کیست پستان چیست؟ | سونوگرافی پستان اصفهان

کیست پستان

کیست های پستان در واقع کیسه های پر از مایع درون بافت پستان هستند که عموماً غیر سرطانی و بیخطر هستند. این کیست ها به صورت تکی یا چندتایی در سینه فرد مشاهده می شوند و ظاهری شبیه به انگور یا بادکنک پر از آب دارند. با این حال گاهی نیز ممکن است سفت و منسجم باشند.
کیست های سینه معمولاً تا زمانی که دردناک و بزرگ نشوند نیازی به درمان ندارند. در این شرایط ، درناژ یا کشیدن آب درون کیست می تواند به از بین بردن آن کمک کند و از شدت علائم آن بکاهد.
اگر چه کیست های پستان ممکن است در هر سنی مشاهده شوند ، با این حال اغلب زنان پیش از دوران یائسگی و سن پنجاه سالگی به آن دچار شوند. این عارضه در زنان بالای 40 سال معمولاً به دلیل هورمون تراپی ایجاد می شود.

انواع کیست پستان

کیست های پستان به طور کلی به دو دسته ساده و کمپلکس تقسیم می شوند و انجام آزمایشات تشخیص مانند سونوگرافی نوع آن ها را مشخص می کند.

کیست ساده

این کیست ها دیواره های نازک ، قابل انعطاف و با شکل منظم دارند و کاملاً پر از مایع هستند و امواج صوتی سونوگرافی به راحتی از آن ها عبور می کنند. این کیست ها هیچ خطری برای انسان ایجاد نمی کنند.

کیست کمپلکس

این کیست ها دیواره های ضخیم با مرزهای نامشخص و غیر متحد الشکل دارند و ممکن است در برخی از موارد منسجم و خالی از مایع باشند. نواحی منسجم این کیست ها امواج صوتی سونوگرافی را از خود عبور نمی دهند. پزشک ممکن است برای تشخیص خطرناک یا بیخطر بودن این کیست ها از آسپرسیون با نیدل استفاده کند و در صورتی که مایع خارج شده حاوی خون یا مایعات غیر معمول باشد ، آزمایشات تکمیلی را به منظور تشخیص دقیق تر تجویز کند.

تفاوت کیست و تومور در سینه چیست؟

مهمترین عاملی که می توان کیست های پستان را با سایر توده های خوش خیم یا بدخیم پستانی تفکیک نموند، تغییر اندازه آن ها در طول چرخه قاعدگی است. در نتیجه، اگر در سینه های خود احساس وجود توده کردید، سعی کنید با معاینه دقیق، اندازه آن در طول چرخه قاعدگی خود را تحت نظر بگیرید.
علاوه بر این، معمولاً تومورهای سینه بر خلاف کیست های پستان بافتی سخت و غیر انعطاف دارند و در بررسی های انجام شده توسط پزشک مشخص می شود که این توده ها پر از مایع هستند یا درون آن ها خالی یا منسجم است.

علت به وجود آمدن کیست پستان چیست؟

هر پستان تشکیل شده از لوب هایی است که محتوی بافت های ریز غده مانند هستند و مانند مهره های یک تسبیح به هم متصل اند. این لوب ها به لوبول های کوچک تر تقسیم می شوند که وظیفه تولید شیر در بارداری و شیردهی را به عهده دارند. غده های تولید شیر معمولاً توسط یک بافت تشکیل شده از چربی و فیبروز حمایت می شود که ظاهری منسجم تر به پستان ها می دهد.
کیست های پستان معمولاً در نتیجه تجمع آب در درون غده های تولید شیر در سینه ایجاد می شوند.

کیست های پستان بر حسب اندازه به دسته های زیر تقسیم بندی می شوند:

میکروکیست ها

که در نتایج آزمایشات تصویربرداری مانند ماموگرافی و سونوگرافی مشخص می شوند.
ولی آنقدر کوچک هستند که لمس فیزیکی آن ها ناممکن است.

ماکروکیست ها

که به اندازه ای بزرگ هستند که می توان به راحتی آن ها را لمس کرد و قطری در حدود 2 سانتی متر یا بیشتر دارند.
محققان هنوز علت اصلی تشکیل کیست های سینه را تشخیص نداده اند با این حال، پیش بینی می شود که معمولاً در نتیجه تغییرات هورمونی ناشی از قاعدگی ایجاد می شوند.

کیست پستان و بارداری

بروز توده های پستانی در دوره بارداری بسیار شایع است و دلیل آن می تواند بسته شدن مسیر داکت های شیری باشد که سبب بروز ماستیت یا عفونت پستانی یا کیست های سینه می کند. خبر خوب این است که بیشتر این کیست ها در طول دوران بارداری بیخطر هستند و شروع شیردهی می تواند سبب از بین رفتن آن ها و پیشگیری از سرطان در آینده باشد. به دلیل ملاحظات خاص دوران بارداری، معمولاً فقط از سونوگرافی برای تشخیص کیست ها در دوران بارداری استفاده می شود.
علائم کیست پستان

بررسی علائم کیست پستان

کیست های پستان ممکن است در یک یا هر دو سینه یافت شوند.
علائم و نشانه های وجود کیست سینه عبارتند از :
وجود توده های نرم که به آسانی زیر پوست حرکت می کنند.
این توده ها معمولاً بیضی شکل هستند و لبه های مشخص دارند.
که در اغلب موارد نشان از بیخطر بودن آن هاست.
احساس درد و حساسیت پستان به خصوص در اطراف توده.
کاهش اندازه توده پس از اتمام قاعدگی و رسیدن به حداکثر اندازه درست پیش از شروع قاعگی.
خروج ترشحات شفاف، کدر ، زرد رنگ و یا قهوه ای تیره از نوک پستان.

وجود کیست پستان ریسک ابتلای فرد به سرطان سینه را افزایش نمی دهد.
با این حال داشتن کیست ممکن است تشخیص سایر توده های بدخیم یا سایر تغییراتی که در پستان باید تحت نظر پزشک قرار بگیرد را با مشکل مواجه سازد.
مهمترین عاملی که می توان کیست های پستان را با سایر توده های خوش خیم یا بدخیم پستانی تفکیک نموند، تغییر اندازه آن ها در طول چرخه قاعدگی است.
در نتیجه، اگر در سینه های خود احساس وجود توده کردید.
سعی کنید با معاینه دقیق، اندازه آن در طول چرخه قاعدگی خود را تحت نظر بگیرید.

 


سونوگرافی و رادیولوژی سرو | سونوگرافی پستان اصفهان

جهت مشاهده‌ی صفحه‌ی اینستاگرام سونوگرافی و رادیولوژی سرو کلیک کنید.

نوبت دهی اینترنتی دکتر نینا زاهدی نژاد


مطالب پیشنهادی:

سونوگرافی حاملگی

چه کسانی نباید سونوگرافی واژینال انجام دهند؟

بیوپسی آسپیراسیون سوزن ریز

سونوگرافی پستان چیست؟

آنچه باید پیش از سونوگرافی سینه بدانید

Leave a Comment