CNB پستان یا بیوپسی همراه با سونوگرافی

بیوپسی تحت گاید سونوگرافی یا CNB پستان

بیوپسی یا CNB پستان تا حدودی شبیه FNA می باشد که در این نوع نمونه برداری، توسط سوزن تا حدودی بزرگتر استوانه های کوچکی از بافت منطقه مشکوک و یا توده برداشته می شود .

CNB پستان  معمولا در مطب پزشک و با انجام بی حسی موضعی انجام می شود . سوزن حدود 5 تا 6 بار وارد منطقه شده و نمونه برداشت می کند که این نوع نمونه برداری طولانی تر از FNAB  می باشد اما به دلیل برداشت میزان بیشتری نمونه بافتی نتیجه دقیق تری از FNAB به دست می دهد .

CNB گاهی می تواند باعث ایجاد کبودی روی پوست شود اما هیچگونه آثار زخم (اسکار) در بیرون و درون پستان باقی نمی ماند . معمولا پزشک با استفاده همزمان از دستگاه سونوگرافی و مشاهده منطقه مورد نظر در مانیتور و یا دستگاه ماموگرافی سوزن را در منطقه مشکوک وارد می کند.

 

Stereotactic Core Needle Biopsy

در بیوپسی سوزنی استریوتاکتیک با استفاده از دستگاه ماموگرافی تصاویر پستان را آنالیز کرده و منطقه مورد نظر مشخص می شود . معمولا این نوع بیوپسی در مورد مناطق مشکوک حاوی میکروکلسیفیکاسیون (رسوب ذرات ریز کلسیمی) و یا مناطقی و  توده هایی که با لمس و یا تحت گاید سونوگرافی مشخص نمی شوند  استفاده می گردد .


بیشتر مطالعه کنید : آشنایی با بیوپسی سوزنی پستان


Vacumm-assisted Core Biobsy

در این روش پوست علامت گذاری می شود و یک برش کوچک حدود 6 mm ایجاد می شود . یک پروب توخالی از طریق این برش وارد شده و به منطقه مشکوک مورد نظر می رسد که این امر توسط  ماموگرافی و یا سونوگرافی و MRI کنترل می شود .یک بخش استوانه ای از بافت به درون حفره پروب کشیده می شود و یک چاقوی چرخان از درون پروب نمونه بافت را از بقیه پستان جدا می کند . در این روش مقادیر متعددی بافت از طریق یک شکاف خارج می شود .  در این روش بخیه زده نمی شود و اسکار و جای زخم کوچکی باقی می ماند . 

بیوپسی با روش جراحی باز: 

دراغلب موارد پزشکان ابتدا با استفاده از بیوپسی سوزن تغییرات پستانی را مطالعه می کنند اما در بعضی موارد نمونه برداری توسط جراحی مورد نیاز است که در این روش بخشی از آن برش داده می شود و همه یا قسمتی از توده خارج شده و توسط میکروسکوپ بررسی می شود که این نوع بیوپسی باز دو نوع است . 

1-    Incisional Biopsy وقتی قسمتی از منطقه مشکوک را خارج می کنند .

2-    Excisional Biopsy  که همه توده یا منطقه مشکوک خارج می شود بدون اینکه بافت سالم خارج شود .

معمولا این نوع نمونه برداری در بیمارستان و تحت بی حسی موضعی و خواب آلودگی و یا بیهوشی کامل انجام می شود و معمولا منطقه بخیه شده و جای زخم جراحی (اسکار) می ماند و به دلیل برداشتن بخشی از بافت , شکل ظاهری پستان ممکن است تغییر کند . 


با روش انجام سونوگرافی پستان بیشتر آشنا شوید !

Leave a Comment