چگونگی بروز سرطان پستان

سرطان پستان چگونه به وجود می آید ؟

سرطان پستان معمولا با تشکیل یک تومور کوچک و محدود (lump)، یا به عنوان رسوبات کلسیم (microcalcifications) شروع می شود و سپس از طریق کانال های داخل پستان به گره های لنفاوی یا از طریق جریان خون به سایر اعضای بدن گسترش می یابد.

تومور ممکن است رشد کند و در بافت اطراف پستان، مانند پوست یا دیواره قفسه سینه نفوذ کند. انواع مختلف سرطان پستان سرعت رشد و گسترش مختلفی دارند – در برخی انواع سال ها طول می کشد تا از پستان خارج شوند، و در برخی دیگر به سرعت رشد می کنند و به بافت های دیگر گسترش می یابند (متاستاز می دهند).

سلول های سرطانی پستان، حتی اگر در یک عضو دیگر باشد، باز هم سلول های سرطانی پستان هستند. بیایید با یک مثال موضوع را بازتر کنیم، به عنوان مثال، اگر سرطان پستان به ریه های شما گسترش یابد، این بدان معنا نیست که شما سرطان ریه دارید.

اگر چه سرطان پستان می تواند به هر بخشی از بدن شما گسترش یابد، اما مکان هایی خاصی وجود دارد که احتمال بیشتری برای رفتن وجود دارد، از جمله گره های لنفاوی، استخوان ها، کبد، ریه ها و مغز.

برخی از این توده ها خوش خیم (غیر سرطانی) هستند، اما برخی از آنها می توانند بدخیم (سرطانی) باشند. تنها راه مطمئن برای تشخیص بین توده خوش خیم و سرطانی این است که بافت توسط یک متخصص بررسی شود.


بیشتر بخوانید : الاستوگرافی و سرطان سینه


علت های سرطان پستان؟

اگر چه علت دقیق سرطان پستان مشخص نیست، اما عوامل خطر اصلی را می توانیم برشمریم. با این حال، ۷۰٪ از زنان مبتلا به این بیماری هیچ فاکتور خطر شناخته شده ای ندارند. از مهم ترین عوامل ابتلای به این بیماری می توان به سن و سابقه خانوادگی اشاره کرد. خطر برای زنانی که دارای توده های خوش خیم پستان هستند کمی افزایش می یابد و برای زنانی که قبلا این بیماری ، اندومتر، تخمدان یا سرطان روده بزرگ داشته اند، به طور قابل توجهی افزایش می یابد.

این بیماری نیز مانند همه سرطانهای دیگر حتما ژنتیکی است اما کاملا ژنتیکی نیست، و عوامل محیطی بسیاری در ایجاد آن دخیل هستند. و درواقع ژنتیک و محیط با هم برای هر فرد در طول زندگی اش یک ریسک خطری را ایجاد می کنند.


مطالب پیشنهادی : 

تشخیص سرطان سینه با سونوگرافی

آزمایش های تشخیصی بیماری های پستان

بیوپسی پستان را بشناسید !!!

Leave a Comment