نکروز چربی پستان در مردان | سونوگرافی پستان اصفهان

نکروز چربی پستان در مردان

نکروز چربی سینه

نکروز چربی یا (Fat necrosis) شرایطی است که فرد در آن دچار آسیب دیدگی بافت چربی می‌شود. در این وضعیت محتوای چربی داخل سلول‌های چربی جایگزین چربی آسیب دیده می‌شود. اصطلاح نکروز چربی پستان در مردان به معنی از بین رفتن سلول زنده طی آسیب است. برخی از علل احتمالی نکروز چربی معمولا شامل صدمات ناخوشایند ناشی از تصادفات، جراحی یا پرتودرمانی در ناحیه خاصی از بدن است.

مناطقی که دچار نکروز چربی شده اند، می‌توانند مثل تومورهای کوچک و سفت احساس شوند. اما بافت ماهیت سرطانی ندارند.

نکروز چربی سینه ضایعهٔ نادرى است ولى از نظر بالینى اهمیت زیادى دارد چون توده‌اى ایجاد مى‌کند که با فرورفتگى پوست یا نوک پستان همراه است و از کارسینوم قابل افتراق دادن نیست. علت احتمالى این ضایعه تروما است،

نکروز چربی پستان در مردان | سونوگرافی پستان اصفهان

اگر تودهٔ همراه با نکروز چربى درمان نشود به‌تدریج ناپدید خواهد شد. به‌عنوان یک قاعده، مطمئن‌ترین روش، تهیهٔ یک بیوپسى است. به‌منظور ردکردن کارسینوم، کل توده باید برداشته شود. نکروز چربى پس از برداشتن قسمتى از پستان و پرتودرمانی، ضایعهٔ شایعى است.

وقتی بافت پستان آسیب زیادی ببیند ( چه ناشی از تصادف رانندگی، آسیب ورزشی یا علت دیگر ) بافت می تواند بجای ترمیم خود، بمیرد. در این شرایط ممکن است یک توده یا چند توده در پستان ایجاد شود. پوست اطراف توده نیز احتمال دارد قرمز یا کبود به نظر برسد و شروع به فرو ریختن کند. نکروز چربی پستان نسبتا در مردان نادر است.

|برای ورود به اینستاگرام سونوگرافی و رادیولوژی سرو کلیک کنید|

راه های تشخیص نکروز پستان در مردان

معاینه فیزیکی پستان ممکن است با سونوگرافی انجام شود. سونوگرافی یک ابزار غربالگری بدون درد و غیرتهاجمی است که از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر پستان در صفحه رایانه نزدیک استفاده می کند.

پزشک ممکن است یک آسپیراسیون با سوزن خوب یا بیوپسی هسته اصلی توده را تعیین کند تا مشخص شود این نشانه نکروز یا رشد سرطانی است.

درمان بیماری نکروز چربی پستان در مردان

همیشه نکروز چربی سینه نیازی به درمان ندارد. توده سلول های مرده شاید خود به خود در طی چند هفته یا ماه برطرف شود. اگر درد شدید باشد، ممکن است جراحی سرپایی گزینه ای برای از بین بردن بافت نکروزه یا مرده باشد.


مطالب پیشنهادی:

عوامل خطر سرطان پستان در زنان زیر 40 سال

پیشگیری از سرطان پستان در زنان

سرطان پستان در مردان

Leave a Comment