سونوگرافی سه‌بعدی و چهاربعدی چه عوارضی دارد؟ | سونوگرافی پستان اصفهان

انجام سونوگرافی سه‌بعدی و چهاربعدی چه عوارضی دارد؟

سونوگرافی‌های سه‌بعدی و چهاربعدی می‌توانند اطلاعات بیشتری در خصوص ناهنجاری تشخیص داده‌شده در اختیارمان قرار بدهند. ازآنجاکه این سونوگرافی‌ها قادر هستند تا جزئیاتی بیشتر را از زوایایی متفاوت نشان دهند، می‌توانند به تشخیص عارضه‌ی لب‌شکری کمک کنند. مشاهده و تشخیص این ناهنجاری به پزشک کمک می‌کند که برایش پس از تولد برنامه‌ای درمانی در نظر بگیرد. همچنین سونوگرافی سه‌بعدی برای مشاهدۀ قلب و اندام‌های داخلی بدن نیز کاربرد دارد. با مطلب امروز مرکز رادیولوژی سرو سونوگرافی پستان اصفهان  به بررسی اینکه سونوگرافی سه‌بعدی و چهاربعدی چه عوارضی دارد؟ بپردازیم. 

به همین دلیل است که برخی از بیمارستان‌های تخصصی جنین و نوزاد، ‌از سونوگرافی‌های سه‌بعدی استفاده می‌کنند. با این حال، سونوگرافی تنها زمانی انجام می‌گیرد که از لحاظ پزشکی لازم دانسته شود.

سونوگرافی سه‌بعدی

هیچ مدرکی دال بر اینکه این سونوگرافی‌ها خطرناک هستند، وجود ندارد و اغلب، به زنان باردار در خصوص بی‌خطر بودن این سونوگرافی‌ها اطمینان داده می‌شود. بااین‌وجود، هرگونه سونوگرافی فراصوتی فقط باید توسط یک فرد حرفه‌ای و آموزش‌دیده صورت گیرد تا بتواند آن را در کوتاه‌ترین زمان و با پایین‌ترین شدت ممکن انجام دهد. اگر مایل به انجام سونوگرافی سه‌بعدی یا چهاربعدی هستید، باید آن را به‌ صورت خصوصی انجام دهید و هزینه‌اش را بپردازید.

سونوگرافی سه‌بعدی و چهاربعدی چه عوارضی دارد؟ | سونوگرافی پستان اصفهان

سونوگرافی چهاربعدی

ممکن است مسئول انجام سونوگرافی از شما بخواهد که برای مدت کوتاهی قدم بزنید، یا حتی یک هفته بعد مراجعه کنید تا بچه در موقعیت بهتری قرار بگیرد. اگر نتوان تصویر خوبی از صورت بچه دریافت کرد، در عوض می‌توان تصویری از انگشت‌های دست و پای او را دید. برخی از مراکز خصوصی درصورتی‌که تصویر واضحی از کودک مشاهده نشود، یک سونوگرافی مجدد و رایگان انجام می‌دهند. درحالی‌که برخی مراکز دیگر ممکن است دربارۀ محدودیت‌های سونوگرافی فراصوت بگویند و تکرار آن را به شما پیشنهاد نکنند. قبل از انجام سونوگرافی، سیاست‌های اجرایی و مالی بیمارستان موردنظرتان را در این خصوص بررسی کنید.

عوارض سونوگرافی سه‌بعدی و چهاربعدی

سونوگرافی‌های سه‌بعدی و چهاربعدی به‌اندازه‌ی سونوگرافی دوبعدی بی‌خطر هستند؛ چون در واقع، تصاویر به‌دست‌آمده در این سونوگرافی‌ها از همان تصاویر سونوگرافی دوبعدی حاصل می‌شود که با هم تلفیق‌شده و به یک تصویر واحد تبدیل می‌شوند. با این حال، متخصصان انجام سونوگرافی سه‌بعدی و چهاربعدی توصیه می‌کنند که سونوگرافی را تنها در صورت لزوم پزشکی انجام دهید و از انجام آن فقط برای داشتن عکس یادگاری از فرزندتان یا ثبت لحظه‌ها خودداری کنید، زیرا با این کار، فرزندتان را بیشتر در معرض امواج فراصوتی قرار می‌دهید. برخی از جلسات سونوگرافی‌های فراصوتی ممکن است بین 45 دقیقه تا یک ساعت به طول می‌انجامند که این طولانی‌تر از زمان ایمن پیشنهادی است.

Leave a Comment