش قطر قدامی خلفی کلیه
 • افزایش اکوی کورتیکال
 • برجسته شدن و یا هایپواکو شدن پیرامیدها
 • نواحی هایپواکوی فوکال

کاهش اکوی سینوس مشخص می گردد. و مجموع یافته های مثبت تحت عنوان Composite score morphologic از صفر (عدم یافته) تا پنج (همه یافته ها) رده بندی شده و پس از ثبت علائم سونوگرافی ساده، از بیماران داپلر به عمل آمده و RI اندازه گیری شده است. اطلاعات با استفاده از نرم افزار آماری WIN.SPSS تجزیه و تحلیل می گردد.

خطرات ناشی از سونوگرافی داپلر کلیه

سونوگرافی داپلر کلیه ها غیرتهاجمی، فاقد هرگونه عارضه ای مانند درد و یا مواجهه با اشعه رادیولوژی ندارد و مکانسیم آن امواج صوتی است.

 


مطالب پیشنهادی:

تشخیص علل و علائم توده آگزیلاری با سونوگرافی سینه

کاربردها و عوارض سونوگرافی ترانس رکتال

علائم سرطان کلیه و عوارض آن

Leave a Comment