سونوگرافی پستان اصفهان عوارض ابتلا به سرطان پانکراس

درباره ی عوارض  ابتلا به سرطان پانکراس بیشتر بدانید

عوارض  ابتلا به سرطان پانکراس :هنگامی که سرطان لوزالمعده پیشرفت می‌کند، می‌تواند عوارض مانند موارد زیر را ایجاد کند:

کاهش وزن :

تعدادی از عوامل ممکن است سبب کاهش وزن در افراد مبتلا به سرطان لوزالمعده شود. علاوه بر این خود سرطان می‌تواند سبب کاهش وزن شود. تهوع و استفراغ ناشی از درمان سرطان یا تومور با فشار دادن روی معده ممکن است موجب کاهش اشتها و القای حس سیری در این افراد شود. یا بدن فد ممکن است دچار مشکلاتی در پردازش مواد مغذی از غذا شود، زیرا پانکراس دارای مقادیر کافی از آب گوارشی نیست.پزشک همچنین می‌تواند مکمل‌های آنزیم پانکراس را برای کمک به هضم پیشنهاد کند. سعی کنید وزن خود را با اضافه کردن کالری اضافی و زمان غذا را به صورت لذت بخش و آرام تا آنجا که ممکن است، حفظ کنید.

زردی (یرقان):

سرطان پانکراس که مجاری صفراوی کبد را مسدود می‌کند ممکن است موجب زردی شود. علائم این عارضه شامل زردی پوست و چشم، ادرار تیره رنگ و همچنین مدفوع بی رنگ می‌شود. یرقان معمولا بدون درد شکمی بروز می‌کند.پزشک ممکن است پیشنهاد دهد که یک لوله پلاستیکی یا فلزی (استنت) در داخل مجرای صفرای شما قرار گیرد تا آن را باز نگه دارد. این کار با کمک یک روش cholangiopankreatography رتروگراد endoscopic (ERCP) انجام می‌شود. در طی روش ERCP یک آندوسکوپی از طریق گلو به داخل شکم و به قسمت بالای روده کوچک شما منتقل می‌شود. در نهایت یک رنگ به داخل کانال پانکراس و مجرای صفرا تزریق می‌شود که از یک لوله توخالی کوچک (کاتتر) و از طریق آندوسکوپی عبور می‌کند. سرانجام، تصاویر از مجرای فرد گرفته می‌شود.

درد:

تومور رو به رشد می‌تواند بر روی اعصاب در شکم شما فشار وارد کند و سبب ایجاد درد شدیدی شود. دارو‌های مسکن می‌توانند به راحتی درد را تسکین دهند. پرتو درمانی می‌تواند به طور موقت به کاهش رشد تومور کمک کند تا به در این زمینه به شما کمک شود.در موارد شدید، این امکان وجود دارد که پزشک یک روش برای تزریق مسکن به اعصابی که درد شکم را کنترل می‌کند (بلوک سلولی سلیاک) توصیه کند. این روش، اعصاب را از ارسال سیگنال‌های درد به مغز شما باز می‌دارد.

انسداد روده :

– سرطان پانکراس که در قسمت اول روده کوچک (دوازدهه ا. اثنی عشر) رشد می‌کند یا فشار می‌آورد، ممکن است جریان غذای هضم شده را از معده به سمت روده متوقف کند.پزشک در اینصورت ممکن است یک لوله (استنت) را در روده کوچک فرد قرار دهد تا آن را باز نگه دارد. یا همچنین این احتمال وجود دارد که جراحی لازم باشد تا معده فرد را به نقطه پایینی در روده متصل کند تا به خاطر سرطان مسدود نشود.


بیشتر بخوانید : 

سرطان لوزالمعده یا پانکراس چه علائمی دارد؟

علل ایجاد سرطان پانکراس


دکتر نینا زاهدی نژاد

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی تشخیصی

Leave a Comment