کاندیدای نامناسب ام آر آی | سونوگرافی پستان اصفهان

کاندیدای نامناسب ام آر آی چه کسانی هستند؟

همان طور که گفتیم MRI از امواج مغناطیسی استفاده می کند، از این رو برای همه مناسب نیست. در ادامه این مطلب از سایت مرکز رادیولوژی سرو سونوگرافی پستان اصفهان لیستی از کاندیدای نامناسب ام آر آی را آوردیم:

اشخاص مبتلا به کلاستروفوبیا (ترس از فضای بسته)

در حین انجام MRI بیمار در یک فضای بسته در داخل لوله مغناطیسی دراز می کشد ممکن است برخی بیماران طی این مرحله، احساس ترس و وحشت از فضای بسته را تجربه کنند. بنابراین کسانی که هرگونه سابقه کلاستروفوبیا دارند، باید این موضوع را به پزشک و همچنین به پرسنل رادیولوژی اطلاع دهند. می توان برای کاهش و تسکین این احساس، قبل از MRI آرام بخش ملایم به بیمار داد. مرسوم است که در هنگام MRI اپراتور دستگاه در دسترس بیمار باشد. علاوه بر این، معمولاً یک وسیله ارتباطی با پرسنل MRI، مثلاً یک زنگ، در اختیار بیمار قرار می گیرد. درصورتی که بیمار نتواند اسکن را تحمل کند می تواند با استفاده از این زنگ با پرسنل ارتباط برقرار کند.

اشخاصی که ایمپلنت یا تراشه فلزی دارند.

بیمارانی که هر نوع ماده فلزی در بدن خود دارند باید این موضوع را قبل از معاینه با پزشک خود در میان بگذارند یا اینکه اپراتور MRI را از این مسئله مطلع کنند. فراموش نکنید دستگاه MRI مثل یک آهنربای بزرگ است، بدیهی است که با یک شیء فلزی در بدنتان نمی توانید وارد این دستگاه بشوید. مواد و تراشه های فلزی، گیره های جراحی یا مواد خارجی (مفاصل مصنوعی، صفحات استخوان فلزی، دستگاه های مصنوعی و غیره) می توانند تصاویر اسکنر MRI را به شدت مخدوش کرده و نتایج را تحت تأثیر قرار دهند.
بیمارانی که ضربان ساز قلب، ایمپلنت های فلزی یا تراشه و گیره های فلزی در داخل و اطراف کره چشم خود دارند نمی توانند توسط MRI اسکن شوند، به این دلیل که ممکن است آهنربای دستگاه فلز موجود در این نواحی را به حرکت در آورد. علاوه بر این بیماران دارای دریچه قلب مصنوعی، ایمپلنت های فلزی گوش، تکه های گلوله، پمپ شیمی درمانی یا پمپ انسولین هم نباید از MRI استفاده کنند.

کاربردهای تصویربرداری ام آر آی | سونوگرافی پستان اصفهان

تفسیر نتایج ام آر آی

پزشکی که برای تفسیر تصاویر MRI آموزش دیده است ( رادیولوژیست ) تصاویر گرفته شده از شما را آنالیز کرده و به پزشک شما گزارش می دهد. پزشک شما هر مطلب مهمی را با شما در میان می گذارد و مراحل را با شما پیش می برد.

عوارض و خطرات ام آر آی

به دلیل اینکه از امواج رادیویی در تصویربرداری رزونانس مغناطیسی استفاده می شود، عوارض ام ار ای معمولاً قابل توجه نیست. اگرچه گاهی اوقات رنگ کنتراست (حاجب) می تواند عوارض جانبی مانند بثورات پوستی، سردرد و سرگیجه ایجاد کند.


مطالب پیشنهادی:

تشخیص علل بی اختیاری ادرار با سونوگرافی

موارد انجام تست تشخیصی باریم انما

تشخیص ناباروری مردان با روشهای تصویربرداری

Leave a Comment