لنفوسیتی گرافی چیست؟ | سونوگرافی پستان اصفهان

بررسی تصویربرداری(لنفوسیتی گرافی) یا مجاری و غدد لنفاوی

لنفوسیتی گرافی، نوع خاصی از تصویربرداری پزشکی هسته ای است که تصاویری به نام سیتیگرام های سیستم لنفاوی ارائه می دهد. در ادامه مطلب امروز سایت مرکز رادیولوژی سرو سونوگرافی پستان اصفهان بیماری های مادرزادی پستان را مورد بررسی قرار دهیم.

در تصویربرداری پزشکی هسته ای از مقادیر کمی مواد رادیواکتیو برای تشخیص، ارزیابی یا معالجه انواع بیماری ها استفاده می شود. از آنجا که اسکن های پزشکی هسته ای می توانند فعالیت مولکولی را مشخص کنند. این توانایی را دارند که بیماری را در مراحل ابتدایی خود شناسایی کنند.آنها همچنین می توانند نشان دهند که آیا بیمار به درمان پاسخ می دهد یا خیر.روش های تصویربرداری پزشکی هسته ای غیر تهاجمی است. به استثنای تزریق داخل وریدی، آنها که معمولاً بدون درد هستند.

رادیودارو ها

این آزمایش ها از مواد رادیواکتیو به نام رادیودارو برای کمک به پزشکان در تشخیص و ارزیابی بیماری ها استفاده می کنند. رادیودارو ها، مولکول هایی هستند که به مقدار کمی از مواد رادیواکتیو که با دوربین های گاما قابل شناسایی هستند متصل می شوند.رادیودارو ها در تومور ها یا نواحی التهابی جمع می شوند. آنها همچنین می توانند به پروتئین های خاصی در بدن متصل شوند.بسته به نوع معاینه، رادیودارو به صورت تزریقی، خوراکی یا استنشاقی تجویز می شوند و سپس در ناحیه مورد معاینه بدن تجمع می یابد.یک دوربین ویژه یا دستگاه تصویربرداری، تشعشع رادیواکتیو را از رادیودارو تشخیص می دهد. دوربین یا دستگاه ، تصاویری تولید می کند که اطلاعات مولکولی را در اختیار پزشک معالج شما قرار می دهد.

سیستم لنفاوی شبکه ای از کانال های کوچک مشابه رگ های خونی است که مایعی به نام لنف و سلول های سیستم ایمنی بدن به نام لنفوسیت را در بدن گردش می دهد.گره های لنفاوی، که مانند فیلتر بدن عمل می کنند و اجسام خارجی مانند میکروب ها، ویروس ها و گرده ها را به دام می اندازند، در این شبکه قرار دارند.

موارد انجام لنفوسیتی گرافی

نوع اسکنی که انجام می دهید، محل تزریق شما و تعداد تصاویر لازم را تعیین می کند:

سرطان ملانوما

در بیماران مبتلا به سرطان ملانوما دو تا پنج تزریق به پوست یا سایر بافت های اطراف محل ملانوما انجام می شود. بسته به محل ملانوم ممکن است تزریق در بازو ها و زیر بغل، پا و کشاله ران، سر، گردن و قفسه سینه یا مناطق دیگر انجام شود. تصویربرداری برای این روش معمولاً حدود یک تا دو ساعت طول می کشد.
در بیماران مبتلا به سرطان پستان ممکن است رادیودارو در چندین مکان در نزدیکی تومور و یا اطراف آرئولا تزریق شود. سپس مناطق سینه و زیر بغل تصویر برداری خواهد شد. تصویربرداری معمولاً طی 30 دقیقه انجام می شود.

اگرچه آنکوپلاستی می تواند برای انواع شکل ها و فرم های سینه انجام شود

تورم ساق و بازو

در بیماران مبتلا به تورم ساق و بازو (لنف ادم) رادیودارو بین انگشتان اول و دوم پا یا دست تزریق می شود. هر دو بازو یا پای متورم و سالم به تصویر کشیده می شود تا دو طرف قابل مقایسه باشند. بسته به میزان انسداد لنفاوی و علت آن، تصویربرداری ممکن است 30 دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.

لنفادم بیماری خاص دستگاه لنفی بدن است که به صورت تورم اندام ها (دست ها و پا ها) خود را نشان می دهد و معمولا به دنبال جراحی های زیر بغل یا کشاله ران اتفاق می افتد ولی انواع اولیه (بدون علت مشخص) آن هم وجود دارد. لنفادم اولیه معمولا در سنین جوانی اتفاق افتاده و با تورم پیش رونده اندام ها همراه است. افتراق این بیماری از سایرعلت های تورم اندام ها بسیار مهم است. اسکن لنفوسینتی گرافی روشی سودمند در تعیین و افتراق تورم لنفاوی از غیرلنفاوی است.

برای سرطان پستان

سرطان پستان یکی از شایع ترین سرطان های زنان است. یکی از مراحل درمانی در سرطان پستان مرحله بندی زیربغل است به این مفهوم که باید مشخصص گردد آیا سرطان پستان به زیربغل و لنف نود های آن گسترش یافته اند یا خیر. در گذشته مرحله بندی با برداشتن تمام لنف نود های زیربغل همراه بود که عوارض بسیاری داشت. امروزه با کمک اسکن لنفوسینتی گرافی اولین گره لنفی در مسیر لنفاوی سرطان پستان مشخص شده و فقط این گره برداشته و مورد بررسی قرار می گیرد.

اسکن لنفوسینتی گرافی در موارد زیر انجام می شود :

تشخیص ادم لنفی اندام ها (لنفادم)
تعیین گره پیشاهنگ در تومور ها
بررسی مسیر درناژ لنفاوی اندام ها ( دست ها و پا ها) و غدد لنفاوی در زمان تورم اندام ها

چگونگی انجام لنفوسیتی گرافی

  • در عکس های رادیولوژی با اشعه ایکس معمولی با عبور اشعه ایکس از بدن، تصویری ایجاد می شود.
  • در اسکن های پزشکی هسته ای از ماده رادیواکتیو به نام رادیودارو استفاده می شود که در جریان خون تزریق می شود.
  • این ماده در ناحیه تحت بررسی بدن شما تجمع می یابد، جایی که مقدار کمی انرژی را در قالب پرتوهای گاما به شما می دهد.
  • دوربین های ویژه این انرژی را ردیابی می کنند و به کمک رایانه، تصاویری ایجاد می کنند که جزئیاتی از ساختار و عملکرد اندام ها و بافت ها ارائه می دهد.
  • با استفاده از یک سوزن بسیار کوچک، رادیودارو درست زیر پوست یا گاهی عمیق تر در محل خاصی از بدن بسته به نوع بیماری شما تزریق می شود.

مطالب پیشنهادی:

تشخیص بیماری های زنان با سونوگرافی

مقایسه سونوگرافی آنومالی با ۳ بعدی

ماموگرافی در سینه های دارای پروتز

Leave a Comment