علائم بروز سرطان سينه در مردان | سونوگرافی پستان اصفهان

بررسی علائم بروز سرطان سینه در مردان

از هر 100 مورد ابتلا به سرطان سینه تنها یک مورد آن در مردان مشاهده می شود و همچنین در میان یک میلیون مرد تنها 10 نفر دچار این بیماری می شوند.علائم این نوع سرطان در خانم ها و آقایان مشابه است، اما از آن جا که مردان به طور منظم سینه های خود را بررسی نمی کنند و ماموگرافی انجام نمی دهند معمولا متوجه علائم آن نمی شوند.سرطان سینه در مردان از بیماری های نادر در میان آقایان است که به علت رشد و تکثیر خارج از کنترل سلول های داخل پستان رخ می دهد و ممکن است به سایر قسمت های بدن نیز منتقل شود و در آنجا گسترش یابد. در ادامه مطلب امروز سایت مرکز رادیولوژی سرو سونوگرافی پستان اصفهان به بررسی علائم بروز سرطان سینه در مردان خواهیم پرداخت.

علت ایجاد توده در سینه مردان

غده های موجود در پستان که اغلب سرطانی هستند سفت بوده و به راحتی در زیر پوست تکان نمی خورند. برای تشخیص سرطانی بودن این غده ها باید از سینه تصویر برداری کرد.علت به وجود آمدن غدد سرطانی در سینه مردان دقیق مشخص نیست؛ ولی پزشکان علت این امر را سرعت تقسیم سلول های پستان نسبت به سلول های سالم می دانند که این سلول ها به صورت تومور جمع شده و به بافت های مجاور یا غدد لنفاوی گسترش می یابند.

مطالعه بیشتر: میزان احتمال ارثی بودن سرطان سینه چقدر است؟

علائم سرطان سینه در مردان

شایع ترین علائم سرطان سینه در مردان،برآمدگی و برجستگی بدون درد و سفتی است که در زیر نوک سینه به وجود می آید. اندازه سرطان سینه در مردان در تشخیص اولیه معمولاً 2.5 سانتی متر قطر دارد. تشکیل سرطان در زیر نوک سینه ممکن است رنگ نوک سینه را تغییر داده و به رنگ جدیدی در بیاورد. علاوه بر این، از نشانه های دیگر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • زخمی شدن پوست سینه
 • جمع شدن نوک سینه به سمت داخل
 • قرمزی، خارش یا فلسی شدن نوک سینه
 • ورقه ورقه شدن یا کم رنگ شدن پوست سینه
 • ترشحات نوک سینه
 • درد در نوک سینه

به صورت کامل تر این علائم را به شکل زیر نیز می توان شرح داد :

بزرگ شدن غدد لنفاوی

غدد لنفاوی هم نقطه ی دیگری است که سرطان سینه می تواند به آن گسترش پیدا کند. در حقیقت وقتی مردی به سرطان سینه مبتلا می شود، احتمال زیادی وجود دارد که تا پیش از تشخیص بیماری، سرطان به غدد لنفاوی هم گسترش پیدا کند. اگر متوجه یک یا چند توده ی دردناک در نزدیکی یا زیر ناحیه ی زیر بغل خود شدید، هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید.

 

سرطان پستان در مردان | سونوگرافی پستان اصفهان

تغییر در شکل و اندازه ی سینه

علاوه بر ظاهر شدن توده در داخل سینه یا عضلات آن، ممکن است مردان متوجه تغییرات غیر معمولی در اندازه ی سینه ی شوند. این تغییر می تواند به شکل افزایش تدریجی یا حتی یک شبه ی اندازه ی سینه باشد. همچنین ممکن است شکل سینه دچار تغییر شود. این تغییرات اغلب بدون درد رخ می دهند و بسیار جزئی هستند.

تغییرات نوک سینه

اگر متوجه تغییری در ظاهر، شکل و بافت نوک سینه های خود شدید، به یک پزشک مراجعه کنید چون تغییرات نوک سینه در ۴۰ تا ۵۰ درصد مردان مسأله ی قابل توجهی است. این تغییرات ممکن است به شکل جمع شدن، تو رفتگی، قرمز شدن، پوسته پوسته شدن یا ترشح نوک سینه باشد. عمده ترین دلیل جمع شدن نوک سینه وجود یک بافت سرطانی است که به پوست و عضله ی سینه می چسبد. با این حال ممکن است جمع شدن نوک سینه در مردان به دلیل بیماری های خوش خیم هم باشد.

تغییرات پوست

گاهی اولین نشانه ی سرطان سینه ، بروز تغییر در پوست قفسه ی سینه است. این تغییرات می تواند به شکل قرمز شدن پوست یا یک راش پوستی و ورم یا انباشت مایعات در بافت عضله ی قفسه ی سینه باشد. این نشانه ها شبیه به علائم بیماری های عفونی هستند. در اغلب موارد راش های پوستی یا قرمزی مبهم پوست جدی گرفته نمی شوند چون ممکن است بیمار این علائم را ساییدگی ناشی از یک فعالیت فیزیکی یا حتی یک زخم درمان نشده بداند. دیگر تغییرات قابل توجه پوست، ظاهر شدن یک برآمدگی کوچک سفت یا زخم روی نوک سینه یا در نزدیکی آن هستند.

ترشح سینه

ترشح سینه در زنان، حتی آن هایی که باردار نیستند یا فرزندشان را شیر نمی دهند، می تواند امری طبیعی باشد. اما در مورد مردان اینطور نیست. در حقیقت، این مسأله در اغلب موارد نشانه ی اولیه و هشدار دهنده ی سرطان سینه در مرداناست. معمولا مردان نسبت به این ترشحات بی توجه نیستند و همین مسأله است که آن ها را متوجه مشکل اصلی می کند. این ترشحات می تواند شفاف یا همراه با خون باشد و بیمار از روی لکه های روی لباسش متوجه آن می شود. اگر متوجه هر گونه ترشحی شدید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

راه های ارتباط با مرکر رادیولوژی و سونوگرافی سرو

احساس درد در ناحیه ی سینه یا نوک آن

اگرچه درد سینه نشانه ی ویژه ای نیست و می تواند از علائم بسیاری از بیماری های غیر سرطانی هم باشد، اما در عین حال ممکن است از نشانه های سرطان سینه باشد. درد ناشی از سرطان سینه معمولا به شکل کانونی و مداوم است و ارتباطی به هیچ گونه آسیب یا فعالیت فیزیکی ندارد. این درد اغلب در ناحیه ی نوک سینه به وجود می آید. اگر در ناحیه ی سینه یا نوک آن دچار درد بی دلیلی هستید که بعد از گذشت چند روز هنوز رفع نشده، به یک پزشک مراجعه کنید.

درد استخوانی

از آن جایی که سرطان سینه در مردان معمولا در مراحل پیشرفته ی بیماری تشخیص داده می شود، سرطان می تواند به خارج سینه و دیگر قسمت های بدن گسترش پیدا کند. سرطان سینه بیشتر به استخوان ها گسترش پیدا می کند. در این حالت، درد استخوانی شایع ترین نشانه ی این مسأله بوده و باعث مراجعه ی مردان به پزشک و تشخیص سرطان می شود.

توده های درون سینه

بیشتر مردان مبتلا به سرطان سینه متوجه وجود یک توده ی سفت و بدون درد روی عضلات سینه ی خود، در پشت یا نزدیکی ناحیه ی نوک سینه می شوند. این غده ها متفاوت از توده های ناشی از بیماری ژنیکوماستی (بزرگ شدن خوش خیم سینه ها در مردان) یا رشد بافت سینه در اثر بر هم خوردن تعادل هورمون ها است. بیماری ژنیکوماستی معمولا به شکل یک توده ی فشردنی، متحرک و نرم در پشت نوک سینه بروز پیدا می کند. اما توده های مربوط به سرطان سینه متحرک یا نرم نیستند، بلکه نسبتا سفت هستند و به راحتی زیر پوست حرکت نمی کنند. برای اطمینان از سرطانی بودن توده، به تصویربرداری پزشکی و گاهی نمونه برداری سوزنی نیاز است.

 


مطالب پیشنهادی:

بررسی تفسیر سونوگرافی مثانه

روش های غربالگری برای پیشگیری از سرطان پستان

علل و مزایای انجام سونوگرافی کلیه ، مثانه و پروستات

One Thought to “علائم بروز سرطان سینه در مردان”

 1. ابراهیم

  باسلام مدتی است متوجه یه توده ی سفت دقیقا چسبیده به نوک سینه سمت راستم هستم تا حدودی دردناکه و نوک سینه م برجسته شد و تا حدودی یعنی چشمی حجم سینه راست از چپم بزرگتره
  وقتی فشارش می دم ترشحات آبکی هم از نوک و اطراف در میاد
  لطفا نظرتون

Leave a Comment