میزان احتمال ارثی بودن سرطان سینه چقدر است؟ | سونوگرافی پستان اصفهان

بررسی میزان احتمال ارثی بودن سرطان سینه

به طور کلی یافتن این گونه موارد توسط متخصصین ژنتیک نه تنها اهمیت بسیاری در تعیین میزان خطر در افراد مبتلا دارد بلکه می تواند افراد پر خطر خانواده را شناسایی کند و از انتقال جهش شناخته شده به نسلهای بعدی و در نتیجه ابتلای آن ها به بیماری جلوگیری نماید. یکی از این بیماری ها سرطان پستان ارثی می باشد. سرطان پستان به عنوان یک بیماری شایع در میان بانوان اهمیت بسیاری دارد. در ادامه مطلب امروز سایت مرکز رادیولوژی سرو سونوگرافی پستان اصفهان به بررسی میزان احتمال ارثی بودن سرطان سینه خواهیم پرداخت.

سرطان پستان ارثی

یافتن مواد ارثی در میان بیماران به سرطان پستان اهمیت بسیاری دارد. بسیاری از بیماران فارغ از اینکه خود مبتلا به بیماری هستند نگران ابتلای فرزندانشان به بیماری مشابه می باشند. به طور کلی هر خانمی تا سن 80 سالگی با احتمال حدود 80 درصد ممکن است به سرطان پستان مبتلا شود. امروزه بسیاری از فاکتور های خطر مانند کاهش فعالیت فیزیکی، افزایش وزن، مصرف دارو های استروئیدی و عدم شیردهی و مصرف عوامل سرطان زا مانند الکل و سیگار سبب افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان می شوند.

یکی دیگر از این عومل خطر را می توان در نوع ارثی این بیماری دید. همان گونه که قبلاً ذکر شد، هر ژن که معمولاً به صورت جفت می باشد مسئول توارث یک صفت می باشد. ژن هایی در رابطه با سرطان پستان شناسایی شده اند که در اثر ایجاد جهش، فرد را مستعد سرطان پستان می گردانند. این جهش معمولاً یا برای اولین بار زمانی که سلول ایجاد کننده جنین در زمان لقاح تشکیل می گردد اتفاق می افتد. و یا از سلول های جنسی پدر یا مادر به فرزند می رسد.

مطالعه بیشتر: بررسی تفسیر سونوگرافی مثانه

بنابراین تمامی سلول های بدن حاوی این جهش هستند. به همین دلیل، برای بررسی آن از تمامی سلول های بدن می توان استفاده کرد. از نظر عملی راحت ترین سلول ها لنفوسیت های خون هستند که با استفاده از یک خون گیری ساده به دست می آیند. لنفوسیت ها نوع گلبول سفید هستند.

البته در مورد افرادی که نمونه گیری تازه در مورد آن ها امکان پذیر نیست. (مثلاً افراد فوت شده) می توان از قسمت حاوی بافت سالم بلوک های پارافینه استفاده شود. این نمونه ها معمولاً در حین عمل جراحی و نمونه برداری شخصی تهیه می گردد و توسط بخش پاتولوژی پردازش می گردد و می تواند سال ها بعد مورد استفاده قرار گیرد. این نمونه ها چندین سال در آزمایشگاه پاتولوژی نگهداری می شوند.

 

علائم ارثی بودن سرطان پستان در یک خانواده :

در برخی موارد پزشک به وجود زمینه های ارثی برای ایجاد سرطان پستان شک می کند. این موارد عبارتند از:

  • سن پایین بیمار در هنگام ابتلا: سرطان پستان ارثی نسبت به سرطان غیر ارثی اغلب در سنین پایین تری ایجاد می شود.
  • وجود چند مورد سرطان پستان در خانواده یا سرطان های دیگر مثل سرطان تخمدان: ژن های معیوب ممکن است در ایجاد سرطان های دیگر و به ویژه سرطان تخمدان نقش داشته باشند. وجود توام سرطان پستان و تخمدان در یک خانواده قویاً احتمال سرطان پستان ارثی را مطرح می کند.

روش های غربالگری برای پیشگیری از سرطان پستان | سونوگرافی پستان اصفهان

آیا روش دقیق و قطعی وجود دارد که مشخص کننده وجود یا عدم وجود این دو ژن کشف شده در یک فرد و یا یک خانواده باشد؟

در حال حاضر بهترین روش که می تواند با اطمینان در مورد وجود یا عدم وجود ژن های سرطان پستان ارثی اظهار نظر نماید. روش تعیین توالی اجزای ژن (Sequencing) است. در این روش تک تک اجزای سازنده ژن های مربوطه که ژن های بسیار بزرگی هستند، مورد بررسی قرار می گیرد و آنالیز می شود.

علل ارثی بودن سرطان سینه

سرطان و ژنتیک

ژن ها بخش های کوتاهی از DNA دی اکسیریبونوکلئیک اسید هستند. که در کروموزوم ها یافت می شوند. DNAحاوی دستورالعمل های است. که به ساخت پروتئین کمک می کند. و پروتئین ها ساختار و عملکرد تمام سلول های را که بدن شما را تشکیل می دهند کنترل می کنند. آن ها ممکن است مجموعه دستورات نادرستی را ارائه دهند. و منجر به رشد یا عملکرد سلولی معیوب شوند. در هر یک از افراد، اگر یک خطا در یک ژن وجود داشته باشد. در همان سلول های که حاوی یک ژن هستند. همان اشتباه رخ می دهد که می تواند عامل سرطان زا باشد.

تغییرات ژنتیکی

دو نوع تغییر DNA وجود دارد: مواردی که به ارث رسیده و آن هایی که با گذشت زمان روی می دهند.

  1. تغییرات DNA ارثی از والدین به فرزند منتقل می شود. تغییرات DNA ارثی که جهش های Germ line نیز نامیده می شوند.
  2. تغییرات DNA ای که در طول زندگی اتفاق می افتد، در نتیجه روند طبیعی پیری یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی موجود در محیط ، جهش های somatic است.

برخی از تغییرات DNA بی ضرر هستند ، اما برخی دیگر می توانند باعث ابتلا به بیماری (سرطان) یا سایر مشکلات شوند. در آخر تغییرات DNA که بر سلامتی تأثیر منفی می گذارند، جهش نامیده می شوند.

موارد تاثیرگذار در ابتلا به سرطان پستان ارثی

موارد زیر شرایطی هستند که ممکن است نشان دهنده سرطان پستان ارثی باشند. همانطور که گفته شد، این موارد صرفاً احتمال ابتلا را مطرح می کنند و لازم است در این حالت ها از مشاوره ژنتیک راهنمایی گرفت و در صورت نیاز بررسی های تکمیلی را انجام داد :

ابتلای بیماری، در سنین جوان تر از سن شایع آن باشد. معمولاً این بیماری در بانوان 45 سال به بالا اتفاق می افتد بنابراین اگر فرد جوان تر از این سن مبتلا به بیماری گردد می بایست به مشاور ژنتیک مراجعه نماید. ابتلای بیش از یک نفر از اعضاء خانواده به سرطان مشابه (مثلاً سرطان پستان) و یا سرطان مرتبط (مانند سرطان تخمدان) البته در صورت وجود هر نوع سرطان در میان اعضای خانواده یعنی در صورتی که بیش از یک نفر مبتلا وجود داشته باشد می بایست به متخصص ژنتیک مراجعه نمود.

راه های ارتباط با مرکر رادیولوژی و سونوگرافی سرو

وجود نوع غیرعادی بیماری مثل ابتلای عضو مرد خانواده به سرطان پستان و یا وجود چند تومور اولیه در پستان که به آن چند کانونی گفته می شود.
ابتلا به بیماری در هر دو پستان به طور هم زمان یا با فاصله زمانی (شامل عود بیماری نمی باشد).

ابتلا به سرطان های اولیه دیگر به صورت هم زمان و یا با فاصله زمانی (البته این مسائل شامل انتشار بیماری به دیگر اعضاء بدن یا عود بیماری نمی باشد).
در صورت وجود یک یا چند مورد از موارد فوق، بیمار می بایست جهت تعیین احتمال ابتلای خود و اعضاء خانواده به متخصص ژنتیک مراجعه نماید.معمولاً متخصصین ژنتیک پس از انجام مشاوره و رسم شجره نامه در صورت صلاح دید اقدام به بررسی جهش بر روی ژن های مستعد کننده ابتلا به سرطان پستان می نماید.

شایع ترین ژن هایی که مورد بررسی قرار می گیرند ژن های سرطان پستان 1 و 2 می باشند. که به اختصار BRCA2 و BRCA1 نامیده می شود. کلیه کد های ژنتیک فرد مبتلا از نظر جهش مورد بررسی قرار می گیرند. و اگر جهش وجود داشته باشد بیماری ارثی نیست و نیازی به بررسی سایرین نداریم. ولی اگر جهش ایجاد کننده بیماری وجود داشته باشد. در مرحله بعد کلیه افراد مرتبط در خانواده برای وجود و یا عدم وجود جهش زنتیکی مورد بررسی قرار می گیرند.

 


مطالب پیشنهادی:

تشخیص ضخیم شدن جداره مثانه با سونوگرافی

روش های غربالگری برای پیشگیری از سرطان پستان

علل و مزایای انجام سونوگرافی کلیه ، مثانه و پروستات

Leave a Comment