زمان مناسب ماموگرافی | سونوگرافی پستان اصفهان | رادیولوژی و سونوگرافی تشخیصی سرو-دکتر نینا زاهدی نژاد

تشخیص سرطان پستان با ماموگرافی

سرطان پستان یکی از مهم‌ترین نگرانی های بهداشتی است که زنان را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار می دهد. گسترش جهانی میزان ابتلا به این سرطان نشان دهنده اهمیت انجام معاینات و غربالگری زود هنگام به منظور درمان و کنترل مؤثر بیماری است. افزایش آگاهی در مورد سرطان پستان منجر به پی بردن به اهمیت انجام ماموگرافی شده است که با کمک آن می توان سرطان پستان را در مراحل اولیه تشخیص داد و شانس درمان موفقیت آمیز این بیماری را افزایش داد. از آنجا که سلول های سرطانی در سرطان پستان بسیار کوچک هستند، به راحتی قابل تشخیص نیستند و علائم این بیماری معمولاً چندان مشخص و واضح نیستند. تنها زمانی علائم این بیماری قابل احساس و مشاهده می شوند که سلول های سرطانی شروع به چند برابر شدن و شکل دادن بافت هایی بزرگ به شکل توده می کنند.

فواید ماموگرافی

از جمله مزایای این روش تصویربرداری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ماموگرافی غربالگری خطر مرگ ناشی از سرطان سینه را کاهش داده و برای تشخیص انواع سرطان سینه، از جمله سرطان تهاجمی داکتال (invasive ductal) و سرطان لوبولار (lobular cancer) مفید است.
از آنجایی که توده های سرطانی کوچک، گزینه‌های درمانی بیشتری را در اختیار بیمار قرار می‌دهند، ماموگرافی غربالگری توانایی پزشک را در تشخیص تومورهای کوچک بهبود می‌بخشد.
استفاده از ماموگرافی غربالگری می‌تواند روند تشخیص رشد بافت‌های غیرطبیعی کوچک که محدود به مجاری شیری در سینه هستند را افزایش دهد. این بافت‌های غیرطبیعی کوچک با نام کارسینوم مجرای درجا (DCIS) شناخته می‌شوند.
اشعه ایکس معمولاً هیچ عارضه جانبی در محدوده تشخیصی بافت سینه بر جای نمی‌گذارد.

چه زمانی برای ماموگرافی مناسب است؟

برای انجام تست ماموگرافی، چرخه طبیعی قاعدگی خود را زیر نظر قرار دهید. هفته پس از پایان دوران قاعدگی از نظر زمانی برای انجام ماموگرافی ایده آل است. هفته قبل از شروع قاعدگی زمان مناسبی برای انجام ماموگرافی نیست؛ زیرا در طول این دوره، سینه ها به حداکثر حساسیت خود نسبت به درد می رسند.

آمادگی های لازم قبل از ماموگرافی

سعی کنید یک هفته قبل از شروع عادت ماهانه یا در طول دوره آن، ماموگرافی خود را انجام ندهید. ممکن است سینه های شما حساس یا متورم شود. در روز ماموگرافی خود، از دئودورانت، عطر یا پودر استفاده نکنید. این محصولات می توانند به صورت لکه های سفید روی اشعه X ظاهر شوند. همچنین نباید پمادها و کرم های خود را روی سینه یا زیر بغل خود بمالید. این مواد می توانند تصاویر را تحریف کرده و یا مانند کلسیفیکاسیون یا رسوبات کلسیم به نظر برسند، بنابراین جلوگیری از آنها مهم است. در صورت بارداری یا شیردهی، حتماً قبل از آزمایش به رادیولوژیست بگویید.

زمان مناسب ماموگرافی | سونوگرافی پستان اصفهان | رادیولوژی و سونوگرافی تشخیصی سرو-دکتر نینا زاهدی نژاد

صفحه ی رسمی اینستاگرام رادیولوژی سرو (سونوگرافی پستان اصفهان) را دنبال کنید.

ماموگرافی چیست و چگونه انجام میشود؟

هر سینه بر روی صفحه اشعه ایکس صاف قرار می گیرد. سپس کمپرسور بر سینه فشار وارد می کند تا بافت را صاف کند. این یک تصویر واضح تری از پستان را فراهم می کند. ممکن است لازم باشد نفس خود را برای هر عکس حبس کنید. در طول فرایند، پزشک شما تصاویر را همانطور که ساخته شده است، بررسی خواهد کرد. اگر چیزی مشخص نباشد یا نیاز بیشتری به توجه داشته باشد ممکن است عکس های اضافی که زوایای مختلف را نشان می دهند، تجویز کند.

یک ماموگرام دیجیتال، اشعه ایکس را به یک تصویر الکترونیکی از سینه تبدیل می کند که بر روی کامپیوتر ذخیره می شود. تصاویر بلافاصله قابل مشاهده هستند، بنابراین رادیولوژیست شما مجبور نیست که منتظر تصاویر باشد. این رایانه همچنین می تواند به پزشک شما کمک کند تا تصاویری را که ممکن است در یک ماموگرام ساده دیده نشود مشاهده کند.

هزینه ماموگرافی

هزینه ماموگرافی بر اساس تعرفه وزارت بهداشت بخش خصوصی محاسبه خواهد شد. عوامل متعدی در کاهش یا افزایش هزینه ها تأثیرگذار است. نوع روش ماموگرافی نیز می‌تواند قیمت ماموگرافی را تغییر دهد. به عنوان مثال بسیاری از مراکز رادیولوژی از ماموگرام‌های آنالوگ استفاده می نمایند. قیمت نوع آنالوگ معمولاً کمتر از نوع دیجیتال است.

عوارض ماموگرافی

ماموگرافی از اشعه ایکس (x-ray) استفاده می کند. شما در حین انجام ماموگرافی مقدار ناچیزی از اشعه ایکس دریافت می کنید که تقریباً عارضه ای ندارد. اگر خانمی باردار باشد و حتماً باید قبل زایمان ماموگرافی انجام دهد حین انجام ماموگرافی پیشبند سربی می پوشد.

صفحه ی رسمی اینستاگرام رادیولوژی سرو (سونوگرافی پستان اصفهان) را دنبال کنید.

جهت تماس با رادیولوژی و سونوگرافی تشخیصی سرو اینجا کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی رادیولوژی و سونوگرافی تشخیصی سرو-دکتر نینا زاهدی نژاد (سونوگرافی پستان اصفهان):

زمان مناسب برای انجام ماموگرافی

نیاز زنان زیر 40 سال به ماموگرافی

افراد نیازمند به انجام ماموگرافی

انجام ماموگرافی در دوره بارداری

چگونگی انجام ماموگرافی

Leave a Comment