داپلر پستان

سونوگرافی داپلر (داپلر پستان)  به نوعی از سونوگرافی گفته می‌شود که برای تصویربرداری خون جاری در قلب و عروق استفاده می‌شود، این ابزار تشخیصی در ارزیابی وضعیت جریان خون در رگ‌ها و رگ‌های اصلی همانند بازوها، پا‌ها و گردن به پزشک کمک می‌کند.

از طریق استفاده از سونوگرافی داپلر می‌توان به کاهش جریان یا انسداد رگ‌های اصلی پی برد.

بد نیست بدانید؛ سونوگرافی داپلر تنها در دوران بارداری انجام نمی‌شود بلکه این سونوگرافی برای بررسی گردش خون در سایر بیماران نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سونوگرافی داپلر می‌تواند فرد را از سکته مغزی، آمبولی‌ها و … محافظت کند و به این ترتیب سونوگرافی داپلر در دوران بارداری می‌تواند به پزشک کمک کند تا هر گونه مسائل مربوط به سلامت مادر و نوزاد را تشخیص دهد.

سونوگرافی داپلر چگونه انجام می‌گیرد؟

متخصص سونوگرافی داپلر، وسیله‌ای را که به اندازه یک قالب صابون است، بر روی ناحیه خاصی از بدن ( پستان) یا (ناحیه‌ای که قرار است سونوگرافی داپلر بر روی آن انجام گیرد) قرار می‌دهد.

لازم است بدانید که؛ این کار بدون هیچ گونه عمل تهاجمی و یا وارد شدن از طریق پوست صورت می‌گیرد؛ بنابراین مزیت مهم این روش، امن بودن آن است.

پس از قرار گرفتن این وسیله بر روی پوست بدن، متخصص آن را حرکت می‌دهد.

حرکت گلبول‌های خونی در رگ‌های فرد، سرعت برگشت امواج را تغییر می‌دهد و بر اساس بازگشت امواج فراصوت، دستگاه پردازشگر تصاویری را بر روی مانیتور ایجاد می‌کند که نشان دهنده جریان خون در فرد می‌باشد.

این آزمون می‌تواند روش جایگزینی برای روش‌های تهاجمی مانند آنژیوگرافی و ونوگرافی باشد. در طی این دو روش ذکر شده، ماده رنگی به عروق خونی تزریق می‌شود تا تصاویری با اشعه X  بدست آید و طبق این تصاویر مشکل فرد تشخیص داده می‌شود.

همچنین سونوگرافی داپلر به پزشک کمک می‌کند تا میزان آسیب به شریان‌ها را بررسی کند تا بر اساس میزان صدمات وارده، اقدامات درمانی خاصی را انجام دهد.

رادیولوژی و سونوگرافی تشخیصی سرو دکتر نینا زاهدی نژاد

پیام بگذارید