علت درد پستان در مردان | سونوگرافی پستان اصفهان

علت درد پستان در مردان چیست؟

علت درد پستان در مردان می تواند شامل آسیب دیدگی یا بیماری های غیر سرطانی بافت پستان باشد. زن و مرد هر دو با بافت پستان و غدد شیری متولد می شوند. رشد غدد پستانی ( که در مردان کار نمی کنند) و بافت پستان معمولاً در هنگام بلوغ پسران متوقف می شود. بنظر متخصصین سونوگرافی پستان اصفهان با این حال، مردان هنوز در معرض خطر شرایطی هستند که بر بافت پستان تأثیر می گذارند. سرطان پستان یکی از علت های بسیار نادر درد پستان در مردان است، اگرچه این بیماری ممکن است از آن چه که تصور می شود، شایع تر باشد.

شایع ترین علت های درد پستان در مردان

  • نکروز چربی پستان
  • کشیدگی عضله

اگر فرد کارهای خیلی سنگینی یا ورزشی انجام می دهد که شامل تماس مانند راگبی یا فوتبال است، در معرض آسیب دیدگی از ناحیه سینه بزرگ یا مینور سینه قرار دارد. اینها دو عضله اصلی در قفسه سینه هستند. تاندون های متصل کننده این عضلات به استخوان ها نیز در معرض کشیدگی یا پارگی قرار دارند.

در این شرایط، علائم اصلی، عبارتند از:

  • ضعف
  • درد قفسه سینه و بازو
  • تغییر شکل احتمالی قفسه سینه و بازو آسیب دیده

اگرچه احتمال دارد درد از خود پستان نباشد، اما گاهی اوقات درد عضله یا تاندون در آن ناحیه ممکن است از پستان سرچشمه بگیرد.

تشخیص کشیدگی عضله

معاینه فیزیکی می تواند آسیب به عضله را نشان دهد. شاید از فرد خواسته شود تا بازوی خود را به جهت های مختلف حرکت دهد تا به تعیین محل و شدت آسیب عضلانی کمک کند. احتمالا پزشک برای تشخیص دقیقتر مشکل، سونوگرافی یا MRI تجویز کند. MRI با استفاده از امواج رادیویی پرقدرت و یک میدان مغناطیسی قوی تصاویری را برای تهیه می کند تا پزشک جزئیات بیشتر آسیب را ببیند.

روش درمان کشیدگی عضله در مردان

اگر پارگی عضله یا تاندون وجود نداشته باشد، ممکن است استراحت، گرما و در نهایت تمرینات کششی برای ایجاد بهبودی موثر باشد. در صورت پارگی واقعی، شاید برای ترمیم عضله، جراحی لازم باشد. بهبودی ممکن است مدتی طول بکشد. با این حال، می توان در طی شش ماه به ورزش و روال عادی خود برگشت.

ژنیکوماستی

ژنیکوماستی بیماری است که در صورت عدم تعادل هورمون های استروژن و تستوسترون اتفاق میفتد. جتی منجر به رشد بیش از حد بافت پستان در مردان جوان و بزرگسال می شود. این وضعیت می تواند احساس خودآگاهی در بیمار ایجاد کند، اما همچنین ممکن است باعث درد پستان شود.

علت درد پستان در مردان | سونوگرافی پستان اصفهان

تشخیص بیماری ژنیکوماستی در مردان

تشخیص ژنیکوماستی با معاینه فیزیکی بافت پستان، دستگاه تناسلی و شکم آغاز می شود. از آزمایش خون و ماموگرافی نیز استفاده می شود. پزشک همچنین ممکن است MRI و نمونه برداری از بافت پستان را تجویز کند. آزمایش های بیشتر می تواند شامل سونوگرافی بیضه برای رد سرطان بیضه باشد، زیرا ژنیکوماستی احتمال دارد اولین نشانه آن باشد.

روش درمان بیماری ژنیکوماستی در مردان

برخی از مردان جوان بدون هیچ گونه درمانی از ژنیکوماستی رنج می برند. داروهایی که برای درمان سرطان پستان استفاده می شوند گاهی برای درمان این بیماری کاربرد دارند. لیپوساکشن، روشی برای از بین بردن بافت چربی اضافی، می تواند به ظاهر قفسه سینه کمک کند. برای کمک به از بین بردن بافت پستان، ممکن است ماستکتومی با استفاده از برش های کوچک انجام شود.

کیست پستان در مردان

در حالی که کیست پستان در زنان نسبتاً شایع است، اما برای مردان طبیعی نسیت. علائم کیست پستان شامل یک توده است که شاید از خارج احساس شود یا نشود و گاهی اوقات، همراه با درد پستان است. برای شناسایی اندازه و محل کیست می توان از معاینه فیزیکی همراه با ماموگرافی و سی تی اسکن استفاده کرد. نمونه برداری می تواند اطلاعات بیشتری در مورد ماهیت کیست نشان دهد.

درمان کیست پستان در مردان

اگر کیست خوش خیم یا غیرسرطانی باشد، ممکن است پزشک آن را بدون درمان باقی بگذارد. با این حال، هر شش ماه یا همین مدت کنترل می شود تا مشخص شود ایا کیست رشد می کند یا سرطانی می شود. اگر پزشک معتقد است که کیست می تواند منجر به عوارضی باشد، شاید به فرد توصیه شود که آن را با جراحی بردارد.

فیبروآدنوما در مردان

توده غیرسرطانی در بافت فیبروگلاندولار پستان در زنان بسیار بیشتر است، اما فیبروآدنوم می تواند در مردان هم رشد کند. البته نادر است، زیرا مردان معمولاً بافت فیبروگلاندولار در پستان خود ندارند. این توده ممکن است مانند یک سنگ مرمر در پستان احساس گرد و محکم کند.

تشخیص بیماری فیبروآدنوما در مردان

معاینه فیزیکی و به دنبال آن سونوگرافی و نمونه برداری می تواند به پزشک کمک کند تشخیص فیبروآدنوما را تأیید کند یا علت دیگری برای ایجاد توده تشخیص داده شود.

روش های درمان فیبروآدنوما

لامپکتومی (یک روش برای حذف یک توده های مشکوک) از طریق برش های کوچک است که می تواند صورت بگیرد و نسبتا به سرعت بهبود یابد.
یکی دیگر از گزینه های درمانی می تواند Cryoablation باشد.
فیبروآدنوم نیز ممکن است بدون هیچ درمانی از بین برود.

علل غیر پستانی درد قفسه سینه

گاهی اوقات می توان به طور دقیق علت یا محل درد قفسه سینه را تشخیص داد. شخص ممکن است در قفسه سینه خود احساس درد یا ناراحتی کند و نمی داند این مسئله به بافت پستان، آسیب عضلانی، بیماری ریوی، اسید معده یا ناراحتی قلبی مربوط است.
در زیر برخی از علت های عمده درد قفسه سینه که ارتباطی با بافت پستان یا عضله ندارند بیان شده است.

سوزش سردل

هنگامی که اسید معده به سمت بالا در مری حرکت و پوشش مری را تحریک می کند، نتیجه آن بیماری ریفلاکس معده (GERD) یا سوزش معده است. GERD یک احساس سوزش است که می تواند خیلی زود بعد از غذا یا بعد از ظهر احساس شود. وقتی فرد دراز می کشد یا خم می شود می تواند احساس بدتری داشته باشد.

برای سوزش معده خفیف و نادر، پزشک ممکن است داروهای ضد اسید یا مهار کننده های پمپ پروتون (PPI) را برای خنثی سازی یا کاهش اسید معده توصیه کند.
اجتناب از غذاهایی که باعث سوزش معده می شوند.
حفظ وزن مناسب و دراز نکشیدن بعد از غذا می تواند از بروز سوزش معده در آینده پیشگیری کند.

بیماری تنفسی

درد قفسه سینه ناشی از یک بیماری تنفسی معمولاً با سرفه یا تنگی نفس همراه است. علت های مربوط به ریه درد قفسه سینه عبارتند از:

  • آمبولی ریوی یا لخته شدن خون در ریه ها
  • فشار خون ریوی یا فشار خون بالا در عروق ریه ها
  • ریه فرو ریخته، یا وقتی هوا به فضای بین ریه ها و دنده ها نفوذ می کند.

درمان های مربوط به مشکلات مربوط به ریه می تواند از ایجاد تغییر در سبک زندگی شامل ترک سیگار، ورزش و کنترل وزن تا درمان های بیشتر باشد.
این موارد می تواند شامل اکسیژن درمانی یا جراحی برای از بین بردن لخته خون یا ترمیم ریه ریخته باشد.

بیماری قلبی

درد ناگهانی قفسه سینه که با تنگی نفس، سبکی سر، عرق سرد، حالت تهوع و احتمالاً درد در بازوها، گردن یا کمر بروز می کند می تواند یک حمله قلبی باشد. آنژین، که درد قفسه سینه ناشی از کاهش جریان خون در عضله قلب است، ممکن است با اعمال فشار (آنژین پایدار) یا حتی در حالت استراحت نیز بروز کند (آنژین ناپایدار). آنژین می تواند نشانه این باشد که فرد در معرض حمله قلبی است.
تشخیص بیماری قلبی شامل چندین آزمایش شامل الکتروکاردیوگرام و کاتتریزاسیون قلبی است.

اگر شریان های خونرسانی کننده عضله قلب مسدود شده باشد، با این موارد می تواند تسکین پیدا کند:

  • آنژیوپلاستی یک بالون درون شریان باد می شود تا آن را باز کند تا جریان خون بهتر شود.
  • یک استنت یک سیم یا لوله در یک شریان قرار داده می شود تا به باز ماندن آن کمک کند.

عمل جراحی بای پس

در این شرایط یک پزشک رگ خونی را از جای دیگر بدن می گیرد و آن را به قلب متصل می کند تا به عنوان یک دور زدن برای خون در اطراف انسداد عمل کند.

سخن نهایی

درد قفسه سینه یا پستان در مردان می تواند علت های بسیار جدی داشته باشد.
بنابراین با مشاهده این علائم بهتر است به پزشک مراجعه شود. زیرا احتمال دارد به یکسری آزمایشات و ویزیت های بعدی نیاز باشد.
تشخیص زود هنگام برخی شرایط شاید به معنای تفاوت بین درمان موفقیت آمیز یا عوارض بیشتر باشد.
بنابراین ارزش این را دارد که درد خود را تا آنجا که ممکن است جدی بگیرید.

| اینستاگرام سونوگرافی و رادیولوژی سرو |


بیشتر بخوانید:

نکروز چربی پستان در مردان

پیشگیری از سرطان پستان در زنان

سرطان پستان در مردان

Leave a Comment