کاربرد های سیستوسکوپی و انواع آن | سونوگرافی پستان اصفهان

کاربرد های سیستوسکوپی و معرفی انواع آن

در مطلب امروز از سایت مرکز رادیولوژی سرو سونوگرافی پستان اصفهان به بررسی کاربرد های سیستوسکوپی و معرفی انواع آن می پردازیم. اما قبل از آن شما را با عمل سیستوسکوپی آشنا میکنیم.

سیستوسکوپی چیست ؟

سیستوسکوپی به عنوان یکی از شایعترین عمل های اورولوژی، با هدف تشخیص و درمان بیماری های مربوط به مثانه ، پروستات، دستگاه ادراری و … صورت می گیرد. یک لوله باریک به نام سیستوسکوپ که حاوی یک لنز می باشد، وارد دستگاه مجاری ادرار می گردد و قادر به مشاهده داخل مثانه می باشد. سایز کوچکتر این دستگاه برای اهداف تشخیصی و سایز بزرگتر آن برای اهداف درمانی به کار می رود. اگر حین این کار از اندوسکوپ کوچکتری به نام یورتروسکوپ استفاده شود امکان دیدن مستقیم حالبها نیز فراهم می شود. پزشک شما مجرای ادرار، مثانه و یا قسمتهای فوقانی سیستم ادراری شما را از نظر بیماریهای احتمالی از قبیل علل خونریزی وتنگی مجرای ادرار، بزرگی پروستات، تومور مثانه، تومور حالب، سنگهای مثانه و حالب و … را بررسی می کند.

مطالعه بیشتر: علائم سرطان کلیه و عوارض آن

بررسی کاربرد های سیستوسکوپی

از سیستوسکوپی برای تشخیص، بررسی و درمان مشکلاتی که بر مثانه و مجرای ادرار تاثیر گذاشتند استفاده می شود. پزشک معالج شما ممکن است این روش را برای موارد زیر پیشنهاد کند:

بررسی علل بروز نشانه ها و علائم:

از جمله این علائم می توان به وجود خون در ادرار، بی اختیاری ادرار، مثانه پر کار و ادرار دردناک اشاره کرد. سیستوسکوپی همچنین می تواند در تعیین علت بروز عفونت های مجاری ادراری به پزشک کمک کند. با این حال سیستوسکوپی عموماً در حالی که شما عفونت مجاری ادرار فعال داشته باشید انجام نمی شود.

تشخیص بیماری ها و شرایط خاص مثانه در افراد:

از جمله مثال های آن می توان به سرطان مثانه، سنگ های مثانه و التهاب مثانه (سیستیتیس) اشاره داشت.

مزایا و عوارض بیوپسی پستان تحت گاید سونوگرافی | سونوگرافی پستان اصفهان

درمان بیماری ها و مشکلات مثانه:

ابزارهای خاصی به کمک سیستوسکوپ وارد بدن می شوند تا برخی شرایط خاص را در داخل مثانه درمان کنند. به عنوان مثال تومور های مثانه بسیار کوچک می توانند به کمک سیستوسکوپی حذف شوند.

تشخیص یک پروستات بزرگ شده:

سیستوسکوپی می تواند تنگ شدن مجرای ادرار در جایی که از غده پروستات می گذرد را نشان دهد و در نتیجه بزرگی پروستات توسط آن مشخص می شود.

کاربردهای دیگر عبارتند از:

  • گرفتن نمونه ادرار برای بررسی تومور یا عفونت
  • قرار دادن یک لوله کوچک برای کمک به جریان ادرار
  • تزریق رنگ برای تشخیص مشکلات کلیوی با اشعه ایکس

راه های ارتباط با مرکر رادیولوژی و سونوگرافی سرو

انواع سیستوسکوپی کدامند؟

دو نوع سیستوسکوپی وجود دارد:

سیستوسکوپی انعطاف پذیر

در سیستوسکوپی انعطاف پذیر از سیستوسکوپ نازک و خمیده استفاده می شود و در حین انجام آن نیازی به بیهوشی ندارد.

سیستوسکوپی سخت

در سیستوسکوپی سخت از سیستوسکوپ کمی پهن تر که خمیده نمی شود، استفاده می گردد و تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی انجام می شود. اگر هدف از انجام سیستوسکوپی معاینه و بررسی مثانه باشد، ممکن است سیستوسکوپی انعطاف پذیر انجام شود؛ اما اگر هدف درمان و بررسی مشکلات مثانه باشد سیستوسکوپی سفت و سخت انجام می شود. هر دو نوع سیستوسکوپی در زنان و مردان استفاده می شود.

 


مطالب پیشنهادی:

علل انجام جراحی انکوپلاستی سینه

تشخیص علل و علائم توده آگزیلاری با سونوگرافی سینه

کاربردها و عوارض سونوگرافی ترانس رکتال

Leave a Comment