سونوگرافی واژینال | سونوگرافی پستان اصفهان

سونوگرافی واژینال چیست و چگونه انجام میشود؟

در این مطلب از سایت مرکز رادیولوژی سرو سونوگرافی پستان اصفهان با ما همراه باشید تا سونوگرافی واژینال و چگونگی انجام آن آشنا شوید. متخصص تصویربرداری پروبی را در قسمت واژینال فرد قرار می دهد پروب وارد می شود، امواج صوتی از خود ایجاد می کند. این امواج فراصوت هنگام برخورد به موانع و اشیا انعکاس هایی دارند که در اخر به شکل تصویرهایی در می آیند که در سونوگرافی قابل مشاهده می باشند. کامپیوتر این امواج را می گیرد و پردازش می کند و به شکل تصویرهای سونوگرافی درمی آورد. متخصص تصویر برداری نیز تصویرها را بر روی صفحه نمایش مشاهده می کند.

متخصص تصویر برداری با حرکت دادن این پروب، مناطق مختلف و اندام های واقع در ناحیه لگن فرد را مشاهده و بررسی می کند. سقط های سه ماهه اول از شایع ترین شکایات مراجعین به درمانگاه های زنان می باشد و زنان را دچار مشکلاتی نظیر باقیماندن محصولات حاملگی و خونریزی واژینال می نماید. بنابراین سونوگرافی ترانس واژینال برای بررسی این بیماران مفید است

سونوگرافی ترانس واژینال را می توان در دوران بارداری نیز انجام داد و این مزیت مهمی به شمار می رود. اگر متخصص تشخیص دهد که برای بررسی مشکل در ناحیه لگن بیمار نیاز به وضوح بیشتر لگن و یا رحم می باشد، روش خاص سونوگرافی مانند SIS و سوند هیستروگرافی انجام می گیرد. در SIS (saline infusion sonography) نیاز به آب نمک استریل می باشد که قبل از فرستادن امواج اولتراسوند وارد رحم می کنند. آب نمک استریل سبب مشخص شدن توده های غیر طبیعی می شود و به پزشک در بررسی های خود کمک می دهد. SIS در زنان باردار انجام نمی گیرد.

چگونگی آمادگی برای آزمایش

سونوگرافی واژینال با مثانه خالی و یا نیمه پر انجام می گیرد. این آزمایش معمولا بدون درد می باشد. اگرچه ممکن است به علت ورود پروب به قسمت واژینال، فرد کمی احساس ناراحتی و فشار ناشی از پروب را داشته باشد.

انجام این تست به چه منظور صورت می گیرد ؟

 •  دردهای ناحیه لگن
 •  بررسی های بارداری خارج از رحم
 •  بررسی توده های تخمدانی و کیست های آن
 •  بررسی انواع خاصی از مشکلات ناباروری در زنان
 •  خونریزی های غیر طبیعی و مشکلات ناشی از قاعدگی
سونوگرافی ترانس واژینال
سونوگرافی ترانس واژینال

انجام این سونوگرافی در دوران بارداری به چه منظور صورت می گیرد ؟

 •  مشاهده و بررسی جفت
 •  مشاهده و بررسی علت خونریزی
 •  پایش رشد جنین در اوایل دوران بارداری
 •  گوش دادن به صدای ضربان قلب جنین در رحم مادر
 •  ارزیابی موارد سقط جنین های مکرر و یا جنین در معرض خطر
 •  مشاهده رحم در حال تغییر و یا در حال باز شدن هنگام زایمان زودتر از موعد

چند تذکر برای سونوگرافی ترانس واژینال

تذکر: سقط های سه ماهه اول از شایع ترین شکایات مراجعین به درمانگاه های زنان می باشد و زنان را دچار مشکلاتی نظیر باقیماندن محصولات حاملگی و خونریزی واژینال می نماید. بنابراین سونوگرافی ترانس واژینال برای بررسی این بیماران بسیار مفید است.

تذکر : برخی از اختلالات که توسط این آزمایش مورد بررسی قرار می گیرد شامل موارد زیر می باشد: سرطان، عفونت، کیست، فیبروم ها، برخی از نواقص مادرزادی هنگام تولد و بررسی جفت.

تذکر : تا کنون هیچ گونه گزارشی از ضرر به جنین و یا مادر در حین انجام این سونوگرافی به دست نیامده است، زیرا هیچ گونه تابش در این سونوگرافی وجود ندارد، تنها از اصوات با امواج فراصوت (خارج از محدوده شنیداری انسان) استفاده می شود.

 


مطالب پیشنهادی:

سونوگرافیک سندرم داون

انواع سونوگرافی در دوران بارداری

سونوگرافی ان تی چگونه انجام میشود؟

Leave a Comment