بیوسپی پستان

روش بیوپسی پستان معمولا برای تعیین اینکه آیا رشد پستان سرطانی یا خوش خیم است انجام می شود.

نشانه ای از تومور یا علامت دیگری از سرطان پستان در یک مرد یا زن ممکن است بیوپسی پستان باشد.

بیوپسی پستان می تواند با یک سوزن یا یک روش جراحی انجام شود.

بیوپسی های غیر جراحی معمولا کمتر تنش زا هستند و خطر عوارض را به حداقل می رسانند.

بیوپسی های غیر جراحی همیشه به عنوان بیوپسی جراحی در تولید تشخیص قطعی همیشه قابل اعتماد نیستند.

بیوپسی پستان ممکن است همراه با تصویربرداری (مانند اشعه ایکس، MRI، یا اولتراسوند) همراه باشد.

 

بیوپسی پستان چیست؟

بیوپسی پستان یک روشی است که در آن بخش یا تمام قسمت مشکوک در پستان برداشته شده و مورد بررسی قرار می گیرد، معمولا برای حضور سرطان پستان. نمونه رشد از طریق یک سوزن خارج می شود و یا با استفاده از یک روش جراحی برش داده می شود. پاتولوژیست سپس آن را تحت یک میکروسکوپ بررسی و ارزیابی می کند تا بافت غیر خوش خیم سرطانی یا سرطانی بدخیم را شناسایی کند.

واژه هایی که برای اشاره به ناحیه غیر طبیعی یا رشد قبل و بعد از تشخیص استفاده می شود ممکن است شامل توده،ضایعه، کلسیفیکاسیون و تومور باشد.

مطالعات تصویربرداری مانند ماموگرافی، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) یا اولتراسوند ممکن است برای هدایت این روش استفاده شود، که به عنوان یک بیوپسی پستان با تصویرشناخته می شود. یک بیوپسی استریوتاکتیک پستان از ماشین مخصوص ماموگرافی برای کمک به هدایت تجهیزات بیوپسی به محل ناهنجاری پستان استفاده می کند.

 

موارد زیر نمونه های بیوپسی پستان هستند:

آسپیراسیون دقیق سوزن (FNA):

یک سوزن نازک از سلول های ناحیه غیر طبیعی خارج می شود. یک پزشک، سلول ها را بررسی می کند تا ببیند آیا سلول های سرطانی وجود دارند.

بیوپسی سوزن توخالی یا هسته:

این سوزن ضخیم تر برای حذف یک سیلندر کوچک از بافت از ناحیه غیر طبیعی استفاده می شود.

برداشت جراحی بافت:

این ممکن است بیوپسی جدا کننده ای باشد که در آن تمام ناحیه غیر طبیعی برداشته یا برداشته می شود یا نمونه بیوپسی برشی است که تنها قسمت ناحیه غیرطبیعی را برای بررسی توسط پاتولوژیست حذف می کند.

 

هدف بیوپسی پستان چیست؟

بیوپسی پستان برای تعیین اینکه آیا اختلال نگران کننده یا ناحیه کلسیفیکاسیون سرطان است یا خیر، و اگر سرطان باشد، چه نوع آن است و چگونه می توان یک برنامه درمان را توسعه داد، استفاده می شود. هنگامی که هیچ سرطان پستان تشخیص داده نشود، تشخیص یک توده خوش خیم یا بی ضرر اطمینان حاصل می کند. درصد بیوپسی های پستان که برای سرطان مثبت است متفاوت است با توجه به بیمارستان یا کلینیک انفرادی، اما به طور کلی فقط حدود 20٪ از تومورهای پستان سرطانی هستند. اکثریت بیوپسی های پستان سرطان را تشخیص نمی دهند.

 

چه ویژگی های پزشکان و سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی، بیوپسی های پستان را انجام می دهند؟

بسیاری از پزشکان و متخصصان مراقبت های بهداشتی می توانند در ارزیابی یک زن برای بیوپسی پستان شرکت کنند.

رادیولوژی متخصصان در تفسیر اشعه ایکس مانند ماموگرام و سایر مطالعات تصویربرداری است. رادیولوژیست ها و جراحان اغلب روش برای به دست آوردن این نمونه های بافت پستان را انجام می دهند.

متخصصان بیهوشی گاهی لازم است که در برخی از مراحل جراحی مورد نیاز باشند.

آسیب شناسان متخصصان پزشکی هستند که تحت میکروسکوپ نوع سلول های نمونه را بررسی و شناسایی می کنند و تعیین می کنند که آیا سرطان وجود دارد یا خیر.

 

چه کسی باید بیوپسی پستان را داشته باشد؟

هر فردی، زن یا مرد، با یک رشد مشکوک سینه، ناهنجاری که در مطالعه تصویربرداری تشخیص داده می شود، یا سایر نشانه های سرطان پستان، باید بیوپسی انجام دهد. 90 درصد از تمام سرطان های پستان در زنان وجود دارد، با این حال، مردان می توانند سرطان پستان را دریافت کنند. بنابراین، مردان باید به طور منظم سینه های خود را به عنوان زنان برای توده ها و یا سایر علائم سرطان بررسی کنند. (مردان مبتلا به اختلال ژنتیکی سندرم Klinefelter، که همراه با افزایش تولید پستان است، تقریبا همان خطر ابتلا به سرطان سینه را به عنوان زنان دارند).

 

یک فرد در صورت داشتن علایم زیر باید به پزشک مراجعه کند:

پوست سینه قرمز یا تحریک شده

پوست شفاف در پستان

کمرنگ شدن پوست در پستان

تورم پوست پستان

تخلیه نوک پستان از شیر

عقب نشینی نوک پستان یا چرخش

خارش نوک پستان،

تغییر در اندازه یا شکل یک سینه، یا

درد سینه.

مهم است که به یاد داشته باشید که این علائم و نشانه ها لزوما حضور سرطان را نشان نمی دهند.

هنگامی که رشد ظاهر شد، بیمار باید به متخصص مراقبت های بهداشتی اندازه آن در زمان کشف در مقایسه با اندازه فعلی آن و در جایی که قرار دارد را بگوید،. بیمار همچنین باید هر گونه سابقه خانوادگی سرطان سینه، و همچنین هر گونه سابقه شخصی از مشکلات سینه هر نوع، را شرح دهد.

 

آیا بیهوشی برای بیوپسی پستان مورد نیاز است؟

برای بیوپسی های غیر جراحی هیچ گونه بیهوشی نیاز ندارد. گاهی اوقات بیمار آرامبخش را با بیهوشی محلی دریافت می کند.

برای بیوپسی های جراحی، بیمار ممکن است یک بیهوشی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام شود. بیمارانی که نیاز به بیهوشی عمومی دارند ممکن است قبل از انجام بیوپسی به مدت هشت تا 12 ساعت به سرعت عمل کنند.

 

عوارض احتمالی بیوپسی پستان چیست؟

به استثنای خستگی جزئی از بیهوشی تزریقی، بیماران معمولا قبل و یا در طی یک فرآیند احساس درد نمی کنند.

خطر عوارض، مانند عفونت و خونریزی، برای روش های غیر جراحی کوچک است و برای روش های جراحی کمی بالاتر است.

 

مزایا و معایب روش های غیر جراحی در مقایسه با بیوپسی های جراحی چیست؟

به طور کلی، بیوپسی های غیر جراحی کمتر استرس زا هستند،هیچ زخم داخلی برای دخالت در صحت ماموگرام های آینده وجود ندارد و خطر عوارض را به حداقل می رساند.

با این حال، بیوپسی های غیر جراحی همیشه به عنوان بیوپسی جراحی در تولید تشخیصی همیشه قابل اعتماد نیستند، و نتایج ممکن است غالبا غیرممکن باشد. به همین علت، برخی از بیماران که بیوپسی غیر جراحی را تحت عمل جراحی قرار می دهند نیز بایپلازی جراحی پیگیری می شوند.

پیام بگذارید