مزایا و عوارض سونوگرافی کلیه | سونوگرافی پستان اصفهان

بررسی مزایا و عوارض سونوگرافی کلیه

در این مطلب از سایت مرکز رادیولوژی سرو سونوگرافی پستان اصفهان مزایا و عوارض سونوگرافی کلیه را مورد بررسی قرار دهیم.

مزیت های سونوگرافی کلیه

  • سونوگرافی روشی غیر تهاجمی است (سوزن و تزریق ندارد).
  • سونوگرافی نسبت به سایر روشهای تصویربرداری ارزانتر است.
  • تصویربرداری با سونوگرافی بسیار ایمن است و در فرآیند آن از اشعه استفاده نمی شود.
  • اسکن سونوگرافی تصویری واضح از بافتهای نرم ارائه می دهد که به خوبی در انواع دیگر تصویر برداری قابل دستیابی نیست.
  • بررسی ابعاد و اندازه های کلیه در سونوگرافی

تکنسینی که سونوگرافی را انجام می‌دهد، ژلی را روی پوست شما در ناحیه کلیه‌ها پخش می‌کند. این ژل به هدایت بهتر امواج صوتی تولید شده توسط مبدل کمک می‌کند. سپس مبدل را به شکم شما می‌مالد. در نقاط خاصی در طول سونوگرافی، ممکن است از شما بخواهند نفس خود را حبس کنید یا به پهلو بخوابید. امواج صوتی تولید شده توسط مبدل از اندام‌های شما باز می‌گردد یا به اصطلاحی، پژواک می‌شوند. یک کامپیوتر این پژواک‌ها را می‌گیرد و تصاویری از کلیه‌ شما ایجاد می‌کند.

نکات مراقبتی قبل از سونوگرافی کلیه

برای انجام سونوگرافی نیازی به پرهیز از خوردن و نوشیدن نیست. قبل از سونوگرافی بهتر است لباس زیر مناسب و راحت بپوشید تا بتوانید به آسانی آن را از بدن خارج کنید.

سونوگرافی داپلر و رد پیوند کلیه | سونوگرافی پستان اصفهان

عوارض سونوگرافی کلیه

سونوگرافی کلیه روش ایمن برای بررسی بیمار و دریافت تصاویر حیاتی بدون خطر ابتلا به اشعه است. در موارد نادر، بیمار ممکن است برخی از حساسیت های خفیف را در مناطقی که مورد آزمایش قرار گرفته‌اند متوجه شوند؛ اما باید ظرف چند ساعت پس از عمل کاهش یابد.

اندازه طبیعی کلیه راست و چپ

کلیه راست مختصری بزرگ تر از کلیه چپ است؛ اما اختلاف هر دو کلیه از ۲ سانتی متر بیشتر نیست. اندازه کلیه طبیعی در محور طولی حدود ۹- ۱۲ سانتی متر و در محور عرضی ۴- ۶ سانتی متر است. ضخامت پارانیشم (بافت) کلیه طبیعی ۵/۲ – ۵/۳ سانتی متر است. به طور کلی، اندازه ی کلیه ها با افزایش سن کاهش می یابد. این امر به دلیل کاهش پارانشیم اتفاق می افتد. اندازه ی کلیه تحت تأثیر فاکتورهای مختلفی مثل قد، وزن، مساحت بدن و دیگر فاکتورها می باشد. به عنوان مثال، طول کلیه ی فرد به میزان زیادی با قد فرد در ارتباط است. در تحقیقات انجام شده، اندازه گیری طول کلیه در افراد قد بلند و مقایسه ی آن با طول کلیه ی افراد قد کوتاه، تفاوت چشمگیری را نشان داده است.

 


مطالب پیشنهادی:

علل و عوامل خطر فیستول

کاربردها و مزایای رادیوگرافی زانو

نکات ایمنی و بهداشت در طراحی اتاق رادیولوژی

Leave a Comment