سونوگرافی پستان اصفهان انجام سونوگرافی تیروئید خطری در پی دارد ؟

آیا بیوپسی با سونوگرافی تیروئید خطرناک است؟

اغلب ندول‌های تیروئید خوش‌خیم هستند با این حال دستورالعمل‌های بین‌المللی، تکنیک FNA (بیوپسی با 5 سرنگ) تحت گاید سونوگرافی تیروئید  را برای بررسی بدخیمی‌ها توصیه می‌کند. بیوپسی در حقیقت نمونه‌برداری از بافت است که نسبت به تکه‌برداری با جراحی، از تهاجم کمتری برخوردار است.

انجمن تیروئید بریتانیا (BTA) در سال 2014 دستورالعمل‌های بالینی در مورد مدیریت سرطان تیروئید را منتشر کرد. در این دستورالعمل‌ها استفاده از سیستم درجه‌بندی U1 تا U5 برای ارزیابی خطر بدخیمی‌ها در نظر گرفته شده بود. اطلاعات کمی در مورد سیستم طبقه‌بندی U و ارتباط آن با نتایج پاتولوژی وجود دارد. هدف از انجام این پژوهش ارزیابی عملکرد بالینی طبقه‌بندی U و ارتباط آن با ویژگی‌های رادیولوژی-پاتولوژی نودل‌های تیروئید است.


بیشتر مطالعه کنید :

چه زمانی سونوگرافی تیروئید لازم است ؟


سونوگرافی پستان اصفهان سونوگرافی تیروئید

سونوگرافی تیروئید به چه آمادگی هایی نیاز دارد؟

در سونو تیروئید از امواج فراصوت استفاده می‌شود. از این تصویربرداری به منظور تعیین شکل و اندازه غده تیروئید استفاده می‌شود. بیماری‌هایی نظیر کم‌کاری یا پرکاری تیروئید، شکل و اندازه غده تیروئید را تغییر می‌دهند.

علاوه بر آن، سونوگرافی می‌تواند توده‌ها یا ندول‌ها (گره‌های) ایجاد شده در تیروئید را به خوبی بررسی کند. کمتر از 10% این توده‌ها یا ندول‌ها سرطانی هستند. اغلب آن‌ها از نظر بالینی از اهمیت خاصی برخوردار نیستند و تاثیری در میزان مرگ و میر ندارند.

برای انجام سونوگرافی  به هیچ آمادگی خاصی نیاز نیست. فقط کافی است بیمار به مرکز تصویربرداری یا مطب پزشک رادیولوژیست مراجعه کند. سونو  هیچ خطری ندارد و بدون درد است. برای شروع سونوگرافی، ابتدا گردن بیمار به ژل سونوگرافی آغشته می‌شود سپس پروب دستگاه سونوگرافی روی آن قرار می‌گیرد. هم‌زمان با حرکت پروب، پزشک می‌تواند تصاویر تیروئید را بر روی صفحه مانیتور دستگاه ببیند.


پیام بگذارید