مزایای استفاده از رادیولوژی | سونوگرافی پستان اصفهان

بررسی مزایای استفاده از رادیولوژی

رادیولوژی چیست؟

تفاوت رادیوگرافی با رادیولوژی | رادیولوژی به عنوان شاخه ای از پزشکی شناخته شده است که از ترکیبات رادیواکتیو و اشعه الکترومغناطیسی یا امواج صوتی برای تشخیص و درمان بیماری ها استفاده می کند. در تشخیص یک بیماری که می تواند حتی یک بیماری دهانی باشد، از تکنیک های تصویربرداری رادیولوژیکی مثل ایکس ری یا اشعه ایکس، اسکن CAT و سونوگرافی ها استفاده می شود. در ادامه مطلب امروز از سایت سونوگرافی پستان اصفهان مزایای استفاده از رادیولوژی را بطور خلاصه بررسی خواهیم کرد.

اگر فردی می خواهد که radiology بخواند، باید ابتدا کالج را به پایان برساند و سپس به دانشکده پزشکی برود. در دانشکده آموزش هایی به او در زمینه radiology می شود، بخاطر اینکه رادیولوژی یک تخصص پزشکی می باشد مثل نورولوژی، اورولوژی و پزشکی داخلی. در طول دوره تحصیلی، لازم است که پزشکی عمومی را گذرانده باشید، بعد از آن می توان به دنبال آموزش و تخصص رادیولوژی بود. پس می توان کار خود را آغاز کرد، مثلا رادیولوژی هسته ای، رادیولوژی کودکان، رادیولوژی سینه و زنان، یارادیولوژی مداخله ای، رادیولوژی دهانی و غیره.

مزایا و اهداف رادیولوژی

رادیولوژی به پزشک این امکان را می دهد که با کمترین عارضه ای، به داخل بدن بیمار راه پیدا کند و از آن اطلاعات بگیرد. قبل از اختراع رادیولوژی، این کار تنها از طریق باز کردن بدن با روش های جراحی انجام می گرفت و بسیاری از بیماران در این راه با رنج و مشقت های زیادی روبرو بودند.

مزایای استفاده از رادیولوژی | سونوگرافی پستان اصفهان
تسریع تشخیص بیماری ها از یکدیگر:

با گرفتن تنها چند عکس رادیولوژی، پزشک می تواند تشخیص درست بیماری را در فرد بدهد و سریعا اقدامات درمانی را شروع کند. رادیولوژی که با اشعه در ارتباط است، برای زنان باردار خطرناک است و می تواند منجر به بروز ناهنجاری های جنین شود. لذا هر زنی قبل از رادیولوژی باید مطمئن شود که باردار نیست

صرف کمترین زمان برای تشخیص بیماری ها:

پزشک طی مدت کوتاهی و با توجه به عکس های رادیولوژی و دیگر آزمایش های بیمار، تصمیم می گیرد که فرد نیاز به جراحی دارد یا نه. صرف این زمان اندک کاملا به نفع بیمار است.

افزایش دقت :

ارائه تصویری دقیق از چند نقطه بدن، اطلاعات زیادی را در خصوص عملکرد اندام های بدن در اختیار پزشک قرار می دهد و قدرت تصمیم گیری او را برای بهتر درمان کردن بیماری بالا می برد.(مزایا و اهداف رادیولوژی)

یکی از مهم ترین مزایای علم رادیولوژی، تشخیص و درمان دو علت مهم مرگ و میر در دنیا، یعنی بیماری های قلبی و انواع سرطان ها می باشد.

از رادیولوژی برای چهار هدف استفاده می شود :

  • رادیولوژی تشخیصی: طی آن با استفاده از تجهیزات پزشکی، تعیین می شود که آیا بیماری در فرد وجود دارد و یا نه.
  • نو ع مداخله ای: این روش به پزشک کمک می کند تا مسیر بهتر و مطمئن تری را برای درمان بیماری استفاده نماید.
  • رادیولوژی درمانی: از رادیولوژی برای جنبه های درمانی نیز می توان استفاده کرد، مثلا سلول های سرطانی را مورد هدف قرار داد و از بین می برد. به این روش، رادیوتراپی گفته می شود.
  • رادیولوژی هسته ای: شامل دارو درمانی می باشد که طی آن مواد رادیواکتیو به شکل دارو وارد بدن بیمار می شود. این مواد سبب می شود تا پزشک، تصویر واضح و روشنی را از عملکرد اندام مشاهده کند.

رادیولوژی سرو ، مرکز سونوگرافی پستان اصفهان


مطالب پیشنهادی :

تشخیص بیماری های زنان با سونوگرافی

اقدامات قبل از سونوگرافی

مزایای سونوگرافی برست

Leave a Comment