موارد کاربرد رادیوگرافی پانورامیک چیست؟ | سونوگرافی پستان اصفهان

بررسی موارد کاربرد رادیوگرافی پانورامیک

در مقاله امروز در سایت مرکز رادیولوژی سرو سونوگرافی پستان اصفهان که برای شما همراهان گردآوری شده است. به مطالعه و بررسی موارد کاربرد رادیوگرافی پانورامیک خواهیم پرداخت. رادیوگرافی پانورامیک به کمک اشعه ایکس از دندان فک بالا و پایین عکسبرداری میکند. این تصویربرداری یک بررسی دو بعدی است که دهان را در یک تصویر کامل به همراه دندان ها، فک بالا و پایین، ساختارهای اطراف و بافت ها تصویربرداری میکند. فک یک ساختار منحنی شبیه به یک نعل اسب دارد.

  • رادیوگرافی پانورامیک با استفاده از دوز بسیار کمی از تابش یونیزه برای تصویربرداری از کل دهان در یک تصویر استفاده می کند.
  • سونوگرافی و رادیولوژی پژواک ، با بهره گیری از بهترین تجهیزات روز دنیا، رادیوگرافی دندان ها را در محیطی مناسب و کادری متخصص انجام می دهد.

این آزمایش نیاز به هیچ آمادگی خاص ندارد. اگر احتمال دارد که شما حامله باشید، به پزشک خود بگویید. زیرا این اشعه برای خانم های باردار بسیار خطرناک است. طلا و جواهر، عینک یا اشیای فلزی که ممکن است در تصاویر اشعه ایکس تداخل ایجاد کند، به پزشک تحویل دهید.

این مطلب را نیز مطالعه کنید: موارد تجویز سونوگرافی داپلر واریس

سایر کاربردهای اشعه ایکس پانورامیک :

  • بیماری پریودنتال پیشرفته
  • کیست در استخوان فک
  • تومورهای شکمی و سرطان دهان
  • دندان های آسیب دیده از جمله دندان های عقل
  • اختلالات چاقی (همچنین به عنوان اختلالات مفصلی یا مجرای TMJ شناخته شده است)
  • سینوزیت

توجه : OPG دندان ها به کمک اشعه ایکس صورت میگرد، پس این عکسبرداری برای خانم های باردار ممنوع می باشد.

زنان و پنج آزمایش مهم برای آنها | سونوگرافی پستان اصفهان

مکانیسم عملکرد:

به طور معمول، بیمار باید یک دندان‌گیر پلاستیکی را گاز بگیرد تا تمام دندان‌های او، به خصوص تاج‌ها، به طور مجزا قابل رویت گردند. کل مدت زمان پروسه‌ی پانورکس دیجیتال معمولا در کمتر از یک دقیقه انجام می‌شود. زمان تابش اشعه به بیمار از 5.5 تا 22 ثانیه در هنگام چرخش دستگاه در اطراف سر بیمار متغیر است.

به موازات قرار گرفتن دستگاه (collimation) بدین معنی است که زمان چرخش، اشعه ایکس در هر فاصله ای به تنها بخشی از آناتومی تابیده می شود در حالی که با شروع چرخش در اطراف جمجمه بیمار، یک تصویر ترکیبی از بلوک فک بالا و پایین ثبت می شود. در عین حال که بازو در چرخش است، فیلم نیز در مسیری حرکت می کند که تصویر قسمت‌هایی از جمجمه را که ایکس ری به آن تابیده شده دریافت نماید. تمام تصاویری که به طور مجزا با یکدیگر همپوشانی دارند دارای بزرگنمایی یکسانی بر روی فیلم نیستند زیرا جریان اشعه واگرا است و تصاویر دارای نقاط تمرکز یا فوکوس متفاوتی هستند. همچنین تمام عناصر تصویر با سرعت یکسانی بر روی فیلم ظاهر نمی شوند زیرا بعضی از آنها در فاصله ی دورتر و بعضی دیگر نسبت به مرکز چرخش نزدیک‌تر هستند.

رادیولوژی سرو ، مرکز سونوگرافی پستان اصفهان

سرعت فیلم به‌گونه‌ای کنترل می‌شود تا دقیقا با سرعت تابش اشعه به اجزای آناتومیکی قوس دندان‌ها که نزدیک به فیلم است سازگار باشد. در نتیجه، دندان‌ها با شفافیت زیاد ثبت می‌شوند در عین حال که مابقی اجزا با توجه به سرعت متفاوت گردش اشعه، محو یا تار نمایش داده خواهند شد. تصویر پانورامیک دندان با تحریفات متفاوتی کشیده می‌شود زیرا بزرگنمایی افقی و عمودی هر دو به طور متفاوت در کل تصویر تغییر می‌نمایند. بزرگنمایی های افقی و عمودی به وسیله‌ی موقعیت نسبی اجزای ثبت شده در مقابل فیلم و ژنراتور، تشخیص داده می‌شوند. اعضایی که به ژنراتور نزدیک‌تر هستند زوم افقی بیشتری دریافت می‌کنند. زوم عمودی نیز بسته به موقعیت نسبی اجزا در مسیر کانونی می‌باشد.

اعضایی که در مسیر کانونی قرار دارند زوم عمودی بیشتری دریافت کرده و محوتر هستند، در این حین اعضای خارج از مسیر کانونی هم زوم عمودی کمتری دریافت کرده و محو می شوند. نتیجه‌ی این مکانیسم تصویری است که بخش‌های در امتداد قوس فک پایین شفاف و مابقی آن محو ثبت شده‌اند. برای مثال، هر چقدر نواحی آناتومیکی radio-opaque باشند، ستون فقرات عریض و محو دیده می‌شوند تا همپوشانی با دندان‌های جلویی نداشته باشند. مسیر یا ناحیه‌ای که اجزا با شفافیت بسیار زیاد ثبت می‌شوند مسیر کانونی (focal path or focal trough) نامیده می‌شود.

 

Leave a Comment